Менопауза - природний кінець репродуктивних років, які починаються зі статевою зрілістю.
Середній вік жінки, що входить у період менопаузи - 51 рік. Багато жінок ще довго насолоджуються активним життям після менопаузи. Цей проспект описує фізичні зміни, які відбуваються з жінками в даний період, і що необхідно робити, щоб даний процес не змінив звичайний спосіб життя.
Чим ближчий період менопаузи, тим менше яєчники виробляють естрогенів. Першими ознаками початку менопаузи є зміни у менструальному циклі. Менструальні виділення стають сильнішими або навпаки - слабшими. Змінюється час тривалості менструації – він стає довшим або коротшим, ніж звичайно.
Порушення менструального циклу може бути ознакою не лише менопаузи, але й деяких захворювань матки. Тому, одразу звертайтесь до лікаря, якщо Ви помітили:
У період менопаузи яєчники не виробляють естрогенів, стінки матки не потовщуються, менструація не починається. Невелика кількість естрогенів виробляється іншими залозами, що зумовлює зайву вагу. Жінки, які мають багато зайвої ваги, легше справляються з симптомами менопаузи за рахунок надлишку гормонів.
Рання менопауза буває тоді, коли яєчники жінки раптово перестали виробляти естрогени або коли яєчники були видалені. У такому випадку жінкам призначають гормони, які вони приймають замість тих, що виробляють яєчники.
Навіть видалення матки (гістеректомія) не призводить до ранньої менопаузи до того часу, поки працюють яєчники.
Низький рівень естрогенів призводить до змін в організмі. Зміни відбуваються повільно. Однак симптоми менопаузи мають індивідуальний характер. Деякі жінки помічають лише зміни настрою, а деяким важко боротися з симптомами:
несподівані припливи – це відчуття жару, яке розповсюджується по всьому тілу. Припливи бувають як вдень так і вночі, можуть бути слабкими або сильними. Тривалість припливів - від 30 секунд до декількох хвилин. Деякі жінки не відчувають припливів протягом декількох місяців або років, а деякі - взагалі не відчувають;
у період менопаузи недостатня кількість сну стає найбільшою проблемою для жінок, що впливає на настрій, здоров’я та активність. У деяких жінок скорочується час активного сну, який займає 20 % нормального циклу сну дорослої людини. Ось чому жінка відчуває втому після пробудження. Саме нічні припливи стають причинами порушення глибокого сну жінки;
зменшення кількості естрогенів в організмі призводить до вагінальних змін. Вагінальні та маткові тканини стають тонкими та сухими – це викликає больові відчуття під час статевого акту. Тканини сечового міхура також змінюються з віком. Сечовивідний канал стає «сухим», що може привезти до запалення та подразнення;
під час менопаузи потоншення кісток прискорюється. Цей процес має назву «остеопороз». Саме тому з віком у жінок збільшується імовірність переломів кісток. Найбільше вражаються тазові кістки та кістки рук і хребта;
гормони групи естрогену, що виробляють яєчники у репродуктивний період, захищають жінку від серцевого нападу та інсульту. Зменшення кількості естрогенів призводить до втрати цього захисту, збільшується ризик серцевого нападу;
менопауза не стає причиною різкої зміни настрою та депресії, хоча зміна гормонального рівня викликає нервозність, роздратованість та відчуття втоми. Ці симптоми можуть бути спричинені недостатньою кількістю сну. Під впливом стресу під час менопаузи з ними важко впоратися. Багато жінок у середньому віці зустрічаються зі стресовими ситуаціями в родині, на роботі тощо. Якщо Ви вважаєте, що Вам важко з цим упоратись - обов’язково обговоріть проблему з друзями, рідними, своїм лікарем.
Менопауза не впливає на можливість насолоджуватися сексом, але зменшення кількості естрогенів призводить до вагінальної сухості. Гормонотерапія або вагінальні лубриканти вирішать цю проблему. Регулярне статеве життя підтримує природну вагінальну еластичність.
Не зважаючи на перші ознаки менопаузи, жінка ще може завагітніти. Лише через рік відсутності менструацій вагітність не настає. Тому потрібно обрати метод контрацепції, який Вам підійде найкраще. Зробити це Ви зможете разом із Вашим лікарем-гінекологом.
Планові візити до Вашого лікаря - огляд молочних залоз, гінекологічний огляд, РАР-тест (скринінг шийки матки) - рекомендовані всім жінкам. Між стандартними візитами до лікаря необхідно 1 раз на місяць перевіряти молочні залози самостійно. Залежно від віку необхідно проходити процедуру мамографії кожних 1-2 роки.
Огляд (40-65 років) | |
---|---|
РАР-тест | Лікар вирішує після кожного 3-го нормального тесту |
Холестерол | Кожні 5 років |
Мамографія | Кожні 1-2 роки |
Загальні аналізи (крові, калу, сечі) | Після 50 років |
Сигмоїдоскопія | Кожні 3-5 років після 50 років |
Після гінекологічного огляду лікар може порекомендувати ЗГТ.
ЗГТ допомагає полегшити симптоми менопаузи. Це лікування заміщує недостатність жіночих гормонів, яких не виробляють яєчники. У залежності від Вашого організму, Ви можете розпочати прийом гормонів до початку менопаузи. Якщо Ви приймаєте оральні контрацептиви, то повинні припинити їх прийом до початку терапії. Естрогени зазвичай приймають у вигляді прогестину – синтетична версія гормону прогестерону. Гормональне лікування зазвичай прописується у вигляді пластиря, який розміщують на шкіру.
Існують інші шляхи прийому гормонів - вагінальні супозиторії, ін’єкції та імпланти. Багато симптомів менопаузи можна подолати за допомогою естрогенів. Гормонозамісна терапія допомагає мінімізувати зміни в організмі, знижує ризик кардіоваскулярних хвороб та раку ендометрію. Естрогени підвищують рівень «гарного» ліпопротеїну та холестеролу, захищають від ламкості кісток (остеопорозу).