Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Ахалазія стравоходу у дітей

Ахалазія стравоходу у дітей

Ахалазія стравоходу (мегаезофагус, доліхоезофагус, хіатоспазм, френоспазм, езофагоспазм, кардіоспазм, ідіопатичне розширення стравоходу) - важке нервово-м'язове захворювання. Воно характеризується непрохідністю стравохідно-шлункового переходу (місце, де стравохід впадає в шлунок) і зниженням тонусу стравоходу, що призводить до прогресуючого порушення проходження їжі по стравоходу. А це, в свою чергу, призводить до порушення евакуації їжі зі стравоходу в шлунок, розвитку спазму, розширенню стравоходу вище спазмованої ділянки, порушенню перистальтики і евакуації їжі в шлунок.


Причина захворювання не відома. У літературі описані випадки сімейного захворювання, а також в асоціації з такими захворюваннями як хвороба Гіршпрунга (відсутність власної іннервації товстого кишечника (аурбахівского і мейснерівського сплетіння) синдром Дауна (генетичне захворювання), синдром Альпорта (спадковий нефрит іноді в асоціації зі сліпотою і глухотою) .


У результаті відсутності іннервації НСС відбувається порушення нервово-м'язової передачі, і під час ковтання нижній стравохідний сфінктер не відкривається, що призводить до застою їжі в стравоході.


У хворого розвиваються наступні симптоми: біль у загрудинной області при ковтанні, неприємний запах з рота (гнильний, застояної їжі), блювота неперетравленої їжею, часті пневмонії і бронхіти, втрата маси тіла, відставання у фізичному розвитку, нічний кашель, полідефіцитна анемія (низький рівень гемоглобіну).


Діагноз встановлюють за допомогою рентген-контрастного дослідження стравоходу і фиброгастродуоденоскопією.


Методи лікування ахалазії стравоходу у дітей поділяються на:


А) Медикаментозне. Таке лікування є найменш ефективним через неповне і тимчасове купірування симптомів, обмеженого тривалістю дії препаратів.


Б) Ендоскопічне введення ботулотоксину. Ендоскопічне введення ботулотоксину в нижній стравохідний сфінктер є більш ефективним методом лікування ахалазії, ніж лікарська терапія. Метод заснований на здатності ботулінового токсину типу А блокувати холінергічні синапси, тим самим викликаючи розслаблення нижнього стравохідного сфінктера. Препарати ботулотоксину (Вotox і Диспорт) вводяться під час ендоскопії в область стравохідно-шлункового переходу. Однак, відмінні та добрі віддалені результати через 6 місяців визначаються лише у 40-60% хворих. Тому ендоскопічне введення ботулотоксину виправдано у пацієнтів при відмові або протипоказаннях до дилатації і хірургічного лікування.


В) Балонна дилатація. Суть цього методу полягає в тому, що вводиться спеціальний балон-дилататор (балон розширювач) в область НСС, після чого в балон вводять повітря або рідину, в результаті чого рвуться циркулярні волокна НСС. У віддалених результатах за даними різних авторів позитивний ефект досягається в 50-65% випадків ахалазії кардії.


Г) Оперативне лікування (лапароскопічна кардіоміотомія Геллера). Суть оперативного лікування полягає в розтині НСС по довжині, ліквідуючи тим самим непрохідність в області нижнього стравохідного сфінктера. Після чого проводять фундоплікацію по Дору (роблять штучний клапан, який попереджає закид шлункового вмісту в стравохід, тим самим попереджаючи гастроезофагеальний рефлюкс).


У Універсальної клініці «Оберіг» лікарі застосовують малоінвазивні методики при оперуванні ахалазії стравоходу. За рахунок адекватної протяжності міотоміі і застосуванню модифікованих способів фундоплікації, лапароскопічна кардіоміотомія характеризується найкращими результатами серед усіх методів лікування ахалазії стравоходу.


Так, за даними літератури ремісія при лапароскопічній кардіоміотомії досягається в 82-99% випадків. Лапароскопічна кардіоміотомія в порівнянні з відкритою операцією Геллера відрізняється кращим косметичним ефектом, меншим часом операції, терміном перебування в стаціонарі і швидким післяопераційним відновленням.


З будь-яких питань, що стосуються вибору методу лікування ахалазії кардії у дітей звертайтеся до дитячих хірургів клініки «Оберіг» за номером телефону:

(044) 521 30 03