Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Renal colic

Renal colic

Нирки – це унікальна «фільтрувальна станція» людського організму, яка виводить шкідливі речовини з сечею. Але іноді в цій злагодженій системі відбувається збій, і деякі речовини в процесі їхнього виведення і розчинення утворюють кристали, які відкладаються на стінках нирок і з часом стають піском або камінням, які викликають захворювання. Утворюються камені поступово, і тому хвороба дає про себе знати в міру зростання конкрементів або зміни їхнього положення. Маленькі камені («пісок») виводяться з організму з сечею без неприємних відчуттів. Великі камені, переміщаючись в сечовід, блокують відтік сечі з нирок, викликаючи раптову різку біль, яка і називається нирковою колькою.


Закупорка сечоводу призводить до того, що сеча «розпирає» миску і чашки, розтягується капсула нирки. Крім того, відбуваються спазми гладкої мускулатури сечоводу, які супроводжуються різким посиленням болю. Ниркова колька може застати людину в будь-який час доби, в тому числі, і під час сну, без очевидних причин. З іншого боку, відходження каменів нирок може бути спровоковано ударом в спину, вживанням великої кількості рідини, тривалої їздою по нерівній дорозі, бігом, прийомом сечогінних препаратів і т.п. Як би не виникла ця проблема, вона приносить людині найсильніші страждання і вимагає надання термінової медичної допомоги заради порятунку тієї унікальної функції «фільтрувальної станції», від якої залежить життя.


У чоловіків ниркова колька зустрічається в два рази частіше, ніж у жінок. У більшості випадків страждають люди віком 20-50 років. Підвищений ризик мають пацієнти з ожирінням, артеріальною гіпертензією і цукровим діабетом. Симптоми ниркової кольки можуть варіювати в залежності від розміру каменю і його місця розташування в сечовивідних шляхах. Біль локалізована в ділянці нирок або по ходу сечоводу – в нижніх відділах живота, в області пупка, в надлобковій області, в мошонці у чоловіків і в області великих статевих губ у жінок. Характер болю змінюється при русі каменю, який частіше зупиняється в місцях фізіологічних звужень сечоводу. Інші симптоми, які зазвичай виникають під час нападу ниркової кольки – це нудота і блювання, прискорене болісне сечовипускання, зменшення кількості сечі.


Для діагностики ниркової кольки використовується комп'ютерна томографія, ультразвукове дослідження, рентгенографія, лабораторне дослідження сечі. Вибір тактики лікування ниркової кольки залежить від розміру конкременту і його локалізації. Більшість дрібних каменів до 5 мм можуть вийти з організму самостійно. Пацієнт може лікуватися в стаціонарі або в домашніх умовах, це залежить від вираженості больового синдрому, загального стану, супутніх захворювань. У будь-якому випадку, завдання лікаря – усунути больовий синдром і полегшити відходження конкременту. Для цього пацієнтові призначають спазмолітики, знеболюючі, протизапальні, протиблювотні (в разі необхідності) препарати, рекомендується певний руховий і питний режим.


Якщо консервативне лікування неефективне, камінь необхідно видалити. Новітні високотехнологічні методики дозволяють прибрати конкремент і відновити відтік сечі з мінімальними втручаннями. Камінь ліквідують за допомогою тонкого приладу, який вводиться через уретру в сечовід. Ця процедура називається уретероскопія. При виявленні каменю в сечоводі під час уретероскопії, виконується літотрипсія – дроблення каменя до невеликих фрагментів, які видаляються в ході операції, або можуть вийти самостійно. Деяким пацієнтам в сечовід тимчасово поміщають стент (спеціальна трубочка, яку виготовляють з металу або пластику, і вона виконує роль каркаса, що полегшує відходження каменів).


Але прибрати камені з нирок – це тільки половина нашого завдання, друга частина – з'ясувати причини каменеутворення. Конкременти, які вийшли, бажано зібрати і відправити на лабораторний аналіз, щоб визначити їхній склад. Пацієнту призначається подальша терапія, спрямована на профілактику сечокам'яної хвороби: дієта з урахуванням порушення обміну речовин в організмі, медикаментозна корекція. Наприклад, якщо камінь складався з оксалату кальцію, рекомендують зменшити вживання солі та продуктів, що містять оксалати (чай, шоколад, шпинат, буряк, арахіс, кока-кола та ін.). У разі уратних каменів, необхідно утриматися від продуктів, багатих пуриновими основами (червоне м'ясо, морепродукти, бобові та ін.).


У нашій клініці ви можете отримати не тільки ефективне лікування ниркової кольки найбільш сучасними методами, але і системне лікування сечокам'яної хвороби мультидисциплінарною командою фахівців.


Запис на прийом до лікаря-уролога за телефоном:

+380 (44) 521-30-03


Якщо у Вас виникли описані вище симптоми, можливо – це напад ниркової кольки! Не терпіть біль! Не приймайте самостійно медикаменти! Звертайтеся за допомогою до професіоналів – викликайте невідкладну допомогу клініки «Оберіг» за номером 3003! Ми завжди поруч з Вами в складних життєвих ситуаціях!