Top 5 Patient Myths About Hormone Replacement Therapy (HRT)
6 November 2020
6 November 2020
In our society there is still a wary attitude to many developments in modern science. Our patients are afraid to eat GMO products, they are afraid of genetic engineering, and they are often afraid of hormones, which is why there are a lot of myths around them. In fact, no more than 10% of women experience discomfort when taking drugs (mostly this effect is observed in patients who smoke and overweight patients). The most common complaints are swelling, headache, swelling of the mammary glands and their soreness. These problems are temporary and can be solved by reducing the dose of the drug or replacing its dosage form. Also, many women are afraid to gain weight using HRT, but HRT does not increase body weight, nor does it help to reduce it. In fact, the next part of our article will be devoted to debunking the most common myths about HRT.
Так, наші прабабусі і мріяти не могли про полегшення клімактеричних проявів – так само як і про те, що і після 50, а тим більше після 60 років, можна вести активне життя - і соціальне, і сексуальне. Нам же пощастило більше – ми можемо користуватися досягненнями сучасної науки і не знижувати якості свого життя.
Кінцевою метою ЗГТ є збереження здоров'я жінки в старшому віці, продовження життя і поліпшення її якості в старості. Відомо, що якість життя (тобто той оптимальний стан, при якому фізичні, емоційні та соціальні аспекти життя людини не піддаються впливу захворювання і / або його лікування) в клімаксі погіршується на 78,08%! Так чому ж не скористатися можливістю і не полегшити собі життя?
Що стосується ненатуральності, то до складу препаратів для замісної гормональної терапії (ЗГТ) входять натуральні естрогени. Це жіночі статеві гормони, абсолютно ідентичні за складом до тих, які виробляють яєчники молодої жінки, тільки в дуже незначній кількості, достатній, однак, для того, щоб нівелювати клімактеричні прояви і профілактувати ускладнення клімаксу. Деякі засоби ЗГТ можуть також містити другий компонент, гестагенний, який максимально наближений за своїми властивостями до натурального прогестерону (іншому яєчниковому гормону).
Це найпоширеніша помилка! У тих 20-30% осіб, чия вегетативна система виявилася більш стійка до гормональної перебудови і позбавила їх від найбільш яскравих проявів клімаксу, після 2-7 і більше років середньо- і пізньочасові ускладнення клімаксу в тій чи іншій мірі все одно розвинуться, але час буде згаяно! Тоді вже гінеколог не матиме права призначити препарат ЗГТ в силу віку пацієнтки або в силу тяжкості накопичених до цього часу супутніх захворювань.
Відомий американський гінеколог L. Speroff назвав перименопаузу «прекрасним сигналом», що з'являється в точний час життя, коли здійснити профілактику так званих «хвороб старості» найбільш реально, і коли вона дійсно ефективна. Саме цей період життя разом з ранньою постменопаузою утворює горезвісне «вікно терапевтичних можливостей», коли оптимально початок ЗГТ, оскільки внаслідок «пригальмовування» швидкості природної інволюції органів-мішеней під впливом введених ззовні естрогенів можна розраховувати на зниження ризику ішемічної хвороби серця, переломів, зумовлених постменопаузальним остеопорозом, а також хвороби Альцгеймера на 20-50%.
Особливо не варто надовго відкладати візит до лікаря жінкам, які перенесли операції на матці і яєчниках, а також жінкам, які підозрюють у себе наступ клімаксу дуже рано, до 45 років (наприклад, без припливів, просто, пропали місячні або ходять дуже рідко). Справа в тому, що при ранній, передчасній або індукованій менопаузи середньо- і пізньочасові порушення розвиваються галопуючими темпами, в два рази швидше, ніж при природному настанні клімаксу.
ЗГТ – це не наркотики, до них не може розвинутися звикання або сформуватися довічна залежність. Вони всього лише заповнюють дефіцит естрогенів, який виникає з віком, в організмі жінки, тим самим, відновлюючи гормональний баланс. ЗГТ не порушує природні процеси в організмі, а просто допомагає жінці легше пережити гормональну перебудову. Припинити прийом ЗГТ можна в будь-який момент, попередньо обговоривши це зі своїм лікарем.
До складу препаратів ЗГТ входять тільки жіночі статеві гормони, отже, вони не можуть викликати ознак чоловіка. У літніх жінок, які ніколи не отримували препаратів ЗГТ, з роками видаляють стрижневі волосся над верхньою губою і на підборідді.
Яєчники при згасанні їх функції перестають виробляти жіночі статеві гормони (естроген і прогестерон), продукція чоловічих статевих гормонів (андрогенів) триває. Спостерігається відносне переважання чоловічих статевих гормонів в організмі жінки. І тоді вже андрогени починають грати негативну роль: з'являється надлишковий ріст волосся, особливо на обличчі ( «дамські вусики»); жирова тканина перерозподіляється за чоловічим типом, шкіра стає більш жирною і пористою, рідшає волосся на голові, тобто поступово втрачається зовнішня, жіноча, краса; крім цього погіршується ліпідний спектр крові, зростає ризик інфарктів та інсультів.
Естрогени в принципі не мають вплив на вагу, а гестагени (похідні прогестерону), які входять до складу сучасних препаратів ЗГТ, метаболічно нейтральні.
Існують цілком об'єктивні вікові передумови до набору ваги – і вони ніяк не пов'язані з прийомом ЗГТ:
Тут слід зазначити, що призначення ЗГТ здатне позитивно вплинути на другий і третій механізми набору ваги, прискоривши основний обмін і уповільнивши темпи наростання ваги з правильним, «фемінним», перерозподілом жирової тканини, але підвищення фізичної активності та раціональне харчування – за пацієнтом!
Щоб спростувати цей міф, давайте пройдемося по конкретним нозологіям:
Рак тіла матки (рак ендометрія) – при ЗГТ ризик значно нижче, оскільки до складу входять компоненти, які захищають слизову порожнину матки від цього процесу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у жінок, які регулярно застосовують сучасні гормональні контрацептиви, вірогідність розвитку раку ендометрія знижена на 50%.
Рак шийки матки має негормональну природу, найчастіше пов'язаний з наявністю вірусу папіломи людини.
Рак яєчників. Велику роль у розвитку цього захворювання відіграє спадковість, ігнорування сучасних методів контрацепції, аборти. Відомо, що у жінок, які приймають гормональні контрацептиви, ризик цього захворювання знижений на 80% (за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я).
Рак молочної залози. Ризик розвитку раку молочної залози збільшується з віком (частіше він вражає жінок в постменопаузі, після 60 років ризик його розвитку зростає в 90 разів). Велику роль в його розвитку відіграє спадковість, а також відсутність пологів, велика кількість абортів в анамнезі, куріння, надмірна вага, тривалі хронічні стреси і депресії, погіршення екологічної ситуації та ін.
Досліджень, присвячених впливу прийому ЗГТ на ризик розвитку раку молочної залози, у всьому світі проведено і проводиться дуже багато – як в США (вони почали використання ЗГТ раніше всіх, з 60-их років 20-го століття), так і в Європі. Однак всі ці дослідження донині не змогли дати однозначної відповіді на питання про вплив ЗГТ на ризик розвитку раку молочної залози. Це захворювання багатофакторне, і виключити при дослідженні всі інші впливу (вік, кількість пологів і абортів, спадковість, проживання в умовах поганої екології), залишивши тільки прийом ЗГТ, в принципі неможливо. Але, підсумовуючи, дані цих досліджень можна чітко сказати, що естрогени (основний лікувальний компонент препаратів ЗГТ) не є онкогенами (тобто не розблоковують в клітині генні механізми пухлинного росту).
На сьогоднішній день близько 10% світової жіночої популяції складають жінки постменопаузального віку. Щорічно до їх числа додається 25 млн. жінок, і за прогнозами вчених, до 2020 року очікується збільшення цієї цифри до 47 млн.
Жіночий клімакс – процес фізіологічний, такий же природний період життя жінки, як, наприклад, період статевого дозрівання. І якщо в наших силах допомогти нашим пацієнткам відчувати себе краще в новий період їхнього життя, давайте зробимо це!