Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Ожиріння - сучасний погляд на вирішення проблеми

Ожиріння - сучасний погляд на вирішення проблеми

Ні для кого не секрет, що маса тіла — один із показників стану здоров’я людини, а надмірна вага тіла є хронічною хворобою, яка потребує лікування.  Надлишкові кілограми значно підвищують ризик таких серйозних захворювань, як цукровий діабет 2 типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, онкологічні захворювання тощо. Саме тому увага до лікування ожиріння є ключовою у розв'язанні багатьох проблем із здоров'ям.

Ожиріння — це: 

 • накопичення жиру в організмі, що призводить до збільшення маси тіла. Ожиріння характеризується надмірним накопиченням жиру в жирових депо організму;
 • результат такого споживання калорій з їжею, яке перевищує їх витрати, тобто результат підтримання позитивного енергетичного балансу протягом тривалого часу;
 • хронічне захворювання, що потребує терпіння, наполегливості пацієнта в пожиттєвому марафоні підтримки нормальної ваги та лікарського нагляду. Спільні зусилля повинні бути направлені на стабільне зниження маси тіла, зменшення частоти супутніх захворювань та смертності. 

До 75% пацієнтів, які додержувалися низькокалорійної дієти (особливо дуже низькокалорійної — близько 400–800 ккал на добу), набирали більшу частину втраченої ваги протягом 1 року після припинення дієтичних обмежень та фізичної активності.


ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ
Ожиріння виникає тоді, коли споживання калорій перевищує їх згорання. Тобто, людина або надмірно харчується, або мало рухається, або в неї присутні обидва фактори.

Але чому деякі люди їдять багато і не поправляються? На вагу тіла впливає багато чинників, серед яких можуть бути як спадкові фактори (в тому числі тип обміну речовин), так і особливості способу життя (харчування, рухова активність), а також ендокринологічні та інші соматичні захворюванння. Останнім часом у наукових дослідженнях вчені розглядають роль кишкової мікробіоти як одного з факторів, що визначає схильність людини до певних видів їжі, яка сприяє набору ваги. Точну причину ожиріння в конкретному випадку допоможе встановити та, по можливості усунути, лікар, а от від Вашого терпіння і наполегливості залежить успіх у зниженні ваги.

КЛАСИФІКАЦІЯ ОЖИРІННЯ ЗА ІНДЕКСОМ МАСИ ТІЛА (КГ/М2):
ІМТ: 18,4 і менше — дефіцит маси тіла;
ІМТ: 18,5–24,9 — нормальна маса тіла;
ІМТ: 25–29,9 — надлишок маси тіла;
ІМТ: 30–34,9 — ожиріння І ст.;
ІМТ: 35–39,9 — ожиріння ІІ ст.;
ІМТ: 40 і більше — ожиріння ІІІ ст.

Визначити ступінь ожиріння нескладно. Для цього Вам необхідно вирахувати свій індекс маси тіла: поділіть свою вагу у кілограмах на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад, якщо Ваша вага 100 кг, зріст 180 см: 100 кг/ (1,8 м×1,8 м) = 100 кг /3,24 м2 = 30,9 кг/м2, тобто у вас І ступінь ожиріння.

ТИПИ ОЖИРІННЯ:
«верхній тип» (абдомінальний, за типом яблука), чоловічий, коли співвідношення об’єму талії до об’єму стегон у чоловіків перевищує 1, у жінок — 0,85, або обхват талії у чоловіків перевищує за американськими «мірками» 102 см, у жінок — 88 см, а за європейськими — 94 см у чоловіків  та 80 см у жінок (але ж ми з вами живемо в Європі і будемо приміряти на себе більш «тендітні» європейські мірки); «нижній тип» (за типом груші), жіночий, коли жирові відкладення зосереджені на стегнах та сідницях.

Жирові відкладення можуть розміщуватися: у підшкірній клітковині — підшкірний жир; навколо внутрішніх органів — вісцеральний жир. Підшкірний жир в ділянці живота + вісцеральний жир черевної порожнини = абдомінальний жир.

Науково доведено, що абдомінальне ожиріння в більшій мірі корелює із захворюваністю та смертністю, ніж «нижній» тип ожиріння, і навіть ступінь ожиріння! В численних дослідженнях доведено, що «верхній» тип ожиріння тісно пов’язаний з порушенням рівня ліпідів крові, а саме — підвищенням рівня холестерину та його шкідливих фракцій, тригліцеридів, які призводять до розвитку атеросклерозу та підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Крім того, при цьому виді ожиріння значно підвищений ризик розвитку цукрового діабету 2 типу, захворювання печінки (стеатогепатиту), раку кишківника. При однаковому індексі маси тіла, саме абдомінальне ожиріння, тобто надмірне відкладення жиру в ділянці живота, має більший ризик розвитку ускладнень та смертності, ніж «нижній» тип ожиріння.

