Klatskin's tumors (cholangiocarcinomas): treatment and prognosis
22 February 2022
22 February 2022
Холангіокарцинома, або злоякісне новоутворення жовчних проток, класифікується за місцем розташування по відношенню до печінки: рак внутрішньопечінкової жовчної протоки та рак позапечінкової жовчної протоки. Пухлинами Клацкіна називаються види рака, що локалізуються в зоні воріт печінки у місці злиття жовчних проток. На їхню долю приходиться біля 50% усіх випадків раку жовчних проток, на внутрішньопечінкові форми – 8%, на позапечінкові форми раку – 42%.
З усіх видів раку жовчних проток саме пухлини Клацкіна завжди були найскладнішим викликом для онкохірургів, адже вони розташовані на перетині найважливіших «живих магістралей»: самих жовчних проток, крупних судин та нервів. Аж до 1992 року мало хто з хірургів у світі наважувався оперувати пацієнтів із пухлинами Клацкіна, допоки японський лікар-онкохірург Юджи Німура не впровадив принципово нову методику видалення пухлин Клацкіна. Ця методика передбачає видалення злоякісного новоутворення разом із часткою печінки та хвостатою долею печінки.
Звісно, що така технологія потребувала і вдосконалення техніки операції, і хірургічного інструментарію, і філігранних навичок хірурга в оперуванні. Методика Юджи Німури виявилася успішної з огляду на радикальність та результати виживаності пацієнтів при лікуванні холангіокарцином, і з того самого 1992 року розпочалася нова ера в лікуванні пухлин Клацкіна. Для пацієнтів із пухлинами Клацкіна, які могли сподіватися лише на паліативні види втручання (дренування проток, стентування), з’явився шанс на перемогу цієї хвороби.
В Центрі хірургії печінки, підшлункової залози та трансплантації універсальної клініки «Оберіг» операції з хірургічного лікування холангіокарцином проводяться провідним українським хірургом-онкологом, трансплантологом Олегом Геннадійовичем Котенко. Він декілька років навчався безпосередньо у Юджі Німура, якого вважає своїм вчителем. Олег Геннадійович отримав безцінний досвід під час стажування в Японії, привіз в Україну цю технологію та вже понад 20 років вдосконалює своє мистецтво. Але в медицині — «один в полі не воїн». Разом із Олегом Геннадійовичем пліч-о-пліч — його команда, без якої неможливо досягти такого успіху. На сьогодні команда хірургів Центру хірургії печінки, підшлункової залози та трансплантації може похвалитися вражаючими результатами: відсоток успішно прооперованих пацієнтів із пухлинами Клацкіна складає 92%, і цей показник є недосяжним для більшості спеціалізованих медичних закладів. Саме тому більшість пацієнтів із пухлинами Клацкіна звертаються в клініку «Оберіг». Зі слів керівника Центру Олега Котенко: «Ми оперуємо десь приблизно 80% усіх пацієнтів із холангіокарциномами з усієї України, і запорукою успіху виступають не лише хірургічні техніки, наближені до трансплантаційних технік, але й ретельна кількатижнева підготовка пацієнта до операції, мистецтво післяопераційного супроводу пацієнта протягом трьох-чотирьох тижнів, профілактичні заходи із попередження ускладнень. Наші протоколи щодо виходжування пацієнтів, прооперованих з приводу пухлин Клацкіна, такі ж само суворі, як і для пацієнтів із трансплантацією печінки. Моя команда має чи не найбільший досвід в Україні з трансплантації печінки та хірургічного лікування холангіокарцином, і це надає нам переваги, а пацієнтам – надію на життя без хвороби».
Для запису на консультацію телефонуйте: 044 521 30 03
The author of the article