Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Anal fissure

Anal fissure

Анальна тріщина – це порушення цілісності слизової анального каналу лінійної або овальної форми. У більшості пацієнтів, які звертаються до лікаря-проктолога, причиною скарг на біль в задньому проході є саме анальна тріщина. За частотою вона займає друге місце серед проктологічних захворювань після геморою.

Розрив слизової оболонки відбувається внаслідок запору або проносу, пологів, анального сексу, сильного напруження. Приблизно у половини пацієнтів тріщина заднього проходу виникає на тлі геморою. Анальні тріщини можуть бути гострими або хронічними. Гостра (свіжа) тріщина має гладкі, м'які краю.

Зважаючи на особливості анатомії і фізіології анального каналу, тріщини зазвичай утворюються на його передній і задній стінці. Розрив викликає сильний біль під час дефекації. Через біль рефлекторно стискаються м'язи сфінктера заднього проходу. Спазм підсилює больові відчуття, стискаючи тріщину. Формується замкнене коло «біль-спазм-біль», який перешкоджає самостійному загоєнню тріщини.

Згодом тріщина стає хронічною і перетворюється в глибоку рану з високими і щільними краями, які обростають рубцями. На кінцях формуються потовщення – так звані «сторожові горбки». В тріщину легко проникають бактерії, і може розвинутися нагноєння – парапроктит.

СИМПТОМИ АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

Тріада симптомів анальної тріщини:

  • біль під час і після дефекації;
  • спазм сфінктера;
  • невеликі виділення крові із заднього проходу.

Біль може тривати кілька годин або навіть кілька діб після спорожнення. Тому пацієнти бояться чергового походу в туалет і починають стримувати позиви, що тільки погіршує ситуацію. Твердий кал подразнює тріщину ще більше. Жахливий біль не дає можливості нормально працювати, спати і відпочивати. Спазм відчувається як тиск, тяжкість в задньому проході і різко посилює біль.

ДІАГНОСТИКА АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

Діагностика цього захворювання не становить труднощів для лікаря-проктолога. Досить акуратного огляду заднього проходу. З використанням знеболюючої мазі лікар вводить палець по протилежній від тріщини стороні анального каналу, щоб оцінити рубцеві зміни і спазм сфінктера. Для виявлення супутніх проктологічних захворювань необхідний огляд прямої кишки зсередини (аноскопія, ректороманоскопія). Але у пацієнтів з тріщиною заднього проходу ці дослідження проводяться лише після спеціального знеболювання.

ЛІКУВАННЯ АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

Анальна тріщина лікується консервативним і хірургічним шляхом. Завдання консервативного лікування – усунути біль і спазм, а також нормалізувати стілець. Рекомендується корекція харчування (вживання достатньої кількості рідини і рослинної клітковини), а якщо цього недостатньо – легке проносне.

Для усунення болю після дефекації призначають різноманітні препарати у вигляді мазей, гелів і свічок зі знеболюючими і протизапальними властивостями. Дуже важливо усунути спазм сфінктера. Для цього можуть бути рекомендовані теплі ванночки і спеціальні свічки. Спазм також можна зняти за допомогою уколу «Ботокса» під тріщину, який викликає тривале розслаблення м'язів сфінктера. Якщо протягом місяця консервативне лікування не приносить ефекту, показано хірургічне втручання.

Операція при анальній тріщині проводиться амбулаторно або в стаціонарі. Вона триває 10-15 хвилин. В даний час операція може бути виконана безпечним і малотравматичним радіохвильовим скальпелем «Сургітрон». Під місцевою анестезією або загальним наркозом відсікають всі рубцеві краї тріщини, сторожові горбки. Найчастіше рану залишають відкритою, щоб не допустити нагноєння.

Крім того, усувають спазм сфінктера, що створює умови для загоєння тріщини. Для цього проводиться проста процедура бічної внутрішньої сфінктеротомії. Зліва від заднього проходу виконують невеликий розріз (3-4 мм), через який наносять маленьку насічку на спазмований м'яз. Хірургічне лікування відразу ж усуває сильні болі, характерні для тріщини заднього проходу. Пацієнт може покинути стаціонар на наступний день після операції.

Наші фахівці володіють повним арсеналом діагностичних і лікувальних методів проктологічних захворювань! Запишіться на консультацію лікаря-проктологаУніверсальної клініки «Оберіг» за телефонами:

(044) 521 30 03