History of microsurgery
24 July 2020
24 July 2020
Вона тримається на трьох важливих компонентах:
Але дива стаються лише тоді, коли ці три «М» потрапляють в руки талановитого та майстерного хірурга. Завдяки мікрохірургії можна пересаджувати тканини з одного місця в інше, наприклад, закриваючи великі рани, а також – пришивати відірвані кінцівки. Останнє називається реплантацією. І ми в клініці відриваємо цей напрям!
Перша наукова стаття про реплантацію вийшла в 1814 році у Великобританії. У ній лікар Вільям Балфор описав, як йому вдалося приживити пальці кільком пацієнтам, зокрема, своєму синові. Методика була простою – він закріплював відрізану частину пальця пов’язкою, а далі тканини зросталися самостійно. Експерименти на мавпах , проведені в 1960-х роках, показали, що таке справді можливо.
Але запорукою успішної реплантації є хірургічне з’єднання артерій та вен. Французький хірург Алексіс Каррель за свою методику зшивання судин отримав в 1912 році Нобелівську премію. Робити дрібні стьожки він вчився у найкращих вишивальниць Ліону. Судинний шов Карреля досі використовується в мікрохірургії. У 1906 році Каррель уперше провів реплантацію задньої кінцівки собаці, зшивши артерії та вени.
Американський хірург Гаррі Банкл розробив перші в світі мікрохірургічні інструменти та шовний матеріал. Він перетворив свій гараж на лабораторію, де проводив експерименти. Банкл почав з реплантації вуха кролику , а далі пришивав пальці пацюкам і макакам-резусам. Він радився з ювелірами, щоб перейняти їхні техніки та інструментарій. Першим шовним матеріалом йому слугувала шовкова нитка. Щоб зробити голки, Банкл вручну просвердлив отвір діаметром у 25 мікрон у сталевій проволоці діаметром у 75 мікрон.
У 1962 році американський хірург Рональд Мальт вперше виконав реплантацію людині . У Массачусетську лікарню загального профілю в Бостоні, де працював Мальт, привезли 12-річного хлопчика, який хотів застрибнути на товарний потяг. Йому відрізало руку вище ліктя. Після операції, яка тривала 8,5 годин, та подальшої реабілітації хлопчик повернувся до звичайного життя.
Завдяки появі хірургічних мікроскопів у середині ХХ ст. стало можливим успішно зшивати судини діаметром менше 1 мм — такі, як у пальцях. Уперше реплантацію пальця зі з’єднанням судин 28-річному чоловіку виконали японські хірурги Шігео Каматсу та Сусуму Тамай в 1965 році. Артерії вони зшивали найтоншим шовним матеріалом, який був доступний на той час – діаметром в 0,04 мм!
Високотехнологічна медична допомога – це наша особливість. У клініці «Оберіг» працює Центр реконструктивно-відновлювальної мікрохірургії, де проводяться реплантації та пересадки тканинних клаптів. Відділення очолює мікрохірург Олександр Резніков, який володіє приголомшливим досвідом і майстерністю. У його професійному досвіді — 15 пришитих ніг, 375 рук та більше 2 тисяч пальців. Дива трапляються, головне – звернутися до потрібного лікаря.