ПАНИЧЕСКИЕ АТАКИ У ДЕТЕЙ: 10 шагов самопомощи со стороны родителей
22 января 2024
22 января 2024
Панічні атаки у дітей та підлітків можуть бути тривожним та страшним досвідом як для самої дитини, так і для її батьків. Періоди соціальних катастроф та потрясінь, таких як війна, стихійні лиха, техногенні аварії, а також несприятливі сімейні обставини (втрата близьких, вимушений переїзд, зміна звичного оточення (школа/друзі), домашнє насильство, незадоволення фізичних та емоційних потреб дитини) можуть виступати промоутером появи панічних атак у дитини.
Ми присвячуємо цей матеріал тим батькам, які прагнуть знати та вміти допомогти своїй дитині впоратися із будь-якими обставинами та емоційними станами, що виникають на тлі стресу та/або вікової вразливості психіки.
ЯК ДІЯТИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ПАНІЧНОЇ АТАКИ У ДИТИНИ?
1. Залишатися спокійними: скажіть дитині, що цей стан є дуже неприємним, але не несе загрози для життя, і що панічна атака завжди минає. Поясніть дитині, що ви поруч, завжди готові допомогти впоратися в подібних ситуаціях;
2. Подумайте про фізичне здоров'я: виключите можливість інших фізичних причин дискомфорту; перевірте, чи немає болю в грудях, проблем з диханням (особливо – маленькі діти, які можуть випадково проковтнути дрібні предмети із потраплянням у дихальні шляхи). Якщо у дитини є хронічні захворювання, то необхідно бути обізнаними щодо симптомів можливих ускладнень, які можуть нагадувати панічний напад.
3. Застосуйте техніку “заземлення”: попросіть дитину сильно тиснути ногами у підлогу або, сидячи, тілом і спиною на стілець/крісло, концентруючи увагу на відчуття під ногами або у спині, зверніть увагу дитини, наскільки твердою є опора.
4. Використовуйте дихальні вправи: попросіть дитину покласти руку на живіт, під час повільного вдиху (наприклад 5 секунд), надувати живіт як кульку, і під час повільного видиху – здути. Тривалість вправи - приблизно 5 хвилин.
Інша техніка — “дихання квадратом”: попросіть дитину зробити повільний глибокий вдих практично до максимуму, далі затримати дихання, трохи менше ніж дитина здатна, далі повільний видих. Дані вправи можна виконувати регулярно, по 5 хвилин 1-2 рази на день щодня (а не лише під час панічної атаки!). Для більшої ефективності та розуміння її впливу (коли ви бачите, що дитина заспокоїлася) — попросіть її звернути увагу на власні відчуття: що змінилося. Спершу це може бути непомітно, однак з часом дитина помічатиме більшу розслабленість, спокій.
5. Використовуйте інші техніки на відволікання: попросіть дитину знайти кілька предметів певного кольору та назвати їх, порахувати кроки до якогось предмета або порахувати від 10 до 1; попросіть дитину подивитися якомога далі праворуч, не повертаючи голови, затримати погляд на 15-20 секунд і перевести його прямо, потім подивитися ліворуч якомога далі, затримати, й знову прямо.
6. Застосовуйте техніки, що сприяють зменшенню стресу та напруги поза панічними атаками: метод м’язової релаксації за Джейкобсоном (Якобсоном) - відео легко знайти на ютуб (вам знадобиться 5-10 хвилин відео на засвоєння). Практикуйте разом з дитиною щодня по 10-15 хвилин ввечері перед сном.
7. Дотримуйтеся загальних рекомендацій, що сприяють зменшенню стресу: йога, достатня фізична активність, гармонійний режим сну, відпочинку та навантажень. Зменшіть час перебування своєї дитини в інтернеті та користування гаджетами (але не забувайте, що недостатньо просто заборонити проводити час за іграми чи переглядами відеоконтенту, потрібно створити альтернативні та цікаві дитині формати дозвілля).
8. Розмовляйте з дитиною про її відчуття; спробуйте визначити, що саме провокує панічні атаки. Якщо це можливо, записуйте спостереження у щоденник. Під час довірливої бесіди з дитиною спробуйте з’ясувати, чи не потерпає вона від булінгу, погроз в навчальному закладі (садочку, школі, коледжі) чи в мережі інтернет.
9. Встановіть батьківський контроль за відвідуванням сайтів, що мають вікові обмеження, та моніторте прийнятність контенту з мережі інтернет, який споживає ваша дитина. Однак пам’ятайте, що для дітей, особливо підлітків, важливий особистий простір, і встановлення батьківського контролю легше переноситься на тлі довірливих стосунків. Заохочуйте дитину розповідати вам про свої інтереси, про відносини з друзями та знайомими. Практикуйте активне слухання без засудження, допомагайте дитині набути навичок здорової комунікації у соціумі.
10. Навчіть дитину методам самодопомоги при панічній атаці, якщо у момент атаки виникнення батьків не буде поруч (наприклад, в школі, в транспорті, на вулиці, в магазині тощо).
Якщо панічні атаки продовжуються, збільшується їх частота або погіршується їх перебіг, а зазначені техніки не працюють при їх регулярному і правильному застосуванні, то необхідно звернутися до фахівця у сфері ментального здоров’я (дитячого психолога, психіатра).
Для запису на консультацію дитячого психолога/психіатра телефонуйте: 044 521 30 03 або бронюйте візит на сайті: https://my.oberig.ua/ua/appointment/
Любовь, внимание, разумное отношение к физическим и психоэмоциональным потребностям ребенка, доверительные отношения в семье и способность сохранять собственный покой – это первое, что помогает детской психике справиться со стрессовыми нагрузками.