Відповідно до сучасних медичних поглядів наявність у пацієнта пухлинної патології констатується лише після проведення морфологічних досліджень. Це єдиний спосіб точно визначити, чи є новоутворення доброякісним або злоякісним, і точно визначити його характеристики, необхідні для вироблення тактики лікування. Ніякі інші методи клінічних обстежень (УЗД, КТ, МРТ, лабораторні аналізи) не дозволяють поставити остаточний діагноз. Необхідно подивитися на клітини або тканини під мікроскопом, тобто провести морфологічні дослідження. До них відносяться наведені нижче види досліджень.
Цитологічний метод – це оцінка характеристик структури клітинних елементів в цитологічному препараті (мазку) з метою встановлення діагнозу доброякісної або злоякісної пухлини і непухлинних уражень. Він заснований на вивченні за допомогою мікроскопа особливостей будови клітин, клітинного складу органів, тканин, рідин організму людини в нормі і при патологічних процесах. Відмінність цитологічного дослідження від гістологічного полягає в тому, що вивчаються не зрізи тканин, а клітини.
Як вже було сказано, об'єктом цитологічного дослідження є клітини організму. Отримати їх можна кількома шляхами:
Основне призначення цитологічного методу – отримати відповідь на питання про наявність чи відсутність злоякісного утворення, визначити характер патологічного процесу, встановити запальні, реактивні, проліферативні або передракові ураження.
Однак для подальшої діагностики в онкології гістологічний метод є більш інформативним у визначенні виду пухлини і абсолютним у встановленні її інвазивності.
Гістологічними дослідженнями називають вивчення під мікроскопом структури тканин, отриманих в результаті біопсії або хірургічного видалення новоутворення. Для якісного проведення гістологічного дослідження необхідне високотехнологічне оснащення патогістологічного центру, а також великий досвід і кваліфікація лікаря-патогістолога.
Попередньо біопсійний матеріал проходить спеціальну підготовку. Всі етапи – від забору і фіксації тканин до мікроскопії – мають велике значення для точної діагностики. Тому надзвичайно важливо, щоб в клініці дотримувалися високих стандартів якості на кожному кроці гістологічних досліджень.
Спочатку формують так звані парафінові блоки. Ущільнений, зневоднений і знежирений зразок тканини рівномірно просочують парафіном. Після цього парафіновий блок нарізають на дуже тонкі пластини за допомогою спеціального пристрою – мікротома. Пластини поміщають на предметне скло, висушують і фарбують. Отримані препарати лікар-патогістолог вивчає під мікроскопом. Пацієнт завжди може одержати парафінові блоки і скельця для того, щоб отримати «другу думку» в іншого лікаря.
Гістологічне дослідження дозволяє встановити злоякісність або доброякісність новоутворення, ступінь атиповості тканини (рак, передрак) та інші прогностичні критерії. Наприклад, кількість судин, оскільки утворення нових судин (ангіогенез) в пухлині є ознакою її агресивності. Також гістологічне дослідження дозволяє визначити характер взаємодії здорової і пухлинної тканини (інвазія, мікроінвазія і т.д.).
Досить часто в морфологічній діагностиці для підтвердження або уточнення діагнозу необхідне проведення імуногістохімічного дослідження – метод дослідження тканин для виявлення специфічних білків пухлини за допомогою специфічної реакції антиген-антитіло. Метод дозволяє діагностувати пухлини, встановлювати їхнє походження (яка тканина, орган стали джерелом хвороби), виявляти по метастазам первинний пухлинний осередок, виявляти злоякісне переродження клітин, робити прогноз щодо перебігу пухлинного захворювання і можливих варіантів терапії пухлини, а також виявляти наявність резистентності клітин пухлини до променевої терапії та хімічних препаратів.
Ви повинні знати: