Ендоскопічна діагностика та лікування раку органів ШКТ: інновації заради збереження життя та його якості
26 грудня 2021
26 грудня 2021
Гастроскопія і колоноскопія, визнані «золотим стандартом» скринінгових методів виявлення ранніх стадій раку органів шлунково-кишкового тракту, дуже розвинулися за цей час. На сьогоднішній день ендоскопічні втручання дозволяють не тільки діагностувати, але й позбавляти людей раку за допомогою малоінвазивних операцій без розрізу поверхні тіла та його порожнин. Про інновації, що застосовуються в ендоскопічній хірургії онкозахворювань ШКТ, ми розпитали Яковенка Владислава Олександровича – лікаря-хірурга-ендоскопіста, к. мед. наук, завідувача відділення ендоскопії та малоінвазивної хірургії універсальної клініки «Оберіг».
В.Я.: Завдяки появі ендоскопічної техніки останніх поколінь, що дозволяє отримувати неперевершену чіткість картинки навіть при 150-кратному збільшенні, вдосконаленні оптики та систем навігації, програмного забезпечення, хірургія онкозахворювань ШКТ зараз має величезні можливості. Щоправда, значний прогрес досягнуто переважно в ендоскопічному лікуванні раку товстого кишечника. Ну, ще трохи — раку шийки матки. Це основні дві локалізації, при яких сучасна медицина може забезпечити ранню діагностику і лікування, щоб люди ніколи не помирали від цієї патології. Але, я думаю, пройде трохи часу, і для інших відділів шлунково-кишкового тракту також будуть розроблені методики ендоскопічних втручань при раку.
Ендоскопічні технології, що використовуються під час гастроскопії та колоноскопії, дозволяють нам, по-перше, знайти рак на більш ранніх стадіях, на другій-першій стадії, а по-друге, знайти передракові захворювання, на які ми можемо впливати і не допустити розвитку раку взагалі . Рак in situ та передракові захворювання ми можемо діагностувати та лікувати під час однієї і тієї ж процедури. Якщо розміри пухлини більше 2-3 см, то, звичайно, це вимагає використання наркозу та іншого операційного інструментарію, і тоді лікувальне втручання переноситься для підготовки. Але у разі раннього виявлення раку або передракового стану є час, що дозволяє зробити планову операцію, давши пацієнтові можливість підготуватися до цього морально та фінансово.
Владиславе Олександровичу, ви – один із науково-практичних авторитетів в ендоскопії. Скажіть, будь ласка, якими операціями пишаєтеся, що захоплює вас у можливостях, що надаються в клініці «Оберіг» для хірургів?
В.Я.: Ну, я можу сказати, що клініка «Оберіг» є піонером у всіх без перебільшення ендоскопічних технологіях як діагностики, так і лікування, яке стосується передракових та ранніх ракових захворювань стравоходу, шлунка, кишечника. Я навіть можу сказати, що ми робимо більше, ніж переважна більшість клінік не лише в Україні, а й у розвинених країнах світу загалом. Тому що це дуже вузькі технології, і найбільша складність у тому, що все це розвивається прямо на наших очах, прямо сьогодні. І для того, щоб це все впроваджувати, потрібно постійно перебувати на вістрі прогресу, постійно спілкуватися з колегами та мати можливість змінювати вже існуючу практику. А це завжди дуже складно. Люди опираються змінам – така людська природа, і тому вони не хочуть покращувати те, що й так добре працює. І я вам точно можу сказати, що те, що ми тут робимо, не робить більшість клінік.
Наприклад?
В.Я.: Ну взагалі все! Навіть рутинні процедури, що здаються непорушними. Ми змінили з ніг на голову поняття традиційного дослідження. Наш протокольний стандарт обстеження перед гастроскопією та колоноскопією включає фіксацію всіх етапів, починаючи від звернення пацієнта до морфологічного дослідження біоптата. Це наша основна перевага – те, що дозволяємо ставити морфологічний діагноз. Не просто мої думки якісь – «ось я вважаю, що у вас гастрит, я так думаю, що у вас така виразка, або ось така пухлина». Все це дається згодом із підтвердженням гістологічним. Тобто через 7-10 днів після обстеження (гастроскопії, колоноскопії) пацієнт усім моїм словам отримує морфологічне підтвердження. У нас у кожному випадку до мультидисциплінарної команди входять лікарі-хірурги-ендоскопісти, лікарі-гастроентерологи, лікарі-гістологи. Ми разом можемо як ставити діагноз, так і контролювати його лікування, і контролювати наслідки того, що ми вже зробили, виробляти тактику, змінювати її на ходу. І я вважаю, що це супер. Саме систематичний підхід, який ми тут розробили і постійно покращуємо, а він, до речі, ліг в основу державної програми скринінгу колоректального раку та раку шлунка.
Так що я можу сказати, що я входжу до авторів цієї програми. І за основу було взято саме вироблений тут, у клініці «Оберіг», протокол, як це робиться, як це має бути зроблено. Тобто, як потрібно дивитися стравохід, як потрібно дивитися шлунок, де пофарбувати, яку брати біопсію, скільки взяти шматочків, за якою системою, як це все досліджувати, як це все протоколювати, які фото, які відеофіксації, що ми з цим усім робимо. Наслідування цієї системи значною мірою підвищує якість діагностики і дозволяє знизити ймовірність розвитку пухлини, зокрема, шлунка, стравоходу, кишечника. Це створює впевненість, що ті пацієнти, які потрапляють у таку систематичну програму спостереження, якщо на момент огляду першого у них не було занедбаного раку, то його, швидше за все, вже ніколи не буде у тих локалізаціях, які ми можемо контролювати. Це означає, що ми можемо вплинути на найактивніших людей, на їхнє здоров'я, на їхню можливість надалі приносити радість собі, своїй сім'ї, країні. І це круто — мати таку систему, яка забезпечує зниження захворюваності та смертності від найчастіших і найагресивніших, але попереджуваних форм раку.
Владислав Олександрович Яковенко, лікар-хірург-ендоскопіст, кандидат медичних наук, завідувач відділення ендоскопії та малоінвазивної хірургії
Записатись на консультацію: тел. +38 044 521 3003.