Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Hip (hip) arthroplasty

Hip (hip) arthroplasty

Основними скаргами пацієнтів при зверненні до лікаря є біль, обмеження рухів у суглобі, порушення функції кінцівки. Причиною цих скарг зазвичай стає остеоартроз, асептичний некроз голівки стегнової кістки, перелом шийки стегнової кістки, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева. На ранніх стадіях хвороби проводиться консервативне лікування, на пізніх стадіях позбавити хворого від болю, відновити рух у суглобі й опірність кінцівки можливо тільки за допомогою ендопротезування суглоба.

ЗАХВОРЮВАННЯ І ТРАВМИ, ПРИ ЯКИХ РЕКОМЕНДОВАНЕ ЕНДОПРОТЕЗУВАННЯ КУЛЬШОВОГО СУГЛОБА

  • перелом шийки стегнової кістки
  • остеоартроз
  • асептичний некроз голівки стегнової кістки
  • ревматоїдний артрит
  • анкілозуючий спондиліт (хвороба Бехтерева)
  • системний червоний вовчак

НАЙЧАСТІШЕ ПІД ЧАС КОНСУЛЬТАЦІЇ ПАЦІЄНТИ ЗАПИТУЮТЬ

  • Який протез ставити (з цементним чи безцементним типом фіксації)?
  • Від чого залежить тривалість функціонування протеза?


Протези з цементним типом фіксації найчастіше застосовують у хворих літнього і старечого віку. Це зумовлено слабкістю кісткової тканини внаслідок остеопорозу; крім того цементний тип фіксації протеза дозволяє раннє навантаження на оперовану кінцівку, що вкрай важливо для хворих у цьому віці.


Протези з безцементним типом фіксації рекомендуються хворим у більш молодому віці з добре збереженою кістковою тканиною. У свою чергу безцементні протези поділяються на різновиди залежно від пар тертя: метал-поліетилен, кераміка-кераміка, метал-метал. Найбільшого поширення набули протези з діаметром голівки протеза 28 мм, однак останнім часом користуються популярністю протези з великою голівкою. Їхньою перевагою є стійкість до можливого вивиху і практично відсутність стирання компонентів протеза.


Тривалість функціонування протеза залежить від багатьох факторів: стану кісткової тканини, ваги і способу життя хворого, супутніх захворювань та ін. Найчастішою причиною повторних операцій стає розхитування одного з компонентів протеза через надмірні навантаження.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ПРОТЕЗУВАННЯ ТАЗОСТЕГНОВОГО СУГЛОБА

  • гнійна інфекція
  • серцево-судинні захворювання у стадії суб- і декомпенсації
  • декомпенсовані захворювання органів дихання
  • ендокринні захворювання в стадії декомпенсації
  • печінково-ниркова недостатність


Перед операцією пацієнти всебічно обстежуються, проводиться електрокардіографія, при необхідності ультразвукове дослідження вен нижніх кінцівок.


Операція ендопротезування кульшового суглоба в стандартних випадках триває від 45 хвилин до 1,5 години (Рис. 1, 2, 3). У складних випадках, наприклад, при дисплазії або при наслідках травм вертлужної западини, коли доводиться виконувати пластику вертлужної западини, операція може триває 2–3 години (Рис. 2) Профілактика інфекційних ускладнень і тромбоемболії починається в передопераційному періоді й триває в післяопераційному періоді.

протез - остеоартрозасептичний некроз - ревматоїдний артритреабілітація - консультація


Реабілітація. Наступного дня після операції з пацієнтом починає працювати методист з лікувальної фізкультури. Пацієнту дозволяють вставати з ліжка, ходити з допомогою милиць. Пацієнтам старечого віку зручніше починати ходити на ходунках. У випадку застосування протеза із цементним типом фіксації дозволяють дозоване навантаження, що становить 80 % ваги пацієнта, що важливо для людей літнього і старечого віку. У випадках застосування протеза з безцементним типом фіксації навантаження на оперовану кінцівку обмежують до 20 % ваги пацієнта на термін 6–8 тижнів. З метою профілактики тромбоемболії пацієнти бинтують нижні кінцівки еластичним бинтом або користуються еластичними панчохами.


Через 5–10 днів після операції пацієнта виписують на амбулаторне лікування.


Консультацію призначають через 8–10 тижнів після операції з метою рентгенографії оперованого суглоба, вирішення питання про повне навантаження кінцівки, уточнення необхідності застосування препаратів кальцію і ремодуляторів кісткової тканини.


Телефонуйте:

(044) 521 30 03