Рак шлунку (аденокарцинома) не виникає «на рівному місці». Онкологічному захворюванню передують передракові стани. Вони обов’язково підлягають спостереженню і/або лікуванню.
Передракові стани не завжди приводять до раку. Але рак завжди утворюється на фоні передракових станів. Краща профілактика раку шлунку – це своєчасна діагностика і лікування передракових захворювань.
Велике значення в розвитку раку шлунку має хронічний гастрит, який викликається інфекцією Helicobacterpylori. Послідовність розвитку раку шлунку з патологічних змін слизової оболонки шлунку називається «каскад Корреа».
Хронічний гастрит прогресує з формуванням атрофії і кишкової метаплазії. Атрофія – це дегенеративний процес, при якому залози шлунку, які відповідають за вироблення шлункового соку, вироджуються, і відбувається їхнє заміщення сполучною тканиною, а метаплазія – поява клітин, характерних для тонкої або товстої кишки. Епітелій шлунку піддається подальшим змінам, і виникає дисплазія, яка має високий ризик трансформації в рак шлунку (70-90%).
Таким чином, каскад Корреа означає ланцюжок «атрофія – метаплазія – дисплазія – рак». Патологічний процес від гастриту до аденокарциноми займає 15-25 років. Раннє виявлення і лікування хронічного гастриту зупиняє прогресування передракових змін слизової оболонки і навіть викликає їхню регресію.
Виразкова хвороба є одним з проявів інфікування Helicobacterpylori. Чи може виразка перетворюватися на рак? Це питання залишається відкритим. Вважається, що ймовірність малігнізації виразки залежить від її розміру і розташування. Невід’ємна частина терапії хронічного гастриту і виразкової хвороби – ерадикація Helicobacterpylori.
Також до передракових захворювань належать аденоматозні поліпи шлунку. Рак шлунку також може розвиватися на фоні більш рідкісних захворювань – перніціозної анемії, хвороби Менетріє, синдрома Пейтца-Егереса. Ризик аденокарциноми збільшується в 3-4 рази після резекції шлунку.
Захистіть себе від раку! Запишіться на прийом спеціалістів Гастроцентру по телефону 521-30-03!