Pediatric urology: a view from the top of possibilities
26 January 2022
26 January 2022
Не хочеться пропонувати читачам уявити себе на місці батьків, чия дитина має проблеми зі здоров’ям, особливо, якщо йдеться про необхідність оперативного втручання. Але розмова із завідувачем відділення дитячої урології Геннадієм Миколайовичем Устенком допомагає усвідомити, що сучасні технології та підходи в дитячій урології сягнули далеко вперед: багато хвороб та вад розвитку сечовидільної й статевої систем мають коротший та легший шлях до одужання завдяки новітнім технологіям та майстерності лікарів-дитячих урологів.
Геннадій Миколайович Устенко, зав. відділення дитячої урології універсальної клініки «Оберіг»:
«Закінчивши Київський медичний університет імені Богомольца у 1988 році, я пройшов спеціалізацію по хірургії, але доля розпорядилася таким чином, що я потрапив працювати до відділення дитячої урології. В 1993 році мені пощастило стати учасником канадського освітнього проекту «Діти Чорнобилю». Я отримав величезний досвід з дитячої урології, навчаючись у канадських колег – дитячих урологів. Стажування проходило в університетській клініці провінції Альберта в Едмонтоні, під керівництвом професора Лері Мікса. Отримані знання та оперативні навички дозволили мені та моїм колегам розпочати такий напрямок, як одномоментне лікування гіпоспадії (це такий варіант розташування вихідного отвору уретри у хлопчиків, коли вона зміщена відносно анатомічно вірного положення – у центрі головки статевого члену). До цього дитячими урологами застосовувалися технології, які передбачали оперативне втручання у декілька етапів, але при цьому результати не завжди відповідали бажаній якості життя пацієнтів. Працюючи в клініці дитячої урології, в обличчі її керівника – професора Данила Антоновича Сейсмівського, – я мав однодумця та колегу, який також був великим ентузіастом нових технологій.
У клініці «Оберіг» я працюю з моменту її заснування – з 2008 року. Спочатку не за основним місцем роботи, бо мені був потрібен час для розуміння, наскільки філософія клініки відповідає моєму внутрішньому прагненню прозоро та чесно вибудовувати стосунки з пацієнтами, надавати якісну медичну допомогу, професійно зростати та самореалізовуватися. Переконавшись в цьому, я невдовзі перейшов повністю на роботу в «Оберіг».
В напрямку дитячої урології клініка «Оберіг» має найпотужніші в Україні діагностичні та лабораторні можливості: ми проводимо нашим маленьким пацієнтам усі види можливих інструментальних та лабораторних обстежень, аби найточнішим чином встановити діагноз. Скажу вам, як хірург, що обладнання операційної відповідає найвибагливішим запитам операційної бригади. Навіть якщо не казати про анестезіологічну та хірургічну апаратуру, яка в клініці «Оберіг» завжди нова, сучасна, від провідних виробників світу, а навести приклад про шовний матеріал – то в нашому розпорядженні завжди є навіть ті хірургічні нитки, які використовуються зрідка. Це витратно для клініки, але вона забезпечує нас тим, що може знадобитися раз на рік. Цікаво, що бувають випадки, коли саме та нитка конче потрібна, аби досягти відмінного результату у пацієнта!
Якщо говорити про нашу специфіку роботи, то відмінність дитячої урології полягає в тому, що ми набагато частіше маємо справу із вродженими аномаліями розвитку сечостатевої системи. І на жаль, останні роки частота вродженої патології у дітей зростає. Ми оперуємо вроджені вади нирок, верхніх сечовивідних шляхів, сечового міхура, екстрофії (це ситуація, при якій відсутня передня черевна стінка та передня стінка сечового міхура). Також ми оперуємо дітей при порушеннях формування статі, гіпоспадії, епіспадії, при усіх видах порушень формування статевого органу у хлопчиків. Окрім цього, ми маємо величезний досвід як відкритої хірургії, так і лапароскопічної, займаємося лікуванням гідронефрозів, мегауретерів. На базі нашого відділення працює Центр урогенітальної корекції, де ми виправляємо ситуацію у пацієнтів із недорозвиненими статевими органами та/або сечовим міхуром.
Але, все ж таки, переважна більшість випадків, з якими ми стикаємося, – це виправлення результатів попередніх невдалих операцій. Це складає десь від 70 до 80% від загальної кількості пацієнтів. Якщо ми говоримо про урогенітальну хірургію, то в нормі ці діти мають бути прооперовані у віці від 1,5 до 2-х років — тоді можна отримати найкращі результати при відповідних сучасних підходах та матеріально-технічному оснащенню клініки. На жаль, далеко не усі мої колеги в регіонах, та і в Києві також, мають ці можливості та достатній фаховий рівень. Для того аби забезпечувати такі результати, які ми на сьогодні маємо в «Оберегу», недостатньо лише крутого обладнання чи технологій — потрібно регулярно навчатися, дізнаватися про нове, впроваджувати нові підходи та оперативні техніки. В «Оберегу» регулярне навчання лікарів — безальтернативна умова, і я щасливий, що маю такі можливості. Більш того, ми не тільки навчаємося – ми і навчаємо лікарів! Брак знань та досвіду у спеціалістів з дитячої урології – одна з причин неякісної допомоги дітям із урогенітальною патологією. Політика універсальної клініки «Оберіг» – бути відкритими для освіти як власного медичного персоналу, так і медичного персоналу усієї України. Поза сумнівами, в напрямку дитячої урології клініка «Оберіг» є флагманом: це максимально сучасні технології, обладнання, відповідні актуальному часу знання та вміння лікарів-дитячих урологів та суміжних спеціалістів, які входять до складу мультидисциплінарної команди. До нас звертаються по допомогу пацієнти не лише з України, але й за кордону: з країн колишнього СРСР, СНД, країн Європи, Америки. Часто нам доводиться оперувати пацієнтів, які були оперовані ще за часів Радянського Союзу, але мають проблеми через невдалі наслідки тих операцій. Звісно, що це вже дорослі люди, але ми надаємо їм допомогу, повертаючи можливість жити повноцінним, якісним життям. Наймолодший пацієнт, якого мені доводилось оперувати в клініці «Оберіг» – це 2,5-місячна дитина, а найстарший пацієнт був у більш поважному віці: 63 роки.
І останнє, на чому хочеться зауважити: не лише устаткування клініки, лікарі-професіонали та сучасні технології є запорукою успіху. Культура піклування, правильна комунікація із батьками дитини, що створює атмосферу довіри та всебічної підтримки, допомагає стати нам однією командою на шляху до повного одужання дитини».