Жовчний міхур є накопичувачем жовчі, яку виробляє печінка, транспортуючи її в жовчний міхур по загальній печінковій протоці. Коли їжа надходить в дванадцятипалу кишку, до жовчного міхура надходить сигнал, примушуючи його скорочуватися і транспортувати жовч в кишку по загальному жовчному протоку. За допомогою жовчі відбувається розщеплення жирів.
Причина виникнення холециститу?
Існує так званий хімічний баланс жовчі, з порушення якого виникає «сладж» та / або утворення каменів. Це може бути обумовлено поганим харчування, інфекцією, спадковою схильністю. Камені незначних розмірів вільно проходять по жовчовивідних шляхах. Але як тільки вони досягають значних розмірів (більш 5мм) вони можуть обтурювати (іншими словами застрявати) просвіт жовчовивідних шляхів (шийка жовчного міхура або загальний жовчний проток), тим самим порушуючи відтік жовчі і викликаючи її застій, внаслідок чого виникає жовчна коліка.
На тлі порушення відтоку жовчі виникає запальний процес, до якого приєднується інфекція і виникає холецистит. Іноді утворення каменів може бути відсутнім, а замість них може існувати порушення функції жовчного міхура і аномалії його будови (вигнутий, грушоподібний, S-подібний жовчний міхур). При цьому з надходженням сигналу до жовчного міхура останній скорочується, проте виділення жовчі не відбувається. Виникає больовий синдром. Це називається дискінезією жовчовивідних шляхів.
Симптоми
Діагностика
Лікування
Холецистит лікується тільки хірургічним шляхом. Операція, показана при цьому захворюванні називається холецистектомій (видалення жовчного міхура). Раніше проводили видалення самих каменів, що не показало ефективності бо, камені мають властивість утворюватися знову. У Центрі Інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології ми воліємо виконувати цю операцію за допомогою малоінвазивної хірургії - лапароскопічно. Видалення жовчного міхура лапароскопічно виконується крізь 4 маленьких проколи (через які вводяться інструменти і камера і проводиться вся операція). Фактично хірургу не потрібно робити розріз для того, що б видалити жовчний міхур.
Іноді, коли виникають підозри на наявність каменя в загальній печінковій протоці або загальній жовчній протоці, тоді в міхурову протоку заводиться катетер (трубочка), через яку вливають контраст і виконують інтраопераційну холангіограму. Це допомагає визначити локалізацію каменя і видалити його. Після виконаної лапароскопічної холецистектомії пацієнти можуть бути виписані на наступну добу. Однак терміни перебування в стаціонарі розглядаються індивідуально і залежать від: післяопераційного больового синдрому, відновлення адекватного харчування, і появи регулярного стільця.
Ускладнення і відстрочені проблеми: у будь-якої дитини може виникнути індивідуальна реакція на наркоз. Аномальна анатомія може призвести до кровотеч у момент операції, що змусить хірурга перейти на відкриту операцію (дуже рідко). Для цього дуже важлива кваліфікація хірурга, який виконує операцію, а також команди анестезіологів, яка з ним працює. Після видалення жовчного міхура слід пам'ятати, що жовчі вже ніде накопичуватися і вона безперервно, але малими порціями надходить у кишку. Тому при вживанні великої кількості жирної їжі за один прийом, кількість жовчі, що потрапляє в кишечник може бути не достатньо для розщеплення спожитих жирів. При цьому може виникати діарея з частками жиру в калі. Як правило, пацієнти починають з дієти з низьким вмістом жирів і поступово повертаються до звичного (але здорового) раціону харчування.
Ми знаємо, як мінімізувати страждання дитини і обсяг втручань хірурга. Якщо Ви шукаєте експертний центр у сфері дитячої хірургії та урології - зверніться до Універсальної клініки «Оберіг» і ми знайдемо найбільш оптимальне рішення проблеми для Вашої дитини! Госпіталізація цілодобово!