Пухлини Клацкіна, або холангіокарциноми: нові обрії в лікуванні раку жовчних протоків
17 лютого 2022
17 лютого 2022
Холангіокарциноми, або пухлини Клацкіна, були вперше описані Джеральдом Клацкіним у 1965 році. Під час розтину він вперше побачив та описав злоякісну пухлину печінки в ділянці злиття жовчних проток. Майже до середини 90-х років минулого століття пацієнти із холангіокарциномами могли сподіватися лише на паліативні операції, адже радикальне втручання було неможливим через відсутність досконалих хірургічних технік. Ситуація змінилася, коли японський хірург-онколог Юджи Німура з клініки Нагої отримав позитивні результати у видаленні цих пухлин за новою оперативною технікою. Його підхід передбачав резекцію не тільки самих жовчних проток, але й частини печінки, оскільки пухлини Клацкіна розповсюджуються вгору вздовж жовчних проток та всередину печінки. Ця техніка була виправданою з огляду на те, що не може бути й мови про радикалізм операції, якщо не видалити частину печінки разом із дрібними гілками жовчних проток, які впадають в головну жовчну протоку. Більш того, він запропонував видаляти хвостату долю печінки, протоки якої обов’язково впадають в головні ліві або праві печінкові протоки, що також надважливо при радикальному лікуванні пухлин Клацкіна.
Аби зрозуміти складність такої операції, потрібно уявляти собі анатомію печінки та ділянки злиття жовчних проток. Це такий собі «вузол перетину» критичних магістралей: судин, нервів, жовчних проток. Особливістю пухлин Клацкіна є близьке розташування до кровоносних судин: правої та лівої печінкових артерій, портальної вени, стволу та розвилки портальної вени (лівої та правої гілки). Будь-який необережний рух хірурга може призвести до смерті пацієнта на операційному столі. Тим більш, що при холангіокарциномах у пухлинний процес здебільшого залучаються і судини — пухлина проростає стінки артерій та вен. Раніше вважалося, що холангіокарциноми нерезектабельні, тому і виконували лише дренування або стентування жовчних проток заради полегшення стану пацієнта.
Не буде перебільшенням сказати, що операційна техніка Юджи Німура здійснила революцію в хірургії холангіокарцином. Він став автором методики, що передбачає разом із резекцією уражених жовчних протоків видалення судин, зокрема портальної вени, та частини печінки. Ця агресивна технологія дозволила отримати добру виживаність пацієнтів, і, таким чином, пухлини Клацкіна перестали бути смертельним вироком. Реальний прорив у покращенні результатів лікування пухлин Клацкіна ми спостерігаємо десь із початку 2000-х років, і на сьогодні середня летальність пацієнтів знаходиться у межах 7 – 12,5% — це дуже гарні результати.
Я пишаюся, що Юджи Німура був моїм вчителем. Стажуючись у нього в клініці, мені вдалося набути досвіду оперування пацієнтів із пухлинами Клацкіна, і я привіз цю технологію в Україну. Впродовж 20 років на численних медичних конференціях в Україні, Європі, США та країнах СНД я доповідав про розвиток хірургічних технік при холангіокарциномах, вчив колег, і на сьогодні медицина вже може врятувати більшість пацієнті із цією патологією. Але є одне «але»: втручання при пухлинах Клацкіна потребують надвисокої хірургічної майстерності, відповідного матеріально-технічного забезпечення клініки, якісного інструментарію, досвідченої команди хірургів, анестезіологів, операційних медсестер тощо. У підготовці пацієнта до операції, самій операції та догляду у післяопераційному періоді немає дрібниць — надто вибагливим до всіх умов є цей вид втручання. Сам етап підготовки триває від місяця до трьох, післяопераційний період – три-чотири тижня. Ведення післяопераційних пацієнтів із радикальним видаленням холангіокацином – питання лікарського мистецтва, адже потребує серйозної медикаментозної підтримки та тимчасового заміщення функцій печінки, нагляду за спроможністю швів, загоєнням, контролю показників згортання крові. Складність післяопераційного періоду така ж сама, як і у пацієнтів із трансплантацією печінки.
Ми в клініці «Оберіг» маємо чи найбільший досвід в Україні з хірургічних втручань з приводу пухлин Клацкіна. В нас концентруються пацієнти із холангіокарциномами тому, що ми чи не єдині в Україні виконуємо операції такого рівня складності. І сміливо можу заявити, що наша команда може пишатися якістю спеціалізованої допомоги пацієнтам із пухлинами Клацкіна, адже ми входимо у 5-ку провідних європейських центрів за результатами лікування холангіокарцином.
Олег Геннадійович Котенко, доктор медичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки та техніки (2008), лікар-хірург, лікар-онкохірург, лікар-трансплантолог, керівник Центру хірургії печінки, підшлункової залози та трансплантації універсальної клініки «Оберіг»
Телефонуйте: 044 521 30 03