Риніт – це запалення слизової оболонки носу, яке викликає набряк, нежить (водянисті слизові виділення), чхання. Короткі епізоди риніту зазвичай пов’язані з гострою респіраторною вірусною інфекцією. Причиною хронічного риніту часто буває алергічна реакція.
Алергічний риніт зустрічається у кожної п’ятої людини. Особливо вразливі перед захворюванням люди, які також страждають на бронхіальну астму або атопічний дерматит. Крім того, ризик підвищує наявність родичів з алергічним ринітом.
Захворювання може виникнути в будь-якому віці. Але найчастіше люди вперше стикаються з алергічним ринітом в дитячі або молоді роки. З часом інтенсивність симптомів може змінюватися. В житті пацієнтів бувають періоди, коли їх нічого не турбує.
Алергічний риніт суттєво погіршує якість життя, порушує якість сну (відповідно, викликає денну втому), сприяє розвитку бронхіальної астми і синуситу, а у дітей – отиту. Правильне лікування може позбавити від проявів алергії, тому немає жодної необхідності терпіти дискомфорт!
Алергічний риніт викликається запальною реакцією слизової оболонки носу на маленькі частинки, які вдихаються разом з повітрям, – алергени. У деяких людей також виникає реакція в легенях (астма) і очах (алергічний кон’юнктивіт).
Алергічна реакція характеризується надмірною активацією тучних клітин (мастоцитів) і базофілів. Ці клітини виробляють запальні речовини, такі як гістамін, що викликають накопичення рідини в тканинах носу (закладення), свербіж, нежить, чхання.
Алергічний риніт може бути сезонним або цілорічним. Алергени, які провокують сезонний алергічний риніт, – це пилок рослин, а також спори грибкової плісняви. Алергічний риніт, пов'язаний з пилком, називають полінозом. Він розвивається, переважно, навесні або влітку, під час цвітіння рослин. Цілорічний алергічний риніт викликається пиловими кліщами, тарганами, тваринами, пліснявою.
Алергічна реакція продовжується до тієї пори, доки алерген залишається в порожнині носу. Тому якщо людина рідко контактує з алергеном, вона тільки епізодично стикається з алергічним ринітом. Наприклад, при алергії на котів – після візиту до друзів, що тримають цього домашнього улюбленця. Якщо ж алерген присутній в оточуючому середовищі постійно, то і риніт буде хронічним.
Ознаки алергічного риніту у кожного пацієнта відрізняються. Хоча термін «риніт» відноситься тільки до носа, багато людей відчувають дискомфорт в очах, горлі, вухах. Прояви алергічного риніту включають:
Ніс – водянисті виділення, закладення, чхання, свербіж, постназальний синдром (стікання слизу по задній стінці глотки), втрата смаку, відчуття тиску або болю в обличчі.
Очі – почервоніння, свербіж, відчуття «піску», набряк і посиніння шкіри під очима.
Горло і вуха – біль в горлі, охриплість, закладення вух, свербіж в горлі і вухах.
Сон – дихання через рот, часті прокидання, денна втома, складнощі з концентрацією.
У випадку цілорічного риніту переважають такі симптоми як постаназальний синдром, постійне закладення носу і поганий сон.
Діагноз «алергічний риніт» можна поставити, базуючись на огляді хворого. Інколи алерген вдається визначити, проаналізувавши час і особливості появи симптомів. Якщо це неможливо, використовуються шкірні проби.
Під шкіри вводяться різні алергени (наприклад, через прокол – так званий «прік-тест»). Якщо у людини є алергічна реакція, виникає невелика припухлість в області введення певного алергену. Також вияснити причину захворювання можна за допомогою аналізу крові, при якому визначається кількість антитіл до алергенів.
Для кожного пацієнта лікування алергічного риніту підбирається індивідуально і залежить від того, чи відомий алерген, і як часто людина з ним контактує. Якщо алергія виникає епізодично і пов’язана з сезонними явищами, достатньо симптоматичної терапії. Простий спосіб покращити самопочуття – промивати ніс соляним розчином 1-2 рази на день, щоб очистити слизову оболонку від алергенів.
Цілорічний алергічний риніт потребує більш ґрунтовного підходу. Лікування включає два кроки. По-перше, необхідно по можливості усунути вплив алергенів (позбавитися від плісняви або тарганів в будинку, проводити щоденне вологе прибирання і т.д.). По-друге, приймати лікарські препарати, які можуть бути в різних формах: спреїв для носу або таблеток. В більшості випадків, це дозволяє тримати симптоми алергії під контролем.
Найбільш сучасний і перспективний метод лікування алергічного риніту – імунотерапія. Вона ефективна у випадку найбільш розповсюджених видів алергії – на пилок, лупу котів і собак, пилових кліщів і плісняву.
Суть імунотерапії – «привчити» імунну систему правильно реагувати на алергени, знизити її чутливість. Для цього невеликі дози алергенів регулярно вводяться в організм за допомогою ін’єкцій або таблеток, які кладуть під язик. Схема лікування розробляється для кожного пацієнта індивідуально. В результаті симптоми стають менш вираженими або взагалі зникають.
Імунотерапія здатна допомогти багатьом людям з алергічним ринітом. У дітей вона може попередити розвиток бронхіальної астми в подальшому житті. Однак імунотерапія вимагає тривалого часу і терпіння. Курс лікування займає 3-4 роки, але при цьому його ефект зберігається не менше 8-10 років.
Позбавтесь від алергії, звертайтесь в Універсальну клініку «Оберіг»! Запишіться на прийом до висококваліфікованих лікарів-алергологів по телефону: