A woman who has solved the secrets of the perception of odors
10 September 2021
10 September 2021
Як, маючи тільки 350 різновидів нюхових рецепторів, люди можуть розрізняти більше ніж 10 тисяч запахів? Відповідь на це питання знайшла біолог Лінда Бак, яка присвятила своє життя дослідженню нюхової системи. В 2004 році разом з колегою Річардом Акселем вона отримала за свою роботу Нобелівську премію з медицини.
Лінда Бак народилася в 1947 році в Сіетлі, США. Вона вступила до Вашингтонського університету, щоб вивчати психологію. Але була невпевнена, що це правильний вибір. Тому вирішила, що буде відвідувати лекції з різних дисциплін. Одного разу вона потрапила на заняття з біології. Дівчині сподобалося. Через 10 років після початку навчання, Лінда отримала одночасно два ступені бакалавра – з мікробіології та психології.
Згодом Лінда почала працювати в лабораторії нейробіолога Річарда Акселя. Якось вона прочитала статтю про можливі механізми сприйняття запахів. Ця тема її захопила. Це була справжня головоломка. Щоб її розгадати, треба було спочатку вияснити, як ніс розпізнає запахи. Протягом трьох років Лінда наполегливо шукала різні нюхові рецептори. В 1991 році Бак і Аксель опублікували роботу, в якій описали 1000 типів нюхових рецепторів у мишей. Хоча у людей їх набагато менше (350 проти 1000), працюють вони так само.
Тепер було потрібно зрозуміти, як сигнали від рецепторів створюють відчуття різних запахів? В 1999 році Бак виявила, що кожен нюховий рецептор розпізнає більше ніж один запах, і кожен запах може бути розпізнаний більше ніж одним рецептором. Ця складна комбінаторна схема кодування запахів і є основою для нашої здатності розпізнавати більше 10 тисяч запахів. Це схоже на те, як ми можемо написати тисячі слів, маючи лише 33 літери в абетці.
Нюх є одним із недооцінених людських відчуттів. Зазвичай ми не помічаємо його важливості, доки не втрачаємо. Цей стан називається аносмією. Наразі багато людей на власному досвіді стикаються з тимчасовою аносмією внаслідок коронавірусної інфекції. І зараз вчені працюють над тим, щоб зрозуміти її механізми. Наша нюхова система досі зберігає багато таємниць.
Більше історій про медичні відкриття в соцмережах за #оберіг_історія або на нашому сайті.