Gastroscopy and colonoscopy: without pain and discomfort
30 December 2021
30 December 2021
У свідомості більшості людей гастроскопія та колоноскопія, які покликані знизити кількість запущених випадків раку шлунково-кишкового тракту, все ще асоціюються з неприємними відчуттями болю та дискомфорту. Стереотипи, що дісталися нам з часів радянської та пострадянської медицини, живучі, незважаючи на те, що на сьогоднішній день анестезіологічне забезпечення робить ендоскопічні дослідження абсолютно безболісними для пацієнта, проте високоінформативними щодо діагностики. Змінюємо уявлення людей про ендоскопічні дослідження з Яковенком Владиславом Олександровичем – лікарем-хірургом-ендоскопістом, к. мед. наук, завідувачем відділення ендоскопії та малоінвазивної хірургії універсальної клініки «Оберіг».
Гастроскопія, колоноскопія – процедури, які зазвичай людині здаються малоприємними та викликають страх болю. Проте насправді це давно вже не так. Усі процедури проводяться під анестезією. Що, крім знеболювання, дає медикаментозний сон з погляду якісності дослідження?
В.Я.: На сьогоднішній день у сучасному медичному світі ми багато уваги приділяємо комфорту пацієнта. Тому всі процедури, що супроводжуються болючістю, дискомфортом, якимось страхом повинні бути знеболені. Це стандарт. І насамперед це стосується ендоскопічних процедур. Особливо важливо це з урахуванням того, що пацієнт, який перебуває в системі спостереження, повинен проходити ці процедури регулярно: раз на 5 років, раз на 10 років, раз на 3 роки, раз на рік — кому як буде по діагнозу заведено. І пацієнт повинен мати абсолютно чітке позитивне сприйняття процедури. Будь-який негативний досвід призведе до того, що пацієнт уникатиме повторення процедур.
Другий аргумент на користь наркозу під час ендоскопічних процедур це те, що наркоз допомагає нам виконувати процедури з високою точністю маніпуляцій. Сучасна ендоскопічна техніка дозволяє нам працювати при великих збільшеннях зображення, а це вимагає від хірурга-ендоскопіста філігранної точності за достатньої кількості часу: від 10-30 хвилин до години і довше може тривати ендоскопічна процедура. Витримати без анестезії це складно, та й у цьому немає потреби. Пацієнт має спокійно спати під час цієї процедури, а ми спокійно маємо виконати все, що нам потрібно зробити. Плюс до цього – анестезіолог може додати препарати, які дозволяють нам розслабити перистальтику шлунково-кишкового тракту, що дозволить нам краще розправити і уважно розглянути всі найпотаємніші куточки.
Особливо це важливо, коли виконуємо колоноскопію. Є таке поняття, як adenoma detection rate – кількість поліпів, аденом, які ми знаходимо в одного пацієнта. І є абсолютно чітко доведені роботи, які показують, що якщо у пацієнта проведено дослідження з якісним анестезіологічним забезпеченням, то adenoma detection rate буде вищим за статистично значуще. Простою мовою: ми знайдемо більше утворень, коли пацієнт під наркозом, і це гарантує нижчу частоту пропущеної патології або невиявленого ризику захворювання у майбутньому.