Государственно-частное партнерство в сфере медицинского образования: совместные усилия педагогов, общественных организаций и частной клиники «Оберіг»
15 января 2024
15 января 2024
В рамках державно-приватного партнерства в царині навчальних програм для майбутніх лікарів до медичного центру «Оберіг», який є клінічною базою Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, був здійснений візит гостей: співробітники кафедри гігієни безпеки праці та професійного здоров’я НМУ імені О.О. Богомольця на чолі із завідувачем кафедри академіком, проф. Олександром Петровичем ЯВОРОВСЬКИМ та представники ДУ "ІНСТИТУТ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ІМЕНІ О.М. МАРЗЄЄВА НАМНУ" у складі проф. Михайла Олексійовича РОСАДИ — заступника директора з науково-практичної роботи та проф. Олени Василівни СУРМАШЕВОЇ — завідувачки лабораторії санітарної мікробіології та дезінфектології. Предметом зустрічі стало ознайомлення із практичною реалізацією інноваційних методів інфекційного контролю, профілактики внутрішньолікарняних інфекцій та забезпечення санітарно-протиепідеміологічного режиму в медичному закладі на прикладі універсальної клініки «Оберіг».
Зустрічали гостей та проводили екскурсію медичний директор клініки, професор, заслужений лікар України Валентин ПАРІЙ, перша заступниця медичного директора, заслужений лікар України Інна БАБЕНКО та заступниця медичного директора з медсестринства Тетяна ВОШКУЛАТ.
У цьому репортажі ми запрошуємо і вас здійснити віртуальний тур клінікою «Оберіг», який був влаштований нашим гостям.
Розпочалася екскурсія у гостинному холі нового корпусу клініки, який облаштований системою для ведення електронної черги та зручними диванами в зоні очікування відвідувачів. Маршрут пацієнта від входу в клініку розпочинається з гардеробу, який працює відповідно до графіку роботи клініки. Для медичного персоналу — окремий вхід в клініку на мінус-першому поверсі, де облаштовані роздягальні. І це — перший етап підтримки інфекційної безпеки: розділення потоків пацієнтів та персоналу. У свої кабінети лікарі та інший медичний персонал потрапляє окремим коридорами, вхід до яких здійснюється за електронною карткою-допуском. Зручною для лікаря та пацієнта є спеціальна система smart- lighting: загоряння зеленої стрілочки на табло біля дверей кабінету, коли лікар запрошує наступного пацієнта, і червоний хрестик, коли триває прийом.
Також системою дотримання інфекційної безпеки передбачено окремий вхід для госпіталізації пацієнтів «по швидкій» та пацієнтів Інсультного центру, окремі ліфти для персоналу та для відвідувачів. На стінах клініки прикріплене обладнання для санітарної обробки рук із антисептичним засобом, який розпилюється безконтактно при піднесенні рук до датчика.
Наступною «зупинкою» став Центр ендоскопії та малоінвазивної хірургії. Гостям було продемонстрована методика обробки ендоскопічного обладнання та найсучасніше оснащення кімнати для дезінфекції, що складається з спеціальної автоматичної системи мийки інструментарію та шафи для зберігання чистих ендоскопів. «Розумна» шафа має доступ з двох сторін — завантаження чистих ендоскопів зі сторони кімнати для обробки інструментарію та зі сторони коридору для персоналу — для контрольованого доступу лікарів до чистих ендоскопів. Старша медична сестра відділення ендоскопії та малоінвазивної хірургії Тетяна ЛІЗАВЧУК із гордістю зазначила, що регулярні аналізи в лабораторії на чистоту обробки інструментарію засвідчують повну відповідність еталонам інфекційної безпеки.
Далі маршрут пролягав повз одномісні палати денного стаціонару, де гості змогли побачити комфортні та затишні умови для відпочинку пацієнтів після ендоскопічних досліджень. Так само, як і в усіх інших приміщеннях клініки, маршрут потрапляння у функціональні кабінети персоналу та пацієнта розділений різними коридорами, а в центрі ендоскопії ще й транспортування пацієнта після процедури окремим коридором забезпечує приватність та конфіденційність.
Продовжуючи ділитися враженнями від побаченого, гості прослідували у «святе святих» - центральне стерилізаційне відділення, де були ознайомлені із процедурою надходження інструментарію на обробку, процес первинної обробки, фінішної обробки, стерилізації та контролю якості обробки. Особливу увагу гостей було звернено на механізм розділення потоків доставки використаного та чистого інструментарію, а також умови зберігання стерилізованих інструментів та розхідних матеріалів, одягу для операційних бригад.
В сценарії візиту приймаюча сторона передбачила ознайомлення гостей із системою контролю чистоти обробки рук персоналу — від процедури обробки (миття) рук до методів контролю із відповідною документальною фіксацією результатів перевірок. Після обробки рук антисептиком із флюоресцентним барвником гості мали змогу перевірити якість обробки у спеціальному приладі — ультрафіолетовому детекторі, де оброблені та необроблені антисептиком ділянки чітко візуалізуються. До уваги гостей були представлені стандартні форми із даними контролю за попередні періоди та динаміка зростання якості обробки рук персоналу клініки «Оберіг».
Важливо, що всі ці інноваційні технології, які впроваджені та є невід’ємною частиною системи інфекційного контролю та забезпечення санітарно-протиепідемічного режиму в клініці «Оберіг», будуть представлені в освітньому процесі здобувачів вищої медичної освіти в Україні.
Під час дружньої бесіди, де гості обмінювалися враженнями, медичним директором клініки Валентином ПАРІЄМ була висловлена позиція клініки щодо усвідомлення надзвичайної загрози сучасності – епохи антибіотикорезистентності. Присутні гаряче підтримали цю думку та висловилися щодо важливості заходів із забезпечення інфекційної безпеки в медичному закладі. Проф. Олена СУРМАШЕВА зазначила, що вже багато років поспіль захоплюється рівнем науково-обґрунтованого підходу із забезпечення інфекційної безпеки в клініці «Оберіг», інформація про який неодноразово публікується у вигляді оригінальних статей у наукових виданнях.
Збудований у 2020 році за іспанським проектом, новий корпус клініки втілив найсучасніші технологічні та інженерні рішення, включаючи системи протипожежної безпеки, інфекційної безпеки, унікальну та потужну систему вентиляції та фільтрації, що забезпечує чистоту повітря у приміщеннях клініки та особливу чистоту повітря в операційних; комфорт та затишок для пацієнтів, зручність та функціональність для персоналу, ергономічність та інклюзивний простір. До найдрібніших деталей продумано усе: спеціальний медичний ламінат та фарба для стін, безстикові переходи, освітлення, кондиціонування приміщень, очищення повітря трьома типами спеціальних Hepa-фільтрів, вакуумний ламінарний потік повітря в реанімаційному відділенні та стерильних боксах, безшумні ліфти, сучасне обладнання для стерилізації із індикаторною системою якості процесу знезараження, система відкриття дверей, сигнальні системи, автоматизація робочих процесів та інтелектуальний контроль якості усієї медичної допомоги в клініці тощо.
«Ми не лише надаємо інформацію, як впровадити систему інфекційного контролю та забезпечити відповідний стандартам рівень санітарно-протиепідеміологічного режиму в лікарні, ми на власному прикладі показуємо і вчимо наших молодих лікарів працювати в еталонних умовах. І найкращі інтерни стають нашими відданими співробітниками, привносячи натхнення та нові знання в царину санітарно-гігієнічних технологій та технологій з безпеки медичної допомоги» — цією фразою підбив підсумки візиту наших гостей медичний директор.
Пресслужба універсальної клініки «Оберіг»,
Січень 2024 р.