Плоскостопість – це сплощення зводу стопи. Існують такі види плоскостопості:
Плоскостопість буває вроджена та набута. Вроджена плоскостопість спричинена внутрішньоутробними вадами розвитку. Набута плоскостопість виникає внаслідок вроджених патологій сполучної тканини, родових травм, порушень центральної нервової системи, травм, довготривалого перебування в гіпсі, малорухливого способу життя, надмірної еластичності зв’язків, ослаблення м’язів зводу стопи.
Внаслідок плоскостопості страждають:
При плоскостопості можуть виникати: біль при ходьбі, порушення постави, головний біль та швидка втома.
Із перших місяців життя дитини необхідно обов’язково відвідувати лікаря ортопеда, для того, аби своєчасно попередити можливі патологічні зміни:
У малюків до 5 років плоскостопість є нормою. Правильна стопа формується до 5 років.
Остаточна форма стопи закінчує формуватися у віці 12-13-ти років. Сприяє формуванню правильної форми стопи не взуття, а біг по піску, масажним килимам, ходьба по камінчикам, гальці, траві. Це призводить до зміцнення зв’язок, м’язів, сухожилків склепіння.
Як можна вдома діагностувати плоскостопість у дитини?
Вам знадобиться аркуш паперу та художні фарби (вода або рослинне масло).
Отриманий відбиток (подограма) розповість, чи є у вашої дитини плоскостопість.
А – все в нормі, оскільки найвужча частина відбитка має співвідношення до найширшої 1:4;
В – є розвиток сплощення, якщо співвідношення 2:4;
С – яскраво виражена плоскостопість при співвідношенні 3:4.
Виміряти співвідношення можна за допомогою звичайної лінійки. У випадках, якщо ви отримали відбиток схожий із малюнками В та С, то ОБОВ’ЯЗКОВО зверніться до лікаря-ортопеда за детальною консультацією.
Дитина повинна займатися спортом, адже добре розвинені м’язи – це здорові ніжки.
Профілактика плоскостопості
Для того, аби запобігти плоскостопості, варто починати з перших місяців життя та не ігнорувати візитів до ортопеда-травматолога (саме цей спеціаліст контролює розвиток кісткової системи).
Кілька порад від спеціалістів:
Що можна робити разом з малечею вдома?
Розумно розподіляйте фізичні навантаження: ходьбу, біг та рухливі ігри. Захворювання може розвиватися як при недостатній, так і при надмірній фізичній активності. Тому вправи повинні бути підібрані індивідуально та з урахуванням фізичних потреб кожної дитини.
Пам'ятайте, найкраще лікування – профілактика. Чим раніше ви розпізнаєте проблему – тим легше її виправити. Проте, без огляду та без додаткового обстеження ортопедом самолікуванням та профілактикою займатися не варто.
Будьте здорові!