«Остео» означає «кістка». Остеопороз (ОП) — означає «пориста кістка». ОП — це системне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням маси кісток та зміною їхньої мікроархітектури, що призводить до підвищеної крихкості кісток, і, як наслідок, до підвищеного ризику переломів; змінами в нервовій системі та внутрішніх органах. При остеопорозі навіть невеликий поштовх може стати причиною перелому.
ОП — поширене захворювання. В світі остеопороз вражає кожну третю жінку і кожного восьмого чоловіка у віці після 50 років. Кожні 30 секунд у Європі реєструється остеопоротичний перелом.
ФАКТОРИ РИЗИКУ ОСТЕОПОРОЗУУ кістках протягом життя відбуваються постійні зміни. З моменту народження людини кісткова тканина розвивається і зміцнюється. Скелетна маса у жінок і чоловіків досягає максимуму у віці 20–30 років, після чого певний час залишається майже незмінною. Тому дуже важливо, щоб в період, коли йде розвиток кісткової тканини, якомога міцнішими «наростити» кістки. Приблизно у віці 35–40 років починається процес поступової втрати кісткової маси, проте він відбувається дуже повільно. З віком цей процес набуває все більшої інтенсивності. Особливо це стосується жінок і пов’язано з настанням менопаузи. Саме тому жінки більш схильні до розвитку ОП і мають більший ризик переломів (в постменопаузальному періоді він сягає 30–40%, тобто кожна третя жінка знаходиться в групі ризику). Жінки страждають від переломів, пов’язаних з остеопорозом в 4 рази більше, ніж чоловіки. З віком ця різниця зменшується, і у віці 65–70 років інтенсивність зменшення кісткової маси у чоловіків дещо більша, ніж у жінок. Незалежно від віку до розвитку остеопорозу можуть призводити такі захворювання, як цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, надниркових, паращитовидних залоз, захворювання шлунково-кишкового тракту, ревматичні хвороби, захворювання крові та багато інших. Як фізіологічні процеси, пов’язані зі старінням, так і патологічні стани, пов’язані з різними захворюваннями, призводять до гормональних порушень, порушень всмоктування та виведення кальцію і, як результат, кальцій з кісток «вимивається» швидше, ніж поновлюється кістка, розвивається остеопороз.
КЛІНІЧНА КАРТИНАОстеопороз складно виявити на початковій стадії захворювання. Більшість людей не підозрюють про те, що вони хворі. Хвороба повільно і мовчки «краде» кістку, часто протікає без будь-яких симптомів аж до першого перелому. Людину може турбувати біль у поперековій ділянці, в кульшових суглобах. Зазвичай турбує відчуття дискомфорту між лопатками, загальна м’язова слабкість та порушення ходи. При деяких варіантах перебігу захворювання першими проявами може бути біль у гомілкових суглобах та дрібні суглоби верхніх і нижніх кінцівок.
У подальшому приєднується біль в кістках тазу, ребрах, який підсилюється при фізичному навантаженні. Згодом біль стає постійним, не зникає в стані спокою і пацієнти вимушені постійно приймати знеболюючі. Протікання захворювання повільне, але прогресуюче. По мірі прогресування захворювання знижується мінеральна щільність кістки, що спричиняє зниження її міцності. В результаті цього можуть виникати патологічні переломи, вторинні деформації, які нерідко призводять до інвалідності.
Отже, якщо у Вас є фактори ризику остеопорозу, чи Ви хочете уникнути його розвитку, зверніться за консультацією до лікаря, який порадить, які обстеження необхідно пройти та дасть рекомендації щодо профілактики чи лікування ОП. При підозрі на вторинний ОП необхідні будуть обстеження та консультації відповідних фахівців з питань виявлення та лікування захворювання, що призвело до виникнення ОП.