Causes of chronic cough
24 January 2020
24 January 2020
Найчастіше хронічний кашель пов'язаний з такими захворюваннями: кашльовой синдром верхніх дихальних шляхів, бронхіальна астма та неастматичний еозинофільний бронхіт, а також гастроезофагеальна рефлюксна хвороба:
Кашльовий синдром верхніх дихальних шляхів — це патологія носа і навколоносових пазух (риніт, у тому числі алергічний, синусит), при якій хронічний кашель викликаний роздратуванням дихальних шляхів (бронхів) слизом, що стікає по задній стінці глотки з порожнини носа. Слиз викликає роздратування і навіть запалення бронхів, провокує кашльовий рефлекс. Крім того, наявність постійного запалення і скупчення слизу в носі «перезбуджує» кашльовий центр в головному мозку, він стає надмірно активним і «спрацьовує» у вигляді кашлю на найменші подразники.
Бронхіальна астма - це хронічне запальне захворювання, що виявляється епізодичним звуженням бронхів (бронхоспазмом). Типові прояви астми - задуха (задишка, нестача повітря) і свистячі хрипи в грудях, однак кашель може бути і єдиним її симптомом.
Неастматичний еозинофільний бронхіт - це таке ж запалення бронхів, як при астмі, проте не супроводжується звуженням бронхів. Головним симптомом хвороби є сухий кашель.
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) - це закид шлункового соку в стравохід, гортань і навіть бронхи. Вміщені в ньому соляна кислота і травні ферменти викликають виражене подразнення і запалення слизової оболонки. ГЕРБ часто проявляється печією, відчуттям закидання шлункового вмісту в стравохід, кислим присмаком у роті. Проте в більшості випадків кашель - єдиний симптом захворювання.
Куріння не тільки є однією з найбільш частих причин кашлю, а й погіршує стан при наявності інших захворювань, що викликають кашель. Іншими можливими причинами хронічного кашлю можуть бути: прийом деяких лікарських препаратів для лікування артеріальної гіпертонії (інгібіторів ангіотензин-перетворюючого ферменту), професійні чи побутові шкідливості, хронічні бронхолегеневі інфекційні захворювання (бронхоектази, муковісцедоз), туберкульоз легенів, інтерстиціальні захворювання легень, пухлини легенів і бронхів , попадання стороннього тіла в дихальні шляхи, захворювання серця і серцева недостатність, неврологічна патологія, психогенні причини.
Риніт та синусит - часті причини кашлю.
Риніт - це запалення слизової оболонки порожнини носа Основні симптоми - нежить, закладеність носа, ніс, що тече. Риніт може бути алергічним, тобто пов'язаним з алергічною реакцією на зовнішній фактор, і неалергічний, коли зовнішній провокуючий фактор виявити неможливо. Алергія повинна бути підтверджена за допомогою спеціальних тестів. Неалергічний риніт може провокуватися деякими сильними запахами і подразниками в повітрі, змінами погоди, деякими ліками і харчовими продуктами. Ці захворювання вимагають різного лікування, тому повинні бути максимально ретельно діагностовані.
Синусит - це запалення навколоносових пазух носа (гайморових, лобних, етмоідальних), надлишкова продукція слизу і порушення її відтоку з пазух носа. Хронічний синусит може бути викликаний бактеріальною інфекцією, поліпами, викривлення носової перегородки, травмами лицьової частини черепа. Лікування включає обов'язкове виявлення та усунення причин захворювання.
Постназальне затікання слизу. У слизовій оболонці носа постійно виробляється слиз для очищення порожнини носа. Зазвичай ми цього не помічаємо, проте якщо з якихось причин цей процес порушується, можуть виникати неприємні симптоми. Якщо слиз стає занадто густий, а його кількість більшає, може порушуватися його відтік і виведення з порожнини носа. Це може проявлятися як «переднім нежиттєм», так і зтіканням надлишку слизу по задній стінці глотки в гортань - це і є синдром постназального затікання або «задній нежить». Постназальне затікання слизу є дуже частою причиною хронічного кашлю.
Спірометрія — це дослідження функції дихання, що дозволяє виявити бронхіальну обструкцію (звуження бронхів) при багатьох захворюваннях легенів і бронхів. При спірометрії вимірюється обсяг повітря, що видихає пацієнт при форсованому («посиленому») видиху і швидкість потоку повітря. Спірометрія - «золотий стандарт» у діагностиці таких захворювань, як бронхіальна астма та хронічне обструктивне захворювання легень.
Якщо є підозра на астму, але результати спірометрії нормальні, це не свідчить про відсутність захворювання. У такому випадку потрібне проведення бронхопровокаційного тесту - серії послідовних інгаляцій особливої лікарської речовини і наступних спірометричних тестів. За допомогою такої лікарської речовини в осіб з астмою провокується деяке звуження бронхів, а у здорових цього не відбувається. Якщо бронхопровокаційний тест негативний, бронхіальну астму з великою часткою ймовірності можна виключити.
Рентгенографія легенів - діагностичний метод, при якому за допомогою рентгенівського випромінювання робиться знімок (зображення) органів грудної клітки пацієнта (серця, легенів, судин, бронхів, кісток). Цей метод обов'язково необхідно виконати всім пацієнтам з хронічним кашлем для виявлення багатьох серйозних захворювань (рак легенів, туберкульоз легенів, пневмонія, емфізема, фіброз легенів та інших).