У багатьох жінок під час профілактичних оглядів виявляють зміни на шийці матки, які називають «ерозією шийки матки». Термін «ерозія» означає дефект і може означати різні зміни слизової шийки матки.
Зовнішня частина шийки матки вистелена плоским епітелієм. Цервікальний канал (канал в шийці матки, який з’єднується з порожниною матки) покритий циліндричним епітелієм. Межа між плоским і циліндричним епітелієм проходить в області зовнішнього зіва шийки матки.
Через різні фізіологічні причини ця межа може зміщуватися назовні. На зовнішній частині шийки матки утворюються ділянки циліндричного епітелію. Оскільки циліндричний епітелій має яскраво-червоний колір, він виділяється на фоні рожевого плоского епітелію. Цей стан називають ектопією циліндричного епітелію шийки матки.
Термін «ектопія» походить від грецького слова «зміщений». В медицині ним позначають ненормальне зміщення тканин та органів в бік поверхні тіла. У випадку шийки матки – появу циліндричного епітелію, притаманного цервікальному каналу, на зовнішній частині шийки матки.
Ектопія циліндричного епітелію шийки матки безпечна! Це не хвороба, а варіант фізіологічної норми. Ектопія не перетворюється на рак шийки матки. В деяких випадках буває істинна ерозія, яка представляє собою дефект слизової оболонки і може бути нормальним явищем у дівчаток і молодих дівчат.
З віком межа між циліндричним і плоским епітелієм переміщується в область зовнішнього зіва шийки матки. З гормональних причин ектопія може зустрічатись у вагітних жінок, а також під час прийому гормональних оральних контрацептивів.
Найчастіше ектопія циліндричного епітелію шийки матки не викликає жодних скарг. Але інколи може супроводжуватися збільшенням кількості звичайних виділень, оскільки циліндричний епітелій секретує слиз. Також можливі невеликі кровотечі після статевого акту (контактні кровотечі). Це пов’язано з тим, що ділянки циліндричного епітелію легко пошкоджуються і кровоточать.
Площа ектопії може залишатись незмінною, збільшуватися або зменшуватися. Межа між двома видами епітелію на шийці матки називається «зоною трансформації». В цій області можуть з’являтися «пухирці» – наботові кісти. Вони виникають, коли плоский епітелій наростає поверх циліндричного епітелію і перекриває гирла слизових залоз. Слиз накопичується під шаром плоского епітелію і утворює горбок.
Наботові кісти – в цілому безпечні, і їх можна не розкривати. Але потрібно регулярно спостерігати за станом шийки матки і, зокрема, зони трансформації. Оскільки серйозні зміни на шийці матки часто розвиваються саме в області стику циліндричного і плоского епітелію.
Для повноцінного огляду шийки матки необхідне проведення кольпоскопії. Це дослідження шийки матки під мікроскопом, який встановлюється на невеликій відстані від входу в піхву. Під час кольпоскопії лікар обробляє шийку матки спеціальними розчинами, що дозволяє побачити приховані зміни.
Також проводиться аналіз на онкоцитологію, який надає додаткову інформацію про стан шийки матки. Якщо виявлені підозрілі клітини, може знадобитись біопсія – забір зразка тканини шийки матки для гістологічного дослідження.
Щорічні гінекологічні огляди з кольпоскопією необхідні кожній жінці. Це основний спосіб профілактики раку шийки матки. Рак розвивається повільно, і йому передують передракові зміни шийки матки. Своєчасна діагностика та лікування передракових станів дозволяє попередити рак.
Ектопію циліндричного епітелію шийки матки лікувати необов’язково. Лікування проводиться тільки, якщо жінка має скарги на надмірну кількість слизових виділень або контактні кровотечі. Для лікування ектопії потрібно видалити ділянки циліндричного епітелію. Це дозволить плоскому епітелію покрити всю поверхню зовнішньої частини шийки матки.
Для видалення циліндричного епітелію використовуються різні способи. Добре себе зарекомендував радіохвильовий метод. Сучасні методи лікування ектопії (ерозії) шийки матки впливають тільки на циліндричний епітелій, не травмують шийку матки, не зменшують її еластичність, тому можуть використовуватися для жінок, які ще не народжували. Процедура лікування переважно безболісна, і може проводитись без знеболення або під місцевою анестезією.
Якщо вам поставили діагноз «ерозія шийки матки» – не панікуйте! Скоріше за все, це нешкідлива ектопія, яка в більшості випадків не потребує лікування. Запишіться на прийом лікаря-гінеколога в Універсальній клініці «Оберіг» за номером:
(044) 521 30 03
Правильне обстеження стану шийки матки збереже ваше здоров’я і спокій!