Яєчники – це два маленьких органа, розташованих по дві сторони від матки. Формування невеликих кіст в яєчниках (функціональні кісти) - це нормально. Такі кісти не шкідливі та зазвичай проходять самі. Інші потребують лікування та можуть стати проблемою.
Місячний цикл
Один з двох яєчників – кожний розміром з лісовий горіх – виробляє яйцеклітину кожного місяця впродовж менструального циклу. Яйцеклітина дозріває та росте у яєчнику в фолікулі. Десь на 5 день менструального циклу, гормон естроген дає сигнал клітинам матки (ендометрію) рости та ставати більш щільними – готуватись до можливої вагітності. Приблизно на 14 день яйцеклітина виходить з яєчника - цей процес називається овуляцією.
Після овуляції жінка може завагітніти. Яйцеклітина рухається по одній з фаллопієвих труб, де вона і може бути запліднена спермою. Після овуляції на місці фолікула формується жовте тіло, яке залишається до наступного періоду. Жовте тіло виробляє гормон (прогестерон), який зумовлює секреторні перетворення в ендометрії. Такі зміни внутрішньої оболонки матки сприяють імплантації заплідненої яйцеклітини та прогресуванню вагітності.
Види /типи кіст яєчників
Кісти яєчників є розповсюдженою річчю для жінок дітородного віку. Більшість кіст є результатом змін на гормональному рівні, які виникають під час менструального циклу. Кіста яєчників має різні розміри від маленького, як горіх – до великого, як грейпфрут. Існує дуже багато типів кіст і кожний тип має своє походження. У більшості випадків кісти яєчників не мають жодних клінічних проявів. В той же самий час при наявності кіст яєчників можливі такі симптоми як порушення менструального циклу, больові відчуття. Причиною клінічних проявів можуть бути крововиливи в просвіт кісти, перекрут, розрив. Більшість кіст є доброякісними, та все ж таки при деяких видах кіст загроза злоякісного перетворення існує. Саме тому, при будь-яких кістах жінка повинна бути оглянута лікарем.
Функціональна кіста
Це один з найпоширеніших видів кіст. Вона формується з тканини, яка змінюється під впливом нормального процесу овуляції. В процесі дозрівання фолікула та формування жовтого тіла в деяких випадках порушується процес регуляції овуляції та можуть формуватись фолікулярні чи лютеїнові кісти. Фолікулярні кісти формуються на місці фолікула, який не розірвався. Лютеїнова – на місці жовтого тіла. Функціональні кісти не підлягають хірургічному лікуванню. Більшість з цих кіст не мають симптомів. Вони зникають на фоні прийому гормональних препаратів, через декілька місяців.
Кіста дермоїдна (тератоми)
Це кіста, яка складається з різних видів тканин: волосся, жиру та зубів. Вони розвиваються з ембріональних зачатків. Зазвичай дермоїдні кісти можуть бути різного розміру та не мають симптомів. Клінічні симптоми з’являються в результаті перекруту яєчника чи тиску при великих розмірах кіст. Такі кісти підлягають лише хірургічному лікуванню.
Цистаденома яєчника серозна (доброякісна пухлина яєчників)
Це кіста, яка формується з клітин зовнішньої поверхні яєчника. Зазвичай вони доброякісні, але саме вони можуть спричиняти проблеми пов’язані з їх злоякісним перетворенням. Цистаденома може набути великих розмірів та тиснути на інші органи тазу, що спричиняє біль. Лікування тільки хірургічне, що являється профілактикою раку яєчників.
Ендометріома
Такого типу кісти являють собою утворення заповнені «шоколадноподібним» вмістом. Внутрішня поверхня ендометріоїдної кісти схожа за своєю будовою та функціональними властивостями з внутрішньою оболонкою матки - ендометрієм. Ця тканина змінюється під впливом гормонів. Клітини внутрішньої стінки кісти реагують на дію статевих гормонів (естрогенів та прогестерону) в результаті чого розвивається реакція з відторганням епітелію та менструально-подібна кровотеча. Такі процеси проходять щомісяця. Поступово формується так звана «шоколадна» кіста. Довгий час ендометріома може бути безсимптомною. Болі турбують, коли виникає мікроперфорація з виходом агресивного вмісту кісти в черевну порожнину. Найчастіше вона спричиняє біль у менструальний період чи під час статевого акту. Ендометріоми часто протікають під маскою хронічного аднекситу. Поступово розміри кіст збільшуються. Вихід «шоколадного» вмісту призводить до спайкового процесу органів малого тазу. При несвоєчасному лікуванні розвивається неплідність. В основі неплідності лежить порушення анатомії малого тазу, поступове розрушення яєчникової тканини. В практиці це має назву втрата яєчникового резерву. Лікування полягає в лапароскопічній операції та післяопераційній гормональній терапії. Успіх лікування залежить в першу чергу від своєчасного виявлення даної патології.
На жаль, деякі кісти можуть перетворитися на рак. Ризик захворіти на рак яєчників збільшується з віком. Рак яєчників на ранніх стадіях протікає безсимптомно. але, якщо Ви відчуваєте такі клінічні прояви як: дискомфорт, збільшення або набряк у тазовій частині, нудоту або печію, яка не зникає,втрата апетиту, болі внизу живота, обов’язково зверніться до лікаря. Кісту, яку виявили вчасно легко вилікувати і тим самим уникнути подальших ускладнень.
Діагностика
Кісту яєчників дуже часто виявляють під час звичайного огляду: коли лікар виявляє збільшення яєчників він призначає ряд інших тестів для встановлення діагнозу:
Ці діагностичні процедури дають достатньо інформації для подальшого лікування. Деякі з них виконують лише у дуже суперечливих ситуаціях.
Лікування
Якщо кіста має ознаки функціональної, ваш лікар буде лише спостерігати її стан. Більшість таких кіст зникають самі після 1-2 місяців (менструальних циклів). Якщо кіста не зникає, має характер доброякісної пухлини лікар запропонує хірургічне лікування.
Тип лікування залежить від:
Гормонотерапія
Ваш лікар може призначити гормональні контрацептиви для лікування функціональної кісти. Гормональні контрацептиви припиняють процес овуляції. Вони припиняють розвиток фолікул тим самим не дають формуватись кісті. Але таке лікування підходить далеко не кожному – особливо якщо ви палите або ваш вік старше 35 років. Лікар допоможе вирішити чи підходить вам саме така терапія.
Хірургія
Ваш лікар може запропонувати хірургічну операцію щоб видалити кісту. Вид хірургічної операції залежить від типу кісти. Можливо видалення лише кісти (цистектомія), а можливе видалення кісти разом з яєчником. Лікар буде знати про особливості операції ще до її початку.
Більшість кіст яєчників з’являються у жінок дітородного віку. Для їх своєчасного виявлення та вибору правильного шляху лікування необхідно регулярно відвідувати лікаря гінеколога. Якщо Вам відомо, що у Вас є кістозне утворення яєчника негайно порадьтесь з кваліфікованим лікарем – він допоможе прийняти вірне рішення стосовно лікування!
Не витрачайте час! Запишіться на прийом до лікаря-гінеколога Універсальної клініки «Оберіг» вже зараз за номером телефону:
(044) 521 30 03