PANIC ATTACKS IN CHILDREN: 10 self-help steps for parents
22 January 2024
22 January 2024
Панічні атаки у дітей та підлітків можуть бути тривожним та страшним досвідом як для самої дитини, так і для її батьків. Періоди соціальних катастроф та потрясінь, таких як війна, стихійні лиха, техногенні аварії, а також несприятливі сімейні обставини (втрата близьких, вимушений переїзд, зміна звичного оточення (школа/друзі), домашнє насильство, незадоволення фізичних та емоційних потреб дитини) можуть виступати промоутером появи панічних атак у дитини.
Ми присвячуємо цей матеріал тим батькам, які прагнуть знати та вміти допомогти своїй дитині впоратися із будь-якими обставинами та емоційними станами, що виникають на тлі стресу та/або вікової вразливості психіки.
ЯК ДІЯТИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ПАНІЧНОЇ АТАКИ У ДИТИНИ?
1. Залишатися спокійними: скажіть дитині, що цей стан є дуже неприємним, але не несе загрози для життя, і що панічна атака завжди минає. Поясніть дитині, що ви поруч, завжди готові допомогти впоратися в подібних ситуаціях;
2. Подумайте про фізичне здоров'я: виключите можливість інших фізичних причин дискомфорту; перевірте, чи немає болю в грудях, проблем з диханням (особливо – маленькі діти, які можуть випадково проковтнути дрібні предмети із потраплянням у дихальні шляхи). Якщо у дитини є хронічні захворювання, то необхідно бути обізнаними щодо симптомів можливих ускладнень, які можуть нагадувати панічний напад.
3. Застосуйте техніку “заземлення”: попросіть дитину сильно тиснути ногами у підлогу або, сидячи, тілом і спиною на стілець/крісло, концентруючи увагу на відчуття під ногами або у спині, зверніть увагу дитини, наскільки твердою є опора.
4. Використовуйте дихальні вправи: попросіть дитину покласти руку на живіт, під час повільного вдиху (наприклад 5 секунд), надувати живіт як кульку, і під час повільного видиху – здути. Тривалість вправи - приблизно 5 хвилин.
Інша техніка — “дихання квадратом”: попросіть дитину зробити повільний глибокий вдих практично до максимуму, далі затримати дихання, трохи менше ніж дитина здатна, далі повільний видих. Дані вправи можна виконувати регулярно, по 5 хвилин 1-2 рази на день щодня (а не лише під час панічної атаки!). Для більшої ефективності та розуміння її впливу (коли ви бачите, що дитина заспокоїлася) — попросіть її звернути увагу на власні відчуття: що змінилося. Спершу це може бути непомітно, однак з часом дитина помічатиме більшу розслабленість, спокій.
5. Використовуйте інші техніки на відволікання: попросіть дитину знайти кілька предметів певного кольору та назвати їх, порахувати кроки до якогось предмета або порахувати від 10 до 1; попросіть дитину подивитися якомога далі праворуч, не повертаючи голови, затримати погляд на 15-20 секунд і перевести його прямо, потім подивитися ліворуч якомога далі, затримати, й знову прямо.
6. Застосовуйте техніки, що сприяють зменшенню стресу та напруги поза панічними атаками: метод м’язової релаксації за Джейкобсоном (Якобсоном) - відео легко знайти на ютуб (вам знадобиться 5-10 хвилин відео на засвоєння). Практикуйте разом з дитиною щодня по 10-15 хвилин ввечері перед сном.
7. Дотримуйтеся загальних рекомендацій, що сприяють зменшенню стресу: йога, достатня фізична активність, гармонійний режим сну, відпочинку та навантажень. Зменшіть час перебування своєї дитини в інтернеті та користування гаджетами (але не забувайте, що недостатньо просто заборонити проводити час за іграми чи переглядами відеоконтенту, потрібно створити альтернативні та цікаві дитині формати дозвілля).
8. Розмовляйте з дитиною про її відчуття; спробуйте визначити, що саме провокує панічні атаки. Якщо це можливо, записуйте спостереження у щоденник. Під час довірливої бесіди з дитиною спробуйте з’ясувати, чи не потерпає вона від булінгу, погроз в навчальному закладі (садочку, школі, коледжі) чи в мережі інтернет.
9. Встановіть батьківський контроль за відвідуванням сайтів, що мають вікові обмеження, та моніторте прийнятність контенту з мережі інтернет, який споживає ваша дитина. Однак пам’ятайте, що для дітей, особливо підлітків, важливий особистий простір, і встановлення батьківського контролю легше переноситься на тлі довірливих стосунків. Заохочуйте дитину розповідати вам про свої інтереси, про відносини з друзями та знайомими. Практикуйте активне слухання без засудження, допомагайте дитині набути навичок здорової комунікації у соціумі.
10. Навчіть дитину методам самодопомоги при панічній атаці, якщо у момент атаки виникнення батьків не буде поруч (наприклад, в школі, в транспорті, на вулиці, в магазині тощо).
Якщо панічні атаки продовжуються, збільшується їх частота або погіршується їх перебіг, а зазначені техніки не працюють при їх регулярному і правильному застосуванні, то необхідно звернутися до фахівця у сфері ментального здоров’я (дитячого психолога, психіатра).
Для запису на консультацію дитячого психолога/психіатра телефонуйте: 044 521 30 03 або бронюйте візит на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/
Love, attention, a reasonable attitude to the physical and psycho-emotional needs of the child, trusting relationships in the family and the ability to keep one's own calm are the first things that help the child's psyche to cope with stress.