Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Бартолініт

Бартолініт

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ І ЛІКУВАННЯ БАРТОЛІНІТУ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Спеціалізований Центр здоров’я жінки з висококваліфікованими лікарями-гінекологами;
  • Власна лабораторія для проведення аналізів;
  • Хірургічне лікування кіст і абсцесів бартолінових залоз.

Бартолініт – це запалення бартолінових залоз. Щоб зрозуміти, як виникає бартолініт, необхідно розібратися в жіночій анатомії. Біля входу в піхву знаходяться великі залози, які називаються бартоліновими. Вони виробляють зволожуючий рідкий секрет. Залоза має близько 1 см в діаметрі (як горошина). Довжина вивідного протоку складає 1,5-2,5 см. Він відкривається на внутрішній стороні малої статевої губи. 

Бартолініт вважається розповсюдженим захворюванням. Протягом свого життя 2% жінок стикаються з запаленням бартолінових залоз. Часто бартолініт виникає раптово, на фоні гарного самопочуття. Без своєчасного і правильного лікування він може набути хронічний перебіг з періодичними загостреннями. 

Інфекція потрапляє в бартолінову залозу через протік. В більшості випадків бартолініт викликається неспецифічною мікрофлорою (кишкова паличка, стрептокок або стафілокок). Захворювання частіше зустрічається у молодих жінок у віці 20-30 років. Також причиною запалення можуть бути інфекції, які передаються статевим шляхом, в тому числі, хламідії та гонококи. 

СИМПТОМИ БАРТОЛІНІТУ

Вираженість симптомів бартолініту залежить від активності запального процесу. Бартолініт супроводжується болючістю, почервонінням і набряком в області вульви (частіше виникає односторонній процес). Болі посилюються при ходьбі та сидінні. Можуть також з’явитися слизисто-гнійні виділення з залози. 

У деяких жінок формується абсцес бартолінової залози (порожнина, заповнена гноєм). Він викликає сильний біль, підвищення температури тіла до 38-39 градусів, загальне нездужання. Абсцес розвивається швидко – за 2-4 дні. Біля входу в піхву виникає пухлиновидне болюче утворення. 

Абсцес може самостійно розкритися, що викликає покращення стану жінки. Але не варто чекати, що захворювання пройде само собою. По-перше, нема чого терпіти сильний біль до тієї пори, доки не відбудеться вилив гною; по-друге, після розриву абсцесу часто виникають рецидиви. 

Інколи просвіт протоку бартолінової залози закупорюється, секрет накопичується, і утворюється кіста бартолінової залози, яка виглядає як припухлість в області вульви. Вона може бути невеликого розміру і не викликати жодних симптомів. В інших випадках кіста досягає розміру курячого яйця і більше. Крупна кіста викликає дискомфорт під час ходьби і статевого акту. Вміст кісти може нагноїтися – розвивається абсцес. Таким чином, абсцес може виникати на фоні як бартолініту, так і кісти бартолінової залози. 

ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ БАРТОЛІНІТУ

Для діагностики бартолініту достатньо огляду лікаря-гінеколога. Додатково призначають лабораторні дослідження – бактеріоскопію мазків, бактеріологію виділень залози, клінічний аналіз крові, ПЦР для виявлення прихованої інфекції. Розвиток бартолініту у жінок старше 40 років є нетиповим. У разі появи утворення в області вульви у таких пацієнток необхідно виключити онкологічний процес.

Безсимптомні кісти невеликого розміру не потребують лікування. При абсцесах, перш за все, призначають антибіотики. Якщо консервативного лікування недостатньо, проводиться операція. Хірургічне втручання показано також при частих рецидивах бартолініту і симптомних кістах. 

Задача оперативного лікування абсцесів та кіст бартолінової залози полягає в тому, щоб розкрити утворення і створити умови для формування каналу, який відводить секрет з залози. Якщо провести тільки розкриття, тканини після розсічення швидко злипаються. Залоза знову закупорюється, і відбувається рецидив. 

Абсцес або кісту розкривають під місцевим знеболюванням. Порожнину промивають антисептиком і встановлюють в неї спеціальний катетер з балоном. В балон вводять декілька мілілітрів фізіологічного розчину. Балон надувається, і катетер фіксують в залозі. Катетер залишають на 5-6 тижнів. Це дозволяє сформуватися каналу, через який відбувається відтік. Операція проводиться в «холодний період», коли відсутнє гостре запалення. 

Word-катетер
Word-катетер

Якщо постановка катетера неефективна, або відбуваються часті рецидиви, використовують інший вид операції, який називається марсупіалізація. Хірург розкриває кісту або абсцес, видаляє вміст порожнини і промиває антисептиком. Після чого краї розрізу підшиваються до слизової оболонки статевої губи. Це дозволяє сформувати отвір для відтоку вмісту. 

Марсупіалізація
Марсупіалізація

Постановка катетера і марсупіалізація дозволяє зберегти бартолінову залозу. Повне видалення залози проводять тільки у випадку неодноразових рецидивів після лікування щадними методами. Операція виконується під загальним наркозом, може супроводжуватися сильною кровотечею і потребує тривалої госпіталізації.

Якщо у вас виникли симптоми бартолініту, негайно записуйтесь на прийом лікаря-гінеколога в Універсальній клініці «Оберіг» за номером:

(044) 521 30 03

Своєчасне лікування бартолініту антибіотиками дозволяє уникнути хірургічного втручання!