Щорічно інсульт переносять 100 тисяч наших співвітчизників. Якщо Ви не байдужі до себе і своїх близьких, піклуєтесь про своє здоров'я та бажаєте здоров’я і повноцінного довголіття своїм близьким, якщо Ви хочете дізнатися як запобігти повторному інсульту – ця інформація саме для Вас.
Транзиторна ішемічна атака (ТІА) або «міні-інсульт» виникає тоді, коли потік крові по одній із судин головного мозку припиняється на короткий час (не більше 60 хвилин). Це ще не інсульт, але тривожний знак небезпеки його розвитку в майбутньому, оскільки механізм виникнення цих двох станів однаковий, але втрата функцій (заніміння руки чи ноги, порушення зору або мовлення) після перенесеної транзиторної ішемічної атаки часто буває зворотною і згодом ці функції відновлюються.
«Ішемічний інсульт» означає, що потік крові по мозковій судині, яка живить мозок киснем та іншими необхідними для його життєдіяльності речовинами, припиняється, і мозкові клітини в зоні порушення кровоточу гинуть. На мові лікарів це має назву «інфаркт мозку». При загибелі мозкових клітин людина втрачає контроль над функціями, за які відповідала та чи інша ушкоджена ділянка мозку. Ступінь важкості цих розладів залежить від локалізації тромбу, що призвів до закупорення судини та від діаметра ушкодженої судини. Різні ділянки мозку відповідають за різні функції: наприклад, при ураженні правих відділів мозку розвивається слабкість або параліч лівої половини тіла. Прояви інсульту залежать від того, яка ділянка мозку ушкоджена. Найчастіше інсульт уражає людей після 60 років. Кожний третій інсульт – фатальний. Для відновлення втрачених функцій після перенесеного інсульту може знадобитися шість і більше місяців. Багато хто повністю відновлюється і повертається до активного повноцінного життя.
Закупорення тромбом судини, що живить відповідні ділянки мозку - найбільш поширена причина розвитку інсульту та транзиторної ішемічної атаки. Існує два шляхи розвитку мозкової катастрофи: перший – коли тромб формується безпосередньо в мозковій судині, на місці атеросклеротичної бляшки (це так званий, атеротромботичний інсульт), і другий – коли тромб формується в іншому місці організму і, відірвавшись, заноситься з током крові у головний мозок, викликаючи інсульт (емболічний інсульт).
Раптова слабкість, заніміння, параліч половини тіла або обличчя, руки, ноги.
Раптовий інтенсивний головний біль, який хворі описують як найжахливіший біль у житті.
Раптове порушення чіткості зору.
Раптове порушення мовлення (людина не може говорити або розуміти мову).
Раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, іноді втрата свідомості.
На жаль, у тих, хто переніс інсульт або транзиторну ішемічну атаку, дуже високий шанс розвитку повторного інсульту. За даними наукових досліджень, у осіб що перенесли інсульт, вірогідність повторного інсульту вища у 15 разів порівняно в кого інсульту не було. Стан судин мозку, уражених атеросклерозом та схильність системи згортання крові до утворення тромбів зумовлюють це ускладнення. Доведено, що ризик повторного інсульту може сягати 30 % протягом першого року після перенесеної хвороби та дещо знижується у наступні роки. Лікар визнає, який у Вас ступінь ризику повторення інсульту та призначає профілактичне лікування, що знижуватиме цей ризик.
На сьогоднішній день розроблені рекомендації щодо ефективної профілактики розвитку повторних інсультів і ТІА, якими користуються лікарі всього світу. Доведено, що правильно підібрані ефективні медикаментозні та немедикаментозні методи профілактики, які доповнюють один одного, суттєво впливають на прогноз хвороби та якість життя пацієнтів, що перенесли інсульт та ТІА.
Щоденний контроль та ефективне лікування підвищеного артеріального тиску. Артеріальний тиск повинен бути на рівні 140 на 90 мм рт. ст. і нижчим. У пацієнтів з цукровим діабетом - 130 на 80 мм рт. ст.
Обов’язковим є прийом ліків, які розріджують кров (антиагрегантів – після атеротромботичного інсульту та антикоагулянтів - після емболічного інсульту). Ці ліки призначаються для попередження тромбоутворення.
Контроль та корекція рівня холестерину суттєво впливають на подальший розвиток та прогресування атеросклерозу. У пацієнтів з високим рівнем холестерину в крові обов’язковим є призначення засобів, що нормалізують його рівень в сироватці крові.
Зверніть увагу на зазначені нижче фактори, які також суттєво впливають на розвиток повторного інсульту:
Припиніть або, у крайньому разі, скоротіть кількість викурених за день цигарок. Пам’ятайте! Курці мають на 50% більше шансів перенести повторний інсульт, аніж ті, хто не палить.
Зловживання алкоголем призводить до підвищення ризику розвитку повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок). Скоротіть вживання алкоголю до мінімуму або припиніть його вживання зовсім.
Надмірна вага негативно впливає на роботу серця і судин. У осіб з надмірною вагою та ожирінням часто буває підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет. Перераховані фактори значно впливають на ризик розвитку повторного інсульту. Для зниження цього ризику необхідні заходи з корекції маси тіла, які може Вам запропонувати лікар індивідуально.
Щоденні прогулянки пішки не менше 30 хвилин – оптимальний вид фізичного навантаження. Не уникайте цього. Рух – це життя!
Пам’ятайте! Ваше одужання залежить від Вас. Профілактичні заходи, спрямовані на запобігання розвитку повторного інсульту, повинні починатися з другого тижня після перенесеного інсульту і продовжуватись постійно, часто місяцями та роками, без перерви, під пильним наглядом лікаря.