Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Гематолог

Гематолог
Про напрям
Лікарі
Про напрям

При захворюваннях крові часто відзначають загальне нездужання, слабкість, стомлюваність, погіршення апетиту. Нерідко саме ці скарги можуть бути першими ознаками дуже серйозних хвороб, пов’язаних з порушенням основної функції кісткового мозку — кровотворення. Тому зміни стану і поведінки дитини обов’язково повинні стати приводом звернутися до гематолога.

Предметом особливого занепокоєння батьків зазвичай є блідість шкірних покривів дитини, іноді з жовтяничним відтінком, поява синців, носових і інших кровотеч.

При захворюваннях крові діти можуть скаржитися також на болі в кістках, суглобах, у хребті. Іноді турбують головні болі, біль у животі.

Нерідко звертаються до гематолога з приводу збільшення лімфатичних вузлів. Лімфатичні вузли виконують в організмі важливі захисні функції. Вони стоять на шляху можливого поширення хвороби і найчастіше справляються з нею самостійно, шляхом місцевого запалення. Це проявляється збільшенням і болючістю прилеглих лімфовузлів.

Особливої уваги потребує одночасне збільшення лімфатичних вузлів, печінки і селезінки, що характерне, наприклад, для гострого лейкозу. Іноді збільшені органи досягають таких великих розмірів, що їх може виявити мама при перевдяганні або купанні дитини.

ЯКІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОВОДИТЬ ЛІКАР-ГЕМАТОЛОГ

  • Аналіз крові загальний

Звичайно, Вам або Вашим дітям колись робили аналіз крові, і Ви з нетерпінням чекали на відповідь. В аналізах крові представлені показники, які відображають кінцевий результат роботи всіх ланок кровотворення в кістковому мозку. Ми оцінюємо ці результати за вмістом в крові еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів.

За мазком крові вивчають лейкоцитарну формулу, тобто процентне співвідношення нейтрофілів, лімфоцитів і моноцитів. Лейкоцитарна формула в дітей, на відміну від дорослих, має вікові особливості. Наприклад, у дитини першого року життя процентне співвідношення клітин — обернене до формули дорослої людини. Далі ці показники змінюються, і тільки до 12–14 років наближаються до значень дорослих людей, тобто нейтрофіли становлять 60–70%, лімфоцити — 20–30% і моноцити — 5–10%.

  • Коагулограмма — метод дослідження стану системи згортання крові.

  • Тривалість кровотечі— показник активності системи згортання крові, дорівнює тривалості кровотечі з поверхневого проколу шкіри.

  • Час згортання крові — час, необхідний крові або плазмі крові для згортання. Цей показник використовується для тестування різних етапів процесу згортання крові.

  • Схильність еритроцитів до швидкого руйнування дозволяє визначити осмотична стійкість еритроцитів.

Сьогодні для діагностики хвороб крові успішно використовуються також:

Ці сучасні дослідження дозволяють визначати розміри і структуру органів, різні кісткові порушення, виявляють пухлинні утворення різної локалізації.

ЯКІ ХВОРОБИ ЛІКУЄ ГЕМАТОЛОГ?

  • Анемії
  • Хвороби крові, пов’язані з підвищеною кровоточивістю:
    • Тромбоцитопатії (в основі лежить якісна неповноцінність тромбоцитів при нормальній кількості),
    • Тромбоцитопенії (зниження кількості тромбоцитів),
    • Геморагічний васкуліт,
    • Гемофілія,
    • Лейкози (онкологічне захворювання клітин крові).
Лікарі
Гематолог
Гематолог
Гематолог

Чому "Оберіг"?

Всі діти зі встановленим гематологічним діагнозом перебувають під наглядом гематолога. Це диспансерна група хворих. Одні продовжують розпочате в стаціонарі лікування, інші перебувають під наглядом після відміни терапії, а треті весь процес діагностики, лікування і подальшого нагляду проходять амбулаторно.

На контроль діти звичайно запрошуються один раз на тиждень, якщо лікар індивідуально не призначив інше. Дитина оглядається лікарем, беруться необхідні аналізи, проводиться корекція лікування.

Окремі діти ведуться в режимі денного стаціонару або, як його ще називають, «стаціонарі денного перебування». Тут дитина протягом дня отримує всі необхідні діагностичні і лікувальні процедури, після чого йде додому. Такий денний стаціонар за своїми можливостями нічим не відрізняється від спеціалізованого гематологічного відділення.