Гідроторакс – це накопичення рідини між плевральними листками, в плевральній порожнині. Плевральні листки покривають легені і вистеляють внутрішню поверхню грудної клітки. В нормі між ними міститься лише декілька мілілітрів речовини, яка виконує функцію змазки.
Якщо легені запалюються, між плевральними листками накопичується ексудат. Це рідина, яка виділяється з дрібних кровоносних судин. В плевральній порожнині може з’явитися також транссудат. Він накопичується внаслідок порушення крово- та лімфообігу.
На відміну від ексудату, утворення транссудату не пов’язано з запальними процесами. Ексудат характерний для іншого захворювання – плевриту. В цій статті ми розглянемо накопичення транссудату.
Причини гідротораксу легень можуть біти різними. Це серцева недостатність, захворювання нирок, цироз печінки і портальна гіпертензія, тромбоемболія легеневої артерії та інше.
Гідроторакс також супроводжує онкологічні захворювання. Найчастіше він розвивається при раку легень, плеври, молочної залози, яєчників. В таких випадках рідина накопичується в плевральній порожнині внаслідок появи на плеврі метастазів, які сприяють збільшенню проникності судин і погіршення відтоку лімфи.
Симптоми гідротораксу викликаються тиском на легені накопиченої рідини. Пацієнтів турбує відчуття важкості, стискання в грудях, сухий кашель, задишка. Якщо в плевральній порожнині накопичується велика кількість транссудату, погіршується відтік крові з шийних вен. Тоді стає помітним їхнє набухання.
Класифікація гідротораксу базується на об’ємі та розташуванні рідини. Виділяють малий і великий, правосторонній і лівосторонній, тотальний і осумкований гідроторакс. В більшості випадків гідроторакс охоплює обидві плевральні порожнини, а при метастичному його характері частіше спостерігається одностороннє ураження.
Проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, яке дозволяє виявити наявність рідини в плевральній порожнині. При підозрі на пухлинний гідроторакс показана комп’ютерна томографія для виявлення метастазів в органах грудної клітки.
Остаточний діагноз при гідротораксі можна поставити тільки після лабораторного дослідження рідини в плевральній порожнині. Для її забору проводиться плевральна пункція. Рідина відсмоктується через невеликий прокол в грудній клітці. Лабораторний аналіз показує, чи є вона ексудатом або транссудатом.
Тим не менш, в ряді випадків шляхом лабораторного аналізу рідини не вдається встановити причину розвитку гідротораксу, і для остаточної постановки діагнозу може бути рекомендована відеоторакоскопія. Цей ендоскопічний метод дозволяє оглянути плевральну порожнину і провести біопсію підозрілої ділянки.
Невеликий гідроторакс не потребує спеціального лікування. Рідина розсмоктується самостійно при успішній терапії основного захворювання.
При значному накопиченні транссудату плевральна пункція використовується в якості не тільки діагностичного, але і лікувального методу. Повне видалення рідини називається плевроцентезом. Процедура проводиться в умовах операційної торакальним хірургом під місцевою анестезією.
Лікування гідторораксу легень за допомогою плевроцентезу покращує стан пацієнта, зменшує задишку і неприємні відчуття. Але оскільки гідроторакс – вторинне захворювання, наступне лікування повинно буде спрямовано на причину його розвитку.
При персистуючому гідротораксі, особливо – метастатичного характеру, може бути виконаний відеоторакоскопічний плевродез. Хірург під контролем ендовідеокамери вводить в плевральну порожнину різні агенти, частіше хімічні (тальковий плевродез). Процедура викликає спайковий процес між листками плеври, який перешкоджає подальшому накопиченню рідини.
В клініці «Оберіг» є все необхідне для діагностики і лікування гідротораксу. Плевральна пункція, а також відеоторакоскопія, здійснюється за допомогою сучасного високотехнологічного обладнання.
В Універсальній клініці «Оберіг» працює власний патогістологічний центр, в якому проводиться дослідження плевральної рідини. Точна діагностика причини гідротораксу – основа правильної стратегії лікування пацієнта.
Запишіться на прийом до спеціалістів, зателефонувавши за номером: