History of the cardiogram
22 January 2021
22 January 2021
У XIX сторіччі вчені виявили, що серце тварин виробляє електричний струм. Але наявні на той час інструменти могли виміряти його лише тоді, коли електроди клали безпосередньо на серце.
Британський фізіолог Август Уоллер першим спробував записати електричні імпульси людського серця, розмістивши електроди на шкіру грудної клітки. Уоллер використав пристрій, який називався капілярний електрометр. У травні 1887 р. Уоллер в лондонському шпиталі записав першу людську електрокардіограму.
Метод був неточний, і його автор вважав, що електрокардіографія ніколи не буде використовуватися в клінічній практиці. А втім, Уоллер представив свій винахід на міжнародному конгресі фізіологів в 1889 р., де його побачив нідерландець Віллем Ейнтховен. Ідея електрокардіографії його захопила. Хоча він був за освітою фізіологом, за покликанням – радше фізиком чи інженером.
З 1890 по 1895 рік Ейнтховен вперто намагався вдосконалити капілярний електрометр. Йому вдалося покращити якість кардіограми, і завдяки цьому він виокремив на ній зубці – P, Q, R, S, T і U. Ця термінологія досі використовується в медицині. Але все ж капілярний електрометр залишався недостатньо точним для діагностики.
Тому в 1901 р. Ейнтховен створив новий пристрій – струнний гальванометр. Електричний сигнал від серця проходив кварцовою ниткою діаметром лише 3 мікрометри, яка розташовувалася між потужними електромагнітами. Коливання нитки під дією магнітного поля записували на фотопапері у 600-кратному збільшенні.
Струнний гальванометр Ейнтховена не поступався точністю сучасним приладам! Але він був дуже громіздким – займав дві кімнати та важив 270 кг. Як електроди використовували великі відра з сольовим розчином.
Цікаво, що Ейнтховен проводив обстеження дистанційно – і це на початку XX століття! Оскільки його лабораторія розташовувалася за милю від лікарні, електричні сигнали від серця пацієнта передавали телефонним кабелем. Винахідник називав це «телекардіограмою».
У 1908 р. компанія Cambridge Scientific Instrument Company (цікаво, що її засновником був син Чарльза Дарвіна – Горацій) розпочала комерційне виробництво електрокардіографів. Перші «портативні» пристрої з’явилися в 1928 році, вони важили 20 кг. Тепер деякі моделі поміщаються в долоні.
У нашій клініці пацієнти можуть отримати комплексну консультацію кардіолога, під час якої лікар проводить ЕКГ та Ехо-КГ (УЗД серця). Також ми виконуємо Холтерівське добове амбулаторне моніторування ЕКГ. Пацієнт протягом доби займається звичними справами, а в цей час записується ЕКГ за допомогою спеціального маленького апарату. Цей метод є незамінним для виявлення непостійних змін, які не можуть бути зареєстровані за короткий період запису звичайної ЕКГ.