Діагноз геморагічного інсульту потребує лікування в умовах спеціалізованого стаціонару, адже як європейськими, так і світовими протоколами регламентовано визначення локалізації ураження, оцінка статусу життєвих функцій (дихання, серцевої діяльності, ковтання, свідомості, когнітивних порушень тощо) за міжнародними шкалами, а також програма ведення пацієнта залежно від клінічної картини.
При геморагічному інсульті програма обстеження включає КТ з ангіографією чи МРТ головного мозку, ЕКГ, загальноклінічні аналізи крові та сечі, біохімічний аналіз крові, аналіз крові на згортання, глюкозу крові (клік на сторінку послуг) та інші аналізи за наявності супутніх хвороб та станів. Останнім часом, у зв’язку із епідемією КОВІД-19, кожен пацієнт при госпіталізації обов’язково обстежується на предмет інфікованості коронавірусом.
Отримавши результати обстеження, мультидисциплінарна команда фахівців Інсультного Центру «Оберіг» (клік на сторінку центру) приймає рішення щодо плану подальшого лікування. У окремих випадках, коли крововилив спричиняє стискання важливих структур мозку або утруднює відтік церебральної рідини, пацієнт скеровується на ургентну нейрохірургічну операцію, в інших випадках проводиться консервативна терапія із застосуванням медикаментозних засобів та методів фізіореабілітації. Ще на діагностичному етапі до лікаря-невролога та спеціалістів з радіологічної діагностики приєднується логопед, який оцінює характер та ступінь порушення функцій ковтання та мовлення. Якщо у пацієнта діагностовані розлади свідомості, порушення ковтання, то йому встановлюється назогастральний зонд для забезпечення ентерального харчування спеціальними сумішами. Згодом, після відновлення самостійного харчування, назогастральний зонд вилучається. У випадках, якщо стан пацієнта не дозволяє очікувати відновлення ковтання у найближчій перспективі, то встановлюється гастростома. Вона також вилучається, коли досягнуто самостійне ковтання їжі пацієнтом.
В окремих випадках, коли стан пацієнта вкрай важкий (порушення свідомості, порушення дихання чи ковтання) проводиться штучна вентиляція легень або встановлюється трахеостомічна трубка для запобігання таких грізних ускладнень, як аспіраційна пневмонія. Трахеостомічна трубка із манжетою, що роздувається, попереджає затікання вмісту ротової порожнини у нижні дихальні шляхи.
З огляду на міжнародні рекомендації, ведення пацієнтів з геморагічним інсультом передбачає якомога ранню реабілітацію пацієнта. Зазвичай це 2-3я доба після геморагічного інсульту, але не раніше, ніж через 24 години після стабілізації стану пацієнта. Програма реабілітації після перенесеного геморагічного інсульту може бути пасивною і активною, але ступінь та інтенсивність реабілітації визначається можливостями та потребами пацієнта.
Рання реабілітація після інсульту сприяє тому, що відновлення порушених функцій відбувається швидше та краще — це доведено безліччю наукових досліджень. Паралельно із лікувальними заходами проводять реабілітаційну роботу логопеди, ерготерапевти, фізичні терапевти (клік на сторінку спеціалістів). Вони допомагають пацієнтам заново навчитися ковтати, розмовляти, відновити рух кінцівок, дрібну моторику, функції ходи та здатність до самообслуговування. Важливими тут є і спеціальне обладнання (механостоли, реабілітаційні столи Бобата, брейс-системи, тренажери з ходи, вертикалізатори, сходинки, м’ячі, віброплатформи, кистьові тренажери тощо) і науково-обгрунтовані методики логопедичної та реабілітаційної роботи з цією категорією пацієнтів. Але головне — це знання та досвід фахівців-реабілітологів Інсультного Центру, які є чи не єдиними в Україні є спеціалістами, що отримали профільну освіту та підвищують свою кваліфікацію за рахунок закордонного навчання та стажування.
До речі, до роботі із кожним пацієнтом із геморагічним інсультом залучено, в середньому, 19 спеціалістів! Окрім лікарів-неврологів, рентгенологів, ендоскопістів, логопедів, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, середнього та молодшого медичного персоналу, до лікування залучаються також лікарі вузьких спеціальностей, як консультують пацієнтів за наявності супутніх хвороб (кардіологи, ендокринологи, урологи тощо). Ця командна робота є запорукою того, що кожен пацієнт з геморагічним інсультом в повному обсязі отримує фахову допомогу, лікарі та медичний персонал працюють злагоджено, аби відновлення людини після інсульту відбувалося з максимальним результатом. Відпрацьована протягом десятиліття система надання інсультної допомоги, заснована на застосуванні клінічних протоколів, затверджених стандартних операційних процедур та злагодженій роботі фахівців з усіх напрямків лікування та реабілітації дозволяє нам зберегти життя пацієнтам з перенесеним геморагічним інсультом та значним чином вплинути на його якість.
Гаврилів Ірина Романівна, лікар-невролог Інсультного Центру, кандидат медичних наук
Телефонуйте: +38 044 521 30 03 або короткий номер 3003.
Ми працюємо цілодобово та без вихідних.