Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунку. Раніше вважалось, що гастрит виникає через стрес або неправильне харчування. Скільки разів ми чули – не їж всухом'ятку, шлунок буде боліти! Не бери гострий соус, це шкідливо!
Не можна заперечувати, що харчування і нервові переживання відображаються на стані травної системи не найкращим чином. Але якщо говорити про гастрит, то корінь проблеми зовсім інший.
Сучасна наука довела, що в 90% випадків причина хронічного гастриту – інфікування шлунку бактерією Helicobacter pylori. Гастрит небезпечний ланцюжком змін в слизовій оболонці шлунку, який може в результаті привести до раку шлунку.
Набагато рідше зустрічаються інші види хронічного гастриту. Лікарі користуються класифікацією хронічного гастриту, яка виділяє три форми захворювання: аутоімунний, Helicobacter pylori-асоційований, особливі форми.
Helicobacter pylori – одна з найбільш розповсюджених інфекцій в світі. Вважається, що заражена половина планети. Бактерія передається від людини до людини через слину, забруднені руки, воду, продукти (орально-оральним і фекально-оральним шляхом). В основному, люди заражаються в дитинстві, переважно від членів своєї сім’ї.
Хелікобактеріоз проявляється в різних формах: виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічного гастриту, раку шлунку. Здатність Helicobacter pylori викликати гастрит або виразку шлунку залежить не тільки від індивідуальних особливостей конкретного штаму бактерії, але і від стану імунітету організму хазяїна.
Спіралевидна бактерія використовує джгутики для «заривання» в слизову оболонку, внаслідок чого виникає запалення. На відміну від інших бактерій Helicobacter pylori здатна виживати в кислому середовищі шлунку, оскільки вона виробляє уреазу – фермент, який розщеплює сечовину з утворенням аміаку.
Ця речовина нейтралізує соляну кислоту шлунку, створюючи для бактерії «комфортні умови проживання». При цьому аміак є токсичним для клітин слизовою оболонки, які поступово гинуть.
Медикам відомий так званий каскад Корреа, який пояснює формування раку шлунку з патологічних змін слизової оболонки шлунку, які зустрічаються при хронічному гастриті: атрофія, метаплазія, дисплазія. Тому дуже важливо діагностувати саме ці зміни. Від цього залежить, яку призначати терапію, як часто спостерігати пацієнта, чи проводити ендоскопічні операції.
Гастрит – небезпечне захворювання, яке приводить до раку шлунку. Від правильної діагностики атрофії, метаплазії і дисплазії залежить доля людини. В розвинутих країнах проводиться скринінг населення старше 40-45 років для виявлення змін слизової оболонки шлунку. Завдяки такому скринінгу і проведенню ерадикаціної терапії частота раку шлунку в Японії помітно знизилась.
Діагноз гастриту – це морфологічний діагноз, який характеризує стан слизової оболонки шлунку. При цьому симптоми можуть бути різними.
Найчастіше пацієнти скаржаться на нудоту, розлад кишечника, болі у верхній частині живота, метеоризм, відрижку. Зазвичай пацієнт відчуває невеликий дискомфорт, але болі також бувають гострими, ріжучими.
Гастрит може викликати відчуття печіння в животі після їди або зранку, натщесерце. Ще одна ознака захворювання – відчуття переповнення шлунку після вживання навіть невеликої кількості їжі.
Основний метод, який використовується для діагностики гастриту – це гастроскопія. Під час процедури через рот вводиться ендоскоп, який дозволяє оглянути слизову оболонку стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки.
В Універсальній клініці «Оберіг» гастроскопія проводиться під медикаментозним сном. Це забезпечує відсутність будь-яких неприємних відчуттів. Пацієнт після закінчення процедури швидко прокидається в доброму самопочутті і настрої.
Загальне знеболення при ендоскопічних дослідженнях є стандартом в європейських клініках. Препарати, які для нього використовуються, мають мінімальні побочні дії. Часи, коли пацієнти боялися, що доведеться «ковтати шланг», залишились позаду.
У відділенні ендоскопії та малоінвазивної хірургії клініки «Оберіг» гастроскопія триває 20-30 хвилин. Огляд проводиться відеоендоскопом з високою роздільною здатністю з використанням високоінформативних методів: фарбування слизової спеціальним барвником (хромоендоскопія) і вузькоспектральний режим (NBI). Дослідження дозволяє діагностувати наявність ділянок атрофії, метаплазії, дисплазії, що є найголовнішим в обстеженні і тактиці ведення пацієнтів.
Під час гастроскопії береться біопсія для морфологічної діагностики і біопсія для виявлення Helicobacter pylori. Це дозволяє поставити остаточний діагноз хронічного гастриту.
Існує два неінвазивних метода з високою чутливістю і специфічністю для діагностики Helicobacter pylori: дихальний тест і визначення антигену Helicobacter pylori в калі за допомогою моноклональних антитіл.
Задача лікування гастриту – ерадикація (знищення) бактерії за допомогою антибіотиків і попередження наслідків інфекції. Але, на жаль, Helicobacter pylori, як і багато інших патогенних мікроорганізмів, здