Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Вроджені аномалії сечостатевої системи

Вроджені аномалії сечостатевої системи

Здоров'я дитини – найвища цінність майбутніх батьків. Але, на жаль, при порушеннях внутрішньоутробного розвитку плода можуть сформуватися структурні аномалії органів сечостатевої системи з порушенням їхньої функції. Вони широко поширені і становлять близько 40% всіх вроджених вад. Критичний термін для закладання всіх внутрішніх органів, у тому числі сечостатевої системи – це перший триместр. У цей період майбутній мамі потрібно бути особливо обережною, відмовитися від шкідливих звичок, правильно харчуватися, не приймати ліки без призначення лікаря.

Деякі з аномалій сечостатевої системи загрожують життю, і лікарі змушені оперувати немовля відразу ж після народження. В інших випадках вони виявляються не відразу і поступово через них виникають тяжкі вторинні захворювання. У дітей молодшого віку вроджені аномалії сечової системи – провідна причина хронічної ниркової недостатності, що потребує діалізної терапії, а потім трансплантації нирок. Тому, щоб ваша дитина виросла здоровою і щасливою, дуже важливо на ранніх етапах виявити патологію і своєчасно звернутися до досвідченого дитячого уролога.

Багато вроджених вад розвитку сечостатевої системи успішно лікуються оперативним шляхом. Деякі аномалії розвитку вимагають лише спостереження: необхідно проходити регулярні обстеження, щоби вчасно помітити прогресування хвороби. Для діагностики застосовується широкий спектр методів: УЗД, КТ, МРТ, рентгенологічне обстеження, цистоскопія, уродинамічні дослідження та ін.

Лікарі виділяють аномалії ниркових судин, нирок, сечоводів, сечового міхура та уретри, яєчок та статевого члена. Внаслідок тісного зв'язку розвитку сечової та статевої системи, у третині випадків аномалії органів сечової системи поєднуються з аномаліями статевих органів. Вади розвитку сечостатевої системи нерідко пов'язані з вадами розвитку інших органів та систем.

Усього налічується кілька десятків аномалій сечостатевої системи. Більшість вроджених вад сечостатевої системи представлено обструктивними уропатіями. Це група захворювань, у яких порушується нормальний відтік сечі, зумовлений структурними чи функціональними перешкодами. Залежно від рівня обструкції сечових шляхів розвивається гідронефроз – прогресуюче розширення збірних порожнин нирки зі зниженням її видільної функції, а при звуженні у місці впадіння сечоводу в сечовий міхур – відзначається розширення збірної системи нирки та сечоводу по всій його довжині. Зазначені ураження бувають односторонніми або двосторонніми.

У пацієнтів з аномаліями сечової системи зустрічається одностороння агенезія (вроджена відсутність однієї нирки та ниркових судин), подвоєння нирки, гіпоплазія (карликова нирка), дистопія (знаходження нирки в нетиповій анатомічній ділянці), різні види зрощення нирок, кістозні ураження (кістоз, солітарна кіста нирки) та ін. Вади розвитку сечоводів становлять приблизно п'яту частину від усіх аномалій сечової системи. Як правило, вони призводять до порушення уродинаміки. Найбільш часті вади розвитку сечоводів – подвоєння, уретероцеле (випинання сечоводу в просвіт сечового міхура), міхурово-сечовідно-лоханочний рефлюкс (ретроградний закид сечі з сечового міхура у верхні сечові шляхи). У 1 із 30-50 тис. новонароджених розвивається важка вада – екстрофія сечового міхура. В цьому випадку відсутня передня стінка сечового міхура та частина передньої черевної стінки. Також зустрічаються аномалії сечовипускального каналу – гіпоспадія та епіспадія.

Якщо ваша дитина народилася з вадами сечостатевої системи – не втрачайте надії! Ми можемо допомогти!