Одним з джерел болю в попереку (31% випадків є міжхребцеві суглоби (син. фасеточні суглоби, дуговідросткові суглоби): невеликі парні суглоби, розташовані в задніх відділах хребетного стовпа (рис. 1,2).
Артроз поперекових міжхребцевих суглобів (спондилоатроз, спондилоартрит) розвивається з віком у більшості людей і перебігає безсимптомно (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464797/).
До виникнення болю може призвести травмування суглоба, перевантаження при повторюваних рухах, ожиріння, порушення постави, слабкі м'язи попереку і черевного преса, малорухливий сидячий спосіб життя та ін. Больовий синдром, що розвивається при цьому, носить назву поперекового фасеточного синдрому (по одній з назв суглоба – фасеточний суглоб).
Поперековий фасеточний синдром проявляється наступними симптомами:
При виражених болях призначаються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), міорелаксанти центральної дії.
Пацієнтам рекомендується зберігати фізичну активність. Даються поради щодо раціональної організації робочого місця, модифікації рухового режиму.
Одним з основних методів лікування фасеточного синдрому є вправи для розвантаження міжхребцевих суглобів.
В якості стартових вправ (при загостренні і виражених болях) ми рекомендуємо наступні вправи: повторні розгинання в попереку в положенні сидячи (рис.3) і нахил таза в положенні лежачи на спині (рис.4).
У міру стихання болів вводяться додаткові вправи: наприклад, вправи Вілльямса, абдомінальний контроль та ін., велосипед (велотренажер). Хороший ефект можуть дати заняття йогою, пілатесом та ін. А ось плавання при даному стані може призвести до посилення болю. Після того як больовий синдром пройшов, пацієнту рекомендується продовжити виконувати індивідуально підібраний комплекс вправ для профілактики нападів в майбутньому. Рекомендується також вести активний спосіб життя, знизити масу тіла, кинути палити.
Ефективним методом також є блокада міжхребцевих суглобів (рис.5), яка виконується під контролем рентгена (рис. 6), комп'ютерної томографії (рис. 7) або ультразвуку (рис.8). Блокада зменшує запалення в області суглоба, що веде до припинення або зменшення болю. Крім того, як ми вже відзначали, блокада має діагностичне значення.
У переважній більшості випадків таке комплексне лікування призводить до успіху.
У разі відсутності ефекту можна розглянути питання про проведення радіочастотної абляції суглобів (перетин нерва, який постачає суглоб больовими нервовими закінченнями).