Отже, визначимо чи є у Вас надмірна вага та оцінимо ступінь ризику виникнення ускладнень.

Визначимо Ваш індекс маси тіла (ІМТ) за формулою, наведеною вище.
Виміряємо окружність Вашої талії (ОТ) та стегон (ОС).
Визначимо відношення об’єму Вашої талії (ОТ) до стегон (ОС).
 
Якщо у вас ІМТ не перевищує 24,9, ОТ — 80 см (якщо ви жінка) або 94 см (якщо ви чоловік), Вам поки що немає підстав хвилюватися. Ведіть здоровий спосіб життя, слідкуйте за своєю вагою та станом свого здоров’я.
Більш високі показники — привід задуматися, адже ризик для здоров’я зростає пропорційно до надмірних кілограмів та сантиметрів на талії.
Крім того, ожиріння значно погіршує якість життя. Багато людей страждають від болю в суглобах, обмеженої рухливості, мають низьку самооцінку, страждають від депресії та інших психологічних проблем, пов'язаних із дискримінацією та ізоляцією у суспільстві. Чи не виникло у Вас бажання щось змінити у власному житті, а не тішити себе такими думками як «повні люди – добрі», «чоловіки не собаки – на кістки не кидаються», «хорошої людини має бути багато» тощо? Якщо так, тоді дочитайте цю інформацію до кінця та почніть діяти.


ЛІКУВАННЯ
Провідні фахівці у галузі лікування ожиріння рекомендують комплексний підхід до проблем зниження ваги.


Сучасні програми боротьби з ожирінням включають:

 • повне обстеження стану вашого здоров'я та виявлення причини надмірної ваги; 
 • розроблення індивідуальної програми поступового, але стабільного зниження маси тіла; 
 • лікування супутніх захворювань; 
 • профілактику збільшення маси тіла та підтримку її на досягнутому рівні.


Перш ніж розпочинати лікування, необхідно визначити цілі терапії ожиріння:

 • зменшення маси тіла (зі швидкістю менше 0,5-1 кг за тиждень);
 • Підтримка на новому рівні досягнутої маси тіла та запобігання повторному її надбавленню після схуднення;
 • Зменшення проявів факторів ризику та супутніх захворювань.
 • Ожиріння - хронічне захворювання, лікування якого необхідно проводити все життя!


Таким чином, якщо у Вас ІМТ більше 30 кг/м2 або більше 27 кг/м2, але супроводжується: абдомінальним ожирінням (співвідношення ВІД/ПРО у чоловіків > 1,0; у жінок > 0,85), артеріальною гіпертензією, серцево-судинними захворюваннями, факторами ризику (підвищеним рівнем холестерину, тригліцеридів тощо), супутніми захворюваннями (цукровим діабетом 2 типу, артеріальною гіпертензією), то лікування необхідно розпочинати негайно!


Але перш ніж приступити до лікування, потрібно змінити спосіб життя.


Жодні препарати не допоможуть без перебудови стилю харчування та підвищення фізичних навантажень. Така перебудова має відбутися насамперед у Вашій свідомості для того, щоб дотримуватися довічно здорового способу життя.


МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ОЖИРІННЯ

Сучасні методи лікування ожиріння поділяють на 3 групи:

 • немедикаментозні; 
 • медикаментозні;
 • хірургічні.


До немедикаментозних способів відносять:

 • раціональне гіпокалорійне харчування;
 • психоповедінкова корекція;
 • підвищення фізичної активності.


Принципи оптимального харчування:

Харчування має бути помірним та збалансованим за вмістом жирів (25-30%), білків (15-20%) та вуглеводів (55-60%).

Харчування регулярне, 2-3 рази на день, без перекусів.  

Достатня кількість питної води (1,5 - 2 л/добу)

Вживання різноманітної їжі із різних груп продуктів щодня.


В універсальній клініці "Оберіг" ви можете отримати комплексну діагностику та консультацію лікаря-ендокринолога для вирішення проблем зайвої ваги. Записатися на консультацію до лікаря-ендокринолога можна за телефоном (044) 521 30 03 або за посиланням https://my.oberig.ua/ua/appointment/

БАЖАЄМО ВАМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я ТА УСПІХУ В ДОСЯГНЕННІ ПОСТАВЛЕНОЇ МЕТИ!