Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Косоокість

Косоокість

Патології органу зору сьогодні займають четверте місце в структурі захворюваності населення України. Серед них вагоме соціальне значення має косоокість, яке призводить до тяжких функціональних дефектів зору. Світова статистика косоокості невтішна. Кількість дітей у світі з косоокістю у віці до 14 років становить 182,9 млн., у Європі - 7,58 млн., в країнах СНД - 4,97 млн. 


В Україні косоокість досить поширене захворювання, їм страждають від 3 до 7% дитячого населення нашої країни.


Причин косоокості безліч, однак, близько 80% випадків його виникнення обумовлено порушенням функції окорухових м'язів, в результаті яких світловий пучок в ураженому оці не потрапляє на макулу, і не формується бінокулярний зір. У нормі, коли ми дивимося двома очима, то бачимо єдиний, об'ємний образ і можемо визначити його місце розташування в просторі по відношенню до інших об'єктів (ближче він або далі, вище або нижче). Зорова система людини влаштована так, що роздільні зображення від кожного ока по нервових волокнах передаються в головний мозок, де зливаються. Так працює бінокулярна оптична система, тобто здійснюється бачення двома очима. При косоокості відбувається розлад нормального стереоскопічного зорового сприйняття, і пацієнт бачить навколишній світ як би на площині, світ перестає бути об'ємним. Зір на оці, що косить знижується, так як він практично не працює. Таке зниження тим більше, чим довше існує проблема (небезпечно, коли косоокість триває більше двох-трьох років), при цьому гострота зору може знизитися до 1-2% (видні тільки пальці руки, піднесені до самого обличчя).


При народженні дитина ще не вміє дивитися «двома очима». Здатність до бінокулярного зору (тобто до зору двома очима) формується у дитини поступово і триває до чотирьох, шести років. Усі новонароджені мають далекозорість близько трьох діоптрій. При цьому фокус потрапляє не на сітківку, а знаходиться за нею. По мірі росту дитини збільшується в розмірі й очне яблуко, і оптичний фокус переміщається на сітківку. Бінокулярні зв'язки в зоровій системі дитини дозрівають поступово і тому легко порушуються. Поштовхом до виникнення косоокості на тлі передумов може бути висока температура, фізична або психічна травма.


Косоокість - це захворювання, що викликає порушення багатьох функцій, починаючи з очей і закінчуючи відділами головного мозку, відповідальними за зір. Мова в цьому випадку йде не про пошкодження якоїсь частини ока, як, наприклад, при катаракті, а про цілий «букеті» проблем.


Хоча іноді, в результаті органічних уражень центральної нервової системи, незначна косоокість розвивається у дорослих, але все ж найчастіше вона буває у дітей.


Відомо, що становлення зору у дітей відбувається у віці 2-6 років. Якщо не проводити лікування дитячої косоокості завчасно, то до семи років зір практично втрачається, розвивається амбліопія - серйозне ускладнення, від якого страждає в середньому 1-1,5% дорослих людей на Землі. Розвиток амбліопії пов'язаний з тим, що зоровою системою, щоб уникнути хаосу, блокується передача в мозок зображення предмета, який сприймається косить оком. Це, в свою чергу призводить до ще більшого відхилення ока. Таким чином, запускається порочне коло і надалі лікування косоокості зводиться лише до усунення косметичного дефекту.


Соціально-економічні показники косоокості вражають. Для дорослих втрата працездатності за критеріями страхової медицини на основі статистичних даних про поширеність захворювання в Україні становлять близько 4 млрд. грн / рік (0,4% річного ВВП України).


У США, наприклад, на 300 млн. населення налічується 8,8 млн. хворих, серед яких виконується близько 800 тисяч операцій на рік. В Україні налічується понад 1,2 млн. хворих на косоокість, що вимагають консервативного та хірургічного лікування, з яких понад 200 тисяч дітей віком до 14 років, на рік проводиться близько 10 тисяч операцій. При цьому кількість повторних операцій становить не менше 20%, а для дітей часто потрібно 2-5 операцій. Однак з офтальмологічної практики випливає, що навіть одиничне хірургічне втручання небажано, тому виникає необхідність у пошуку альтернативних оперативним терапевтичних методів лікування косоокості.


Сьогодні це стало можливо завдяки носінню призматичних окулярів, які призначені для корекції зору при порушеннях роботи очних м'язів, у разі косоокості, для зняття м'язового напруження.


Принцип, закладений в основу методики лікування, полягає в тому, щоб з використанням високих оптичних технологій створити структуру, яка компенсує всі існуючі призматичні, сферичні і, при необхідності, циліндричні аберації ураженого ока, направляючи світловий пучок на макулу.


Таким чином, формується бінокулярний зір, і через кілька місяців необхідність носити такі окуляри відпадає.


Широке застосування призменних окулярів дозволяє вирішити проблему косоокості глобально.

Принцип дії призматичних лінз
Принцип дії призматичних лінз

1 і 2 - точки в які "дивляться" лівий і правий очі без корекції. 3 - точка в яку "дивляться" очі пацієнта в результаті корекції призматичними лінзами.


Основні заходи попередження косоокості - своєчасна діагностика, лікування та корекція.


Думка, що косоокість може пройти само собою, помилкова. Більше того, за відсутності лікування можливий розвиток серйозних ускладнень. Тому при появі перших ознак косоокості необхідно відразу ж відвідати лікаря-офтальмолога. Зверніться за кваліфікованою допомогою у клініку «Оберіг» за номером телефону:

(044) 521 30 03