Scientific zeal and vaccine mRNA
23 April 2021
23 April 2021
Катрін Каріко присвятила своє життя науковій темі, яку всі вважали нікому не потрібною. Тепер світ завдячує їй мРНК-вакцинами від коронавірусу – Moderna та Pfizer-BioNTech. Вони були створені протягом року, але цьому передували десятиліття наполегливої праці Катрін. Науковиця не звернула зі шляху, незважаючи на безліч перешкод.
Катрін Каріко народилася в Угорщині в 1955 році, в родині м’ясника. Вона отримала вищу освіту і почала займатися наукою. Коли жінці було 30 років, дослідницьку програму, у якій вона працювала, закрили через брак фінансування. Разом з чоловіком і 2-річною донькою Катрін поїхала до США. Оскільки з країни можна було вивозити лише $100, подружжя зашили в іграшкового ведмедика гроші, які отримали від продажу автомобіля.
Катрін усе життя вивчала матричну РНК (мРНК) – молекулу, яка несе інструкції від ДНК на клітинні “заводи”, де утворюються білки. Вона була переконана, що за допомогою мРНК можна наказати клітинам виробляти ліки всередині себе, зокрема, і вакцини.
Але інші вчені не вірили, що з цього щось вийде. Кар’єра Катрін була невдалою. Вона писала грантові заявки на фінансування своїх досліджень і отримувала відмову за відмовою. Але Катрін не здавалася, наука була її життям. У 1995 році Університет Пенсильванії поставив ультиматум – якщо вона хоче і далі вивчати мРНК, то її чекає пониження рівня посади і зарплати. Вчена погодилася на принизливі умови.
Усе змінила випадкова зустріч. Катрін розговорилася в черзі до ксероксу з імунологом Дрю Вайсманом. Вона представилася: "Я –дослідниця РНК. Можу зробити будь-що з мРНК". Вайсман сказав, що хоче створити вакцину від ВІЛ. Катрін відповіла: “Так, так, я можу це зробити.
Насправді справи були кепські. У чашці Петрі мРНК працювали, а в експериментах на мишах – ні. Імунна система тварин сприймала мРНК як небезпеку. Катрін разом з доктором Вайсманом знайшли спосіб “обдурити” імунну систему. Вони замінили сполуку уридин в мРНК на псевдоуридин. Це було ключове відкриття, яке дозволило включати клітинні “заводи”, не викликаючи імунної реакції.
Нарешті на роботу команди звернули уваги дві компанії – американська Moderna та німецька BioNTech, яка в майбутньому стане партнером Pfizer. Коли за кілька років розпочалася пандемія COVID-19, вони швидко перелаштували технологію на виробництво вакцини від коронавірусу.
Катрін Каріко і Дрю Вайсман отримали щеплення мРНК-вакцинами, які вони допомогли створити, в Університеті Пенсильванії в грудні 2020 року. Наполегливість Катрін виявилася не марною.
Подобається читати про історію медицини? Дізнайтеся більше в Facebook за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті: https://oberig.ua/news/list/istoriya-medicini.