Why is an infant ophthalmologist?
5 November 2020
5 November 2020
Зір забезпечується складною взаємодією очей та мозку. Батьки повинні розуміти: у дітей здатність бачити інтенсивно формується в головному мозку від народження до року. Якщо в цей важливий період очі дитини функціонують неправильно, мозок не може «навчитися» сприймати зорову інформацію. Навіть якщо потім вилікувати захворювання очей, дитина вже не буде бачити повноцінно. Період, коли мозок формує здатність бачити, вже закінчився. Тому дуже важливо своєчасно перевірити стан зорового апарату немовляти.
Перший огляд офтальмолога відбувається ще в пологовому будинку. Особливо ретельно обстежують недоношених дітей або з масою 2500 грам і менше. У них потрібно виключити таке захворювання, як ретинопатія недоношених, яке за відсутності надання своєчасної допомоги загрожує повною втратою зору.
Для тижневої дитини вважається нормою зір 0,002–0,02 (до 2 %). В цьому віці малюк може тільки розпізнавати світло та тінь, але не може чітко бачити предмети і фокусуватися на одній точці. Тому перевірка гостроти зору неактуальна. При першому візиті до офтальмолога у дитини виконується візометрія переднього відрізка ока і огляд очного дна для виключення вродженої патології: атрофії або аномалії диска зорового нерву, наявність хоріоретинального осередку на сітківці, відшарування сітківки, фіброзу скловидного тіла, вродженого помутніння кришталика (катаракти), вродженої глаукоми та ін.
Оскільки очі – це парний орган, вони можуть рухатися синхронно, але при цьому один з них, з причини вродженої патології, може не бачити. Тільки в старшому віці (до 3 міс.) батьки можуть помітити скошування ока до носа або назовні. Також офтальмолог перевіряє реакцію зіниць на світло, чи є асиметрія у відкриванні очей, неприродне кліпання одним або обома очима, сіпання повік. Це може бути ознакою неврологічного порушення.
Повторний огляд дитячого офтальмолога проводиться в 1 місяць. В цьому віці деякі батьки помічають, що у дитини злипаються повіки після сну, під віями утворюються гнійні кірки. Це може бути пов’язано з непрохідністю слізного каналу і запаленням слізного мішка (дакріоцистит).
У новонароджених дітей слізний канал часто перекритий плівкою. Після народження плівка розривається одразу же або протягом перших 3-4 тижнів. Але деяким малюкам потрібна медична допомога. Зазвичай спочатку призначають точковий масаж слізного мішка (проводиться натисненням в області внутрішнього кута ока зверху – вниз), промивання очей розчинами антисептиків та антибактеріальними краплями. Якщо лікування не дає результату, дитячий офтальмолог в амбулаторних умовах пробиває плівку мініатюрним зондом і розширює слізний канал.
Через декілька тижнів після народження дитина починає розрізняти яскраві та великі предмети, слідкувати за їхніми рухами. Окуліст оцінює зір малюка по реакціям слідкування та фіксації за допомогою іграшки. У віці одного місяця дитина вже повинна зупиняти свій погляд на предметах, які її цікавлять.
У віці півроку відбувається огляд дитини з першим визначенням рефракції, яка характеризує оптичну систему ока. В нормі зображення оточуючого світу фокусується на сітківці ока. Рефракція вимірюється в діоптріях. У маленької дитини рефракцію можна визначити після закапування крапель, які розширюють зіниці.
Зазвичай рефракцію перевіряють за допомогою метода, який називається скіаскопія (ретиноскопія). Він базується на спостереженні за рухом тіней в області зіниці при освітленні ока пучком світла, яке відбивається від дзеркала. Висока далекозорість або астигматизм призводять до амбліопії – «лінивого ока». В цьому випадку зоровий апарат не може нормально розвиватися, оскільки зображення не фокусується на сітківці. Відхилення рефракції важливо виявити як можна раніше і своєчасно призначити лікування.
В цьому віці можна точно встановити такий діагноз, як косоокість. Не своєчасне лікування косоокості призводить до зниження зорових функцій на оці, яке частіше косить, порушенню розвитку бінокулярного, просторового і стереоскопічного зору (оскільки до шести місяців у дитини формуються бінокулярні зв’язки між очима).
A pediatric ophthalmologist can more accurately determine a child's eye refraction when he or she is 10-12 months old. However, you should know that one-year-olds have farsightedness of about 2 diopters. This is normal.
At this age, high-grade farsightedness, astigmatism, and congenital myopia are diagnosed. If necessary, treatment is prescribed. The child is prescribed the first glasses for comfortable vision and proper brain development.
Further scheduled visits to the ophthalmologist can be held once or twice a year (unless eye diseases are detected and no special schedule is observed). Regular preventive examinations by an ophthalmologist from early childhood are the key to good eyesight.