The story of the discovery of the fast sleep phase
6 August 2021
6 August 2021
Сон – загадковий стан, в якому ми проводимо третину життя. Чотири або п’ять разів за ніч, коли наше тіло спить, мозок «просинається». Енцефалограма показує його підвищену активність. Це називається фазою швидкого сну або REM-фазою. Однією з її ознак є швидкі рухи очима. Саме в цю фазу ми бачимо сни. Для чого потрібна REM-фаза – досі невідомо. Хоча з моменту її відкриття в 1953 році пройшло вже більше півстоліття.
Юджин Асерінскі народився у Брукліні в 1921 року. Після закінчення школи працював, де прийдеться. Вже в дорослому віці вступив до Чиказького університету. Юджин хотів займатися фізіологією, але місце аспіранта було тільки в лабораторії Натаніеля Клейтмана, якого називали «батьком досліджень сну». Юджина ця тема зовсім не цікавила. Проте вибору не було. Асерінскі тоді вже був одружений, мав семирічного сина, а його дружина ось-ось мала народити другу дитину. Сім’я бідувала. Одного разу чоловік був навіть змушений вкрасти картоплю в магазині.
Юджин придумав експеримент – слідкувати за мозком людей протягом всього періоду сну. У Клейтмана завалявся неробочий динограф – примітивний прилад, який міг фіксувати рухи очей та активність мозку. Юджину вдалося його полагодити. Він привів у лабораторію свого сина і поклав спати, встановивши датчики. За годину Юджин побачив, що прилад показує рухи очей. Він подумав, що хлопчик прокинувся і оглядається навколо. Дослідник підійшов до сина – той спав! Спочатку вчені вирішили, що прилад несправний. Експеримент повторили з 26 людьми – результат був той самий. Всі люди мали фазу швидкого сну.
Це відкриття дало Асерінскі ступінь доктора філософії (PhD), але грошей не принесло. Він залишив Клейтмана, з яким завжди мав напружені стосунки. Працював у різних університетах з різними науковими темами і опинився поза колом дослідників сну. Про нього всі забули. Асерінскі загинув у віці 77 років, коли його машина врізалася у дерево. Вчений заснув за кермом.
Дізнайтеся більше про історію медицини за посиланням.