Дисплазія шийки матки – це захворювання, при якому в епітелії шийки матки з’являються аномальні клітини. Дисплазія шийки матки перебігає безсимптомно. Зазвичай вона виявляється при проведенні ПАП-тесту (мазок на онкоцитологію). Дисплазія шийки матки потребує лікування в залежності від ступеня. Але якщо жінка не була своєчасно обстежена і не отримувала адекватне лікування, дисплазія шийки матки може перерости в рак.
Основною причиною виникнення дисплазії шийки матки вважається вірус папіломи людини (ВПЛ). Вірус папіломи людини дуже розповсюджений серед жінок та чоловіків репродуктивного віку. Найчастіше вірус вражає молодих жінок до 20 років.
Зараження ВПЛ зазвичай відбувається під час статевого акту. Але вірус може передаватися при будь-якому контакті слизових оболонок здорової людини та носія вірусу. Використання презервативів знижує ймовірність зараження, але не дає стовідсотковий захист.
Відомо більше 100 різновидів ВПЛ. Деякі з них викликають дисплазію та рак, а деякі – гострокінцеві кондиломи. Рак шийки матки найбільш сильно пов'язаний з високоонкогенними підтипами вірусу, особливо ВПЛ 16 і ВПЛ 18. Від інфікування вірусом до розвитку злоякісної пухлини проходить 10-20 років. А при певних факторах (стрес, знижений імунітет, гормональні порушення) – декілька місяців.
В цей період виникає дисплазія шийки матки. Вона позначається абревіатурою CIN (cervical intraepithelial neoplasia). З часом дисплазія може прогресувати – від легкого до помірного та важкого ступеня (CIN1, CIN2, CIN3).
Дисплазія шийки матки розвивається при тривалому перебігу ВПЛ-інфекції. В більшості випадків імунна система знищує ВПЛ самостійно за 1-2 роки. Але у деяких пацієнток організм не може подолати вірус. Носіями ВПЛ бувають жінки, які почали статеве життя до 18 років або мають декількох статевих партнерів.
Серед жінок-носіїв ВПЛ важка дисплазія шийки матки розвивається в два рази частіше у тих, хто палить. Хронічна ВПЛ-інфекція і дисплазія шийки матки також пов’язані з ослабленим імунітетом. Наприклад, внаслідок використання імуносупресивних препаратів після пересадки органів або ВІЛ, наявності хронічних запальних захворювань в організмі і т.п.
Для своєчасного виявлення змін шийки матки під час профілактичних оглядів проводиться кольпоскопія (огляд шийки матки під мікроскопом) і мазок на онкоцитологію. Додатково може бути рекомендований аналіз ПЦР, який виявляє наявність високоонкогенних штамів ВПЛ. Якщо вірус папіломи людини не виявлений, це свідчить про низький ризик розвитку дисплазії шийки матки. Інколи необхідна біопсія – забір зразка тканин шийки матки, який відправляють на лабораторне дослідження.
В деяких випадках легка дисплазія шийки матки самостійно зникає без лікування. Тому пацієнтці може бути рекомендовано спостереження з регулярними ПАП-тестами кожні 3-6 місяців. Але дисплазія помірного та важкого ступеня, а також дисплазія легкого ступеня, яка зберігається два роки, потребує лікування з метою видалення аномальних клітин.
В наш час не існує методів лікування ВПЛ з доведеною ефективністю. Тому ми не можемо вплинути на основну причину дисплазії, але можемо попередити її прогресування і розвиток рака шийки матки.
Один з різновидів лікування дисплазії шийки матки – абляція, поверхневе руйнування епітелію з дисплазією. Недолік абляції полягає в тому, що після її проведення не залишається зразків тканин для гістологічного дослідження. Також вона не може прибрати ділянки дисплазії в глибині каналу шийки матки.
Ексцизія – це видалення поверхневих частин шийки матки та цервікального каналу. При конізації видаляється конусоподібний фрагмент шийки матки та цервікального каналу. Після ексцизії або конізації видалені тканини відправляють на гістологічне дослідження. В сучасній медицині для лікування дисплазії шийки матки застосовують радіохірургічні методи. Конізація проводиться за допомогою спеціального електроду-конізатора, а ексцизія – тонкою дротовою петлею. Вибір метода лікування залежить від ступеня дисплазії, змін тканин в цервікальному каналі. В подальшому пацієнтки повинні знаходитись під спостереженням лікаря і здавати мазок на онкоцитологію кожні 6-12 місяців.
Для профілактики дисплазії шийки матки жінкам бажано уникати раннього початку статевого життя, користуватися презервативами і дотримуватись моногамії. Також бажано кинути палити. В наш час існують вакцини, які захищають від високоонкогенних штамів ВПЛ або їхнього впливу на організм. Щеплення роблять дівчаткам у віці 11-12 років до початку статевого життя.
Захистіть себе від раку шийки матки! Запишіться на прийом до лікаря-гінеколога за номером:
(044) 521 30 03