History of gastroscopy
28 August 2020
28 August 2020
Першу в світі гастроскопію виконав в 1868 році німецький лікар Адольф Куссмауль. У ролі «пацієнта» був циркач, який вмів ковтати шпаги. Гастроскоп Куссмауля представляв собою металеву трубку, а для освітлення використовувалася лампа, де горіла суміш спирту та скипидару. Куссмауль декілька разів продемонстрував публіці свій винахід. Але добре роздивитися шлунок зсередини йому так і не вдалося — через брак світла. Тим не менш, завдяки Куссмаулю та цирковій майстерності стало зрозуміло, що гастроскопія є можливою. Це надихнуло лікарів і винахідників на подальші спроби.
До розвитку гастроскопії долучився і польский хірург Ян Мікуліч-Радецькі (раніше ми писали про те, як він створив хірургічну маску: https://tinyurl.com/yyda2bay). У 1881 році Мікуліч-Радецькі другим після Куссмауля виконав гастроскопію. Його жорсткий ендоскоп мав довжину 65 см і діаметр 14 мм. Для освітлення він використав платиновий дріт під електричною напругою.
Жорсткі ендоскопи були небезпечними для пацієнтів через ризик перфорації внутрішніх органів. Крім того, при їхньому використанні в шлунку залишалися «сліпі зони». Тому гастроскопія була рідкісною процедурою, якою мало хто хотів займатися. Та німецький гастроентеролог Рудольф Шиндлер вірив, що вона є необхідною для правильної діагностики. Після 10 років наполегливої праці Шиндлер запатентував напівжорсткий ендоскоп з 51 оптичним елементом. Правда, гнулася лише його кінцева частина — на 34 градуси. Але це значно збільшило як інформативність, так і безпечність процедури.
Ера напівжорстких ендоскопів тривала з 1932 по 1957 рік, доки американський гастроентеролог Безіл Хіршовіц не представив перший повністю гнучкий гастроскоп. За три роки до цього він прочитав у журналі Nature про те, що зображення можна передавати через оптоволокно. Йому сяйнула ідея: чому би не використати нову технологію для ендоскопії? Разом з фізиками Вілбером Петером і Ларрі Кьортіссом він розробив фіброгастрокоп — від латинського слова fibra, що означає волокно. Свій винахід Хіршовіц випробував спочатку на собі, а за тиждень — на пацієнтові.
Навіть після того, як оптоволокно замінило лінзи, лікар мусив дивитися через окуляр, щоб побачити шлунок зсередини. Так було до 1983 року, коли був випущений перший ендоскоп з електронним сенсором, який передавав зображення на екран. Тепер за проведенням обстеження могли спостерігати колеги та студенти, що значно пришвидшило поширення і розвиток ендоскопії.
Наразі не треба вміти ковтати шпаги, щоб зробити гастроскопію. У нашій клініці процедура майже в усіх випадках проводиться під медикаментозним сном, без страху і дискомфорту.
Записатися на гастроскопію ви можете за телефоном 044 521 30 03.