Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Atheroma of the skin (trichodermal cyst)

Atheroma of the skin (trichodermal cyst)

Атероми (від грецького аtherоmа, athera - кашка і оmа - пухлина) - це пухлиноподібне утворення, що відноситься до епітеліальних кіст шкіри, які поділяються на кілька видів залежно від їх гістологічної будови (ретенційна кіста сальної залози шкіри (утворюється в результаті закупорки вивідної протоки залози ), епідермальна кіста, тріхілеммальна кіста, множинна стеатоцістома). За своїми клінічними проявами та лікуванням вони практично рівнозначні, тому в клінічній практиці їх називають атероми.

Атерома являє собою округле утворення, що має капсулу і заповнене густими білими або жовтуватими масами, часто має неприємний запах. Вмістом атероми є білок кератин, який продукується її стінками.

Атероми зустрічаються у 5-10% населення. Вони можуть бути спорадичними або спадковими (проте, незважаючи на дослідження, виявити гени, відповідальні за виникнення атером поки не вдалося). Частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків, а також у людей середнього віку у порівнянні з молодими.

Симптоми, перебіг. Може виникати на будь-яких ділянках тіла, проте переважна локалізація - шкіра голови, обличчя, спина, шия, область статевих органів. На голові одиничні атероми зустрічаються в 30% випадків, множинні в 70%, причому у 10% пацієнтів може бути більше 10 атером.

Пацієнти звертаються із скаргами на пухлиноподібне утворення, поверхнево розташоване, щільно-еластичне, звичайно добре рухоме (частково зміщується при натисканні пальцем), безболісне. Шкіра над новоутворенням найчастіше не змінена, але при запаленні може бути червоного кольору, а іноді, при швидкому зростанні, шкіра над атеромами може виразкуватись. В окремих випадках на шкірі близько центру новоутворення помітна розширена обтурована вивідна протока сальної залози. Пухлина може залишатися маленькою протягом багатьох років, або збільшуватися. Іноді атерома сполучається з поверхнею шкіри через невеликий отвір, через який можуть відділятися творожисті білі або жовтуваті маси, зазвичай з неприємним запахом. Диференційований діагноз проводять з пухлинами м'яких тканин (фіброми, ліпоми, дермоїдні кісти, остеоми).

Ускладнення:

Атероми часто нагноюються, при цьому з'являється почервоніння шкіри, біль в області пухлини, набряк або збільшення її в розмірах. Нагноєна атерома, при відсутності лікування, може спонтанно прорватися назовні, при цьому виділяється гній з сальним вмістом і неприємним запахом. Також можливе поширення інфекції на навколишні тканини з розвитком флегмони. При нагноєнні потрібно невідкладне хірургічне втручання, яке полягає в розтині і дренуванні гнійника. Косметичні результати такого втручання значно гірші у порівнянні з плановими операціями, оскільки розріз шкіри при цьому не вшивається, а заживає вторинним натягом з утворенням грубого рубця. Крім того, в умовах гнійного розплавлення не завжди вдається видалити повністю капсулу атероми, що може призвести до рецидиву пухлини в подальшому. В окремих випадках доводиться застосовувати антибіотики.

Рідкісним ускладненням атероми є її травма, при якій може відбутися розрив кісти в підшкірну клітковину або назовні, що теж вимагає термінового хірургічного лікування. Вкрай рідко атерома може трансформуватися в злоякісне новоутворення.

Лікування

Метод лікування атером - тільки видалення всієї пухлини разом з капсулою хірургічним шляхом. В жодному міжнародному керівництві інших методів лікування не описано. Зазвичай операцію виконують під місцевим знеболенням (лідокаїном або новокаїном). Існує кілька способів видалення атером, обов'язковим елементом кожного з них є видалення ділянки шкіри, пов'язаного з пухлиною і повне видалення всієї капсули пухлини. Найчастіше атерому видаляють, виконуючи розріз над пухлиною і/або вилущують пухлину без розкриття її просвіту, або витягають капсулу після видалення вмісту пухлини (з метою зменшення розміру шкірного розрізу). Мінімальний розріз, з якого можна видалити атерому 3-4 мм. На заході поширене видалення атером за допомогою біопсійних інструментів, за допомогою яких видаляють круглу ділянку шкіри над атеромою діаметром 3-5 мм з подальшим витяганням капсули. Рана потім зашивається. Шви знімають на 7-10 день після втручання. Пацієнту забороняється мочити оперовану зону протягом 48 годин, слід щодня обробляти рану бетадином або іншим антисептиком. На голові пов'язка на рану не потрібна в більшості випадків, на інших ділянках тіла звичайно потрібно пов'язки, оскільки відбувається тертя рани об одяг. При локалізації пухлини в області волосистої частини голови необхідно вистригти невелику кількість волосся, зазвичай не більше, ніж розмір пухлини, тому в більшості випадків те, що була проведена операція, оточуючим не помітно.

Хочеться розвіяти існуючі міфи про видалення атером без хірургічного втручання. Видалення атероми за допомогою лазерного або радіохвильового скальпеля (те, що ми виконуємо в клініці «Оберіг») - це хірургічне втручання, таке ж, як і традиційна операція проведена звичайним скальпелем або іншими хірургічними інструментами. Адже при втручанні необхідно видалити капсулу атероми, а без розрізу шкіри це зробити неможливо. Крім того атерома зростається зі шкірою, тому при видаленні пухлини необхідно відділення її від шкіри. Акуратний і мінімально короткий шкірний розріз, виконаний в правильному напрямку (вздовж силових ліній шкіри) і закритий потім косметичним швом або спеціальним пластиром заживає так само добре. Лазер і радіохвильовий скальпель допомагають видалити капсулу з навколишніх тканин з мінімальною травмою і кровотечею.

Таким чином, атерому (тріходермальную кісту) видаляють тільки хірургічним шляхом, за допомогою хірургічних інструментів і (можливо, як допоміжний інструмент) лазера або радіохвильового скальпеля. Реклама видалення атером без операції - несумлінна. Радикальність (відсутність рецидивів) забезпечується повним видаленням капсули. Косметичний результат забезпечує не інструмент (лазер або радіохвилі), а правильна техніка операції та правильне ушивання або закриття рани, а також індивідуальні особливості шкіри пацієнта.

Телефонуйте:

(044) 521 30 03