Хронічний гастрит супроводжується патологічними змінами клітин слизової оболонки шлунку. Інфекція Helicobacterpyloriвикликає «каскад Корреа»: атрофія – метаплазія – дисплазія – рак шлунку. Таким чином, «безпечний» гастрит приводить до онкологічного захворювання.
У пацієнтів з атрофічним гастритом (або ознаками кишкової метаплазії) ризик розвитку раку шлунку значно вище, ніж у людей без таких змін. Атрофія і метаплазія є пов’язаними поняттями.
Атрофія – це втрата залоз, які виробляють шлунковий сік. На їхньому місці формується фіброзна тканина або метаплазований епітелій. Атрофія виникає внаслідок тривалого запального процесу.
Метаплазією називають перетворення одного різновиду тканини в іншу, споріднену. У випадку шлунку, метаплазія означає утворення ділянок, які нагадують своєю будовою слизову оболонку кишківника – тонкого або товстого.
Метаплазія не викликає жодних симптомів. Тому велике значення мають скринінгові програми для виявлення передракових змін слизової оболонки шлунку. Основна причина метаплазії – бактерія Helicobacterpylori.
Метаплазія за своєю суттю є способом організму прилаштуватися до змінених умов середовища шлунку внаслідок атрофічного гастриту. В той же час вона порушує нормальну функцію тканини і робить можливим її подальше перетворення в пухлину. Ризик виникнення раку шлунку тим вище, чим більше площа атрофованого і метаплазованого епітелію.
Діагностика атрофії і метаплазії здійснюється за допомогою гастроскопії, під час якої відбувається забір зразків тканини (біопсія). Щоб виявити ділянки атрофії/метаплазії і оцінити їхню площу, використовується метод хромоендоскопії – використання фарбування слизової оболонки шлунку. Діагноз остаточно підтверджує гістологічне дослідження.
Лікування атрофії і метаплазії базується на ерадикації (знищенні) Helicobacterpylori. Це дозволяє зупинити розвиток подальших ланок каскаду Корреа – дисплазії та раку. В деяких випадках лікування може навіть привести до зникнення метаплазії. Зворотній розвиток метаплазії – процес нешвидкий і може тривати декілька років після ерадикації.
Також може бути рекомендовано ендоскопічне хірургічне лікування. В Універсальній клініці «Оберіг» для видалення передракових змін слизової оболонки використовуються різні способи: аргоноплазмова абляція, ендоскопічна резекція слизової оболонки, ендоскопічна підслизова дисекція.
Звертайтесь до спеціалістів Гастроцентру Універсальної клініки «Оберіг»! Своєчасна діагностика метаплазії і правильне лікування захищає від раку! Запишіться на прийом за номером:
(044) 521 30 03