Breast cancer: the growing appetites of the disease
25 April 2024
25 April 2024
Всього за 47 років (з 1975 по 2022 рік) захворюваність на рак молочної залози (РМЗ) в світі зросла на 43% - це майже на 1% на рік. Тобто протягом останніх чотирьох десятиліть науковці та лікарі спостерігають тривожну тенденцію до зростання частоти виявлення раку молочної залози у жінок.
(https://www.stopbreastcancer.org/wp-content/uploads/2024/01/2024-Breast-Cancer-Facts-Figs.pdf)
Паралельно захворюваності зростає чисельність смертей від раку молочної залози, посідаючи в антирейтингу 4-е місце за смертністю. Передує показнику смертності від РМЗ смертність від раку легень (1-е місце), колоректальний рак (2-е місце) та рак печінки (3-е місце).
І якщо 4,5 десятиліття тому РМЗ виявлявся у однієї з 11 жінок, то на сьогоднішній день хвороба виявляється у однієї з 8 жінок. Крім того, «молодшає» і вік виявлення хвороби — спостерігаються випадки онкологічного захворювання молочної залози у 20-річних, 25 – 35 річних жінок.
До 1980 року виявлення ductal carcinoma in situ (протокова карцинома початкової стадії, без метастазів) виявлялася досить зрідка, але впровадження в широку клінічну практику такого методу, як мамографія, докорінно змінило ситуацію — тепер у лікарів з’явився потужний діагностичний інструмент, який дозволив «побачити» патологічні зміни ще до того, як новоутворення набуде значних розмірів та ускладниться метастазами.
Незважаючи на певні досягнення в розробці онкофармацевтичних препаратів, головна парадигма лікування раку залишається незмінною: раннє виявлення РМЗ та лікування тим ефективніше, чим на більш ранішній стадії виявлена хвороба. Традиційні щомісячні самообстеження молочної залози — це, звісно, непогано, і відображає культуру усвідомленого ставлення жінки до свого здоров’я, але є зовсім не тим інструментом, який може збільшити частоту виявлення раку молочної залоз и на ранніх стадіях. Адже новоутворення ранніх стадій через його малі розміри пропальпувати досить складно (часто – неможливо) навіть лікарям-мамологам, не кажучи вже про жінок. Американське Товариство онкологів (American Cancer Society) не рекомендує пальпаторне самообстеження та фізікальний метод обстеження в якості скринінгового методу на РМЗ через його низьку достовірність, натомість визнає золотим стандартом скринінгу саме мамографію (https://www.cancer.org/content/dam/cancer-org/research/cancer-facts-and-statistics/breast-cancer-facts-and-figures/2022-2024-breast-cancer-fact-figures-acs.pdf)
На наш погляд, популярні твердження про «профілактику раку» є не досить коректними, адже в світі не існує метода профілактики, застосування якого могло би гарантувати неможливість виникнення цієї хвороби. Хіба що повне видалення молочної залози — пам’ятаєте випадок Анджеліни Джолі, яка наважилася на операцію з видалення грудей через високий ризик виникнення раку внаслідок обтяженого сімейного анамнезу? Насправді єдина мета щорічного мамографічного обстеження — це виявлення патологічних змін на ранніх стадіях, профілактика запущених форм раку молочної залози. В залежності від того, на ранній стадії чи на більш пізніх стадіях виявлено онкозахворювання грудей, різниця в ефективності лікування, якості життя, тривалості життя та фінансових витрат, пов’язаних із лікуванням, драматична. На жаль, Україна ще й досі є країною, де превалює частота виявлення раку молочної залози на пізніх стадіях.
Але в наших силах та можливостях змінити це! Потрібно лише усвідомити, що щорічна мамографія — це не розкіш і не примха іпохондріка, це відповідальне ставлення до себе та свого здоров’я, це «страховка» від великої біди.
Звертайтеся! В клініці «Оберіг» встановлено мамографічне обладнання найсучаснішого покоління – мамограф MAMMOMAT Revelation із функцією томосинтезу, який дозволяє створювати об’ємні моделі молочної залози та виявляти новоутворення розміром до 0,5 мм.
Якщо при обстежені будуть виявлені тривожні зміни, ми не залишимо вас сам на сам з проблемою — наші лікарі мамологи-онкологи при необхідності проведуть додаткові обстеження та нададуть вичерпну інформацію щодо діагнозу та плану подальших дій. В клініці «Оберіг» надається повний цикл лікування онкологічних хвороб, включаючи хірургічне, променеве, хіміотерапевтичне лікування, лікування таргетними та імунобіологічними препаратами.
Для запису на обстеження телефонуйте: 044 521 30 03 або на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/
"At the Oberig clinic, we have everything to provide high-quality mammological care - from diagnosis to treatment of the most complex cases, and we strive to see our women healthy and happy"