Дитяча психотерапія – допомога у різних ситуаціях
В останні роки сучасне суспільство дедалі більше усвідомлює важливість піклування про психічне здоров'я. Ця тема стосується як дорослих, так і дітей, але молоді люди в таких питаннях покладаються на своїх батьків та законних опікунів. Так, коли ж варто задуматися про відвідування спеціаліста та коли потрібна дитяча психотерапія. Не варто лякатися цього терміну, а потрібно розібратися в тривожних ознаках, щоб не прогаяти дорогоцінний час.
Необхідність дитячої психотерапії
На жаль, деякі батьки, через недостатню поінформованість, досі вважають подібні консультації чи терапію неприйнятними. Різноманітні проблеми виникають не в результаті поганого характеру дитини, а, швидше за все, в результаті пережитих психологічних труднощів.
До них відносяться:
- Погана поведінка.
- Проблеми із навчанням.
- Проблеми встановлення соціальних контактів.
- Нездатність виражати емоції.
- Перепади настрою.
Найчастіше це просто сигнал про те, що дитина потребує підтримки, тому варто з'ясувати причину цих симптомів. Бажано провести розмову не в сім'ї, а на нейтральній території, наприклад, у кабінеті фахівця. Дитяча психотерапія зуміє розібратися в первопричинах проблем та зможе позбавити маленького пацієнта від патологічних станів. Найкращим кроком буде записатися на зустріч до досвідченого лікаря. У клініці «Оберіг» неважко погодити дату відвідування, щоб вона збіглася з можливостями батьків та їхніх дітей.
Проблеми дитинства та підліткового віку не менш важливі, ніж негативні стани, з якими стикаються дорослі. Однак розпізнати це часто складніше, для цього потрібні спеціальні знання та напрацьований досвід.
Які ознаки потребують застосування дитячої психотерапії
У випадку з малюками деякі види поведінки не такі тривожні, як можуть здатися. Звісно, істерична стадія у дворічних дітей, безумовно, виснажує вихователів, як і підлітковий гормональний шторм. Однак переживати з цього приводу не варто – достатньо розуміння, терпіння та мудрого підходу. Спровокувати відхилення в дитячій психіці можуть різні життєві ситуації.
До них відносять:
- Розлучення батьків або дорослішання у неповній сім'ї.
- Хвороба членів сім'ї та смерть близької людини.
- Переїзд, зміна школи.
- Порівняння себе з однолітками.
- Відчуття безпорадності та відсутності впливу на поведінку дитини.
Говорячи про дитячу психотерапію, варто згадати таку симптоматику:
- Гіперактивність, маніакальний (постійно піднятий) настрій.
- Розгубленість чи хаотичність у діях та думках.
- Дратівливість, імпульсивна поведінка.
- Проблеми з концентрацією та навчанням.
- Уникнення соціального життя, ізоляція.
- Фобії (страх, що паралізує перед певною ситуацією або подразником), страхи, тривога, нервозність – навіть якщо немає чіткої причини.
- Стійкий знижений настрій, смуток, фізична втома.
- Знижена самооцінка.
- Проблеми зі сном чи порушення добового ритму.
- Симптоми інтелектуальних порушень.
- Психосоматичні симптоми (наприклад, часті болі у животі, діарея, блювання).
- Ознаки залежності.
- Заподіяння собі шкоди.
Обмеження кількості їжі або виснаження важкими тренуваннями також є приводом звернення до лікаря.
Перш ніж розпочати дитячу психотерапію – як підготуватися до співбесіди?
Батькам потрібно подумати, яку допомогу вони очікують від професіонала.
Спеціалісти клініки «Оберіг» пропонують різні форми допомоги:
- Комплексну діагностику функціонування дитини.
- Проведення сеансів дитячої психотерапії.
- Тренінги для батьків, у ході яких можна покращити свої батьківські компетенції та навчитися справлятися з важкими ситуаціями.
Мами та тата бояться відчути себе невпевнено, думаючи про таку консультацію. Варто зазначити, що психіатр не оцінюватиме ваші батьківські здібності. Відвідування фахівця не означає, що ви погано справляєтеся зі своїми обов'язками. При цьому немає підстав соромитися. Основна мета – допомогти дитині, тому негативно ставитись до зустрічі немає сенсу. Можливо, гарним рішенням буде розмова зі своїми знайомими, які у минулому користувалися послугами лікаря чи спеціалістів клініки.
Перший візит може виявитися стресовим. Проте варто пам'ятати, що така консультація – це крок до ментального здоров'я дитини. Ухвалені рішення допоможуть підлітку краще орієнтуватися у важких ситуаціях.