Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Гастроезофагеальний рефлюкс у дітей

Гастроезофагеальний рефлюкс у дітей

Гастроезофагеальний рефлюкс - це мимовільна регургітація (відрижка, заброс) вмісту шлунку в стравохід. Рефлюкс призводить до наступних проблем:

  • Хімічні опіки стравоходу
  • Зниження апетиту, больові відчуття при прийомі їжі, а отже зниження ваги
  • Аспірація (попадання) вмісту шлунку в дихальні шляхи, що призводить до пневмонії, реактивним захворюванням легенів або астмі
  • Стеноз (звуження) стравоходу
  • При запущеному рефлюксі можуть виникати перебудови тканини на клітинному рівні приводячи в деяких випадках навіть до раку стравоходу


Не зважаючи на те, що гастроегофагеальний рефлюкс досить часта патологія, вона важко діагностується. Але як тільки діагноз встановлено, існують досить ефективні консервативні та хірургічні методи лікування цього захворювання.


Широко відомо, що всім здоровим дітям властиво зригувати. Але вміст шлунка не потрапляє в стравохід за рахунок наступних чинників:

  • Кут Гіссену (кут між стравоходом і шлунком, який попереджає заброс)
  • М'язовий тонус в нижній третині стравоходу
  • Довжина стравоходу в черевній порожнині
  • Випорожнення шлунка


При порушенні вищеописаних факторів виникають помірні рефлюкси. Найчастіше дитина переростає подібні відхилення до 8-го місяця життя. Збільшується довжина стравоходу, що знаходиться в черевній порожнині, що може протистояти підвищенню тиску в шлунку і запобігає виникненню закидання. Але іноді при розладах харчування, тиск у шлунку підвищується ще більше і виникає блювота, що є нормальним в цьому випадку.


В інших випадках, якщо не виникає фізіологічна корекція, описана вище, слід вдаватися до консервативного або ж хірургічного лікування.


Симптоми захворювання: регургітація (відрижка) це найчастіший прояв гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Вище вже згадувалося про те, що всім здоровим дітям властиво зригувати. Але якщо кількість регургітованої їжі призводить до порушення харчування, а саме втрати маси тіла, тоді слід звернутися за медичною допомогою. У новонароджених також може з'являтися зниження частоти серцевих скорочень і дихання. Коли шлунковий вміст затримується в стравоході, це викликає опіки, що призводить до неспокою дитини і плачу, що часто розцінюють як проблеми неврологічного характеру. Коли шлунковий вміст закидається з ротоглотки, воно потрапляє в дихальні шляхи (аспірація). Це може призвести до хімічної і/або бактеріальної пневмонії. Таку симптоматику часто плутають з реактивними захворюваннями легенів або астмою, або бронхітом до того моменту, поки зможуть встановити точний діагноз.


Діагностичні тести


У Центрі Інноваційних технологій існує ряд діагностичних процедур, які дозволяють точно встановити діагноз:

  • Езофагоскопія - процедура, коли дитині дають випити контрастну рідину і оцінюють її проходження по стравоходу і шлунку. Все це знімають в реальному часі серією знімків за допомогою рентген апарату.
  • Фіброезофагогастроскопія - дослідження, при якому в стравохід і шлунок вводиться ендоскоп (камера), за допомогою якого оглядають саму слизову тканину на наявність виразкових або ерозивних змін, які спостерігаються при рефлюксі.


Лікування


Лікарі Центру Інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології завжди спочатку розглядають можливість проведення консервативного лікування пацієнта, у вигляді прийому медикаментозних препаратів, дієтичного харчування, і вимушеного положення тіла в момент сну (напівсидячи). Але якщо консервативне лікування виявляється неефективним, лікарі вдаються до хірургічного лікування.


Показання до оперативного лікування:

  • Неефективності консервативної терапії
  • Втрата ваги
  • Больовий синдром
  • Пошкодження слизової стінки стравоходу
  • Аспіраційний синдром, який викликає захворювання дихальної системи, або коли аспірація призводить до обструкції дихальних шляхів, що є загрозливому для життя станом.


Операція, яка виконується при рефлюксі, називається фундоплікаціей за Ніссеном. Вона полягає в тому, що стравохід дещо натягається в черевну порожнину, тим самим подовжуючи його відрізок у черевній порожнині як і повинно бути при нормальному анатомічному розвитку. Навколо стравоходу формується манжетка з шлунку, яка охоплює стравохід, перешкоджаючи попаданню шлункового вмісту в стравохід. У клініці «Оберіг» ця операція виконується лапароскопічно за допомогою 3-5-ти мм проколів. Іноді існують індивідуальні протипоказання до лапароскопії (відсутність толерантності до нагнітання вуглекислого газу в черевну порожнину для покращення видимості, або неправильна анатомія яка може призвести до кровотечі), в таких випадках операція виконується відкрито, що буває вкрай рідко.


Багато дітей з діагнозом патологічний рефлюкс є недоношеними. У такому випадку оперативне втручання виконувати не можна. Тоді виконується гастростомія (проведення трубочки через передню черевну стінку в шлунок), за допомогою чого дитина годується прямо в шлунок і може адекватно набрати вагу і зміцніти, і в подальшому можна виконати оперативне лікування.


Ми знаємо, як мінімізувати страждання дитини і обсяг втручань хірурга. Якщо Ви шукаєте експертний центр у сфері дитячої хірургії - зверніться до фахівців Універсальної клініки «Оберіг» і ми знайдемо найбільш оптимальне рішення проблеми для Вашої дитини! Госпіталізація цілодобово! Телефонуйте:

(044) 521 30 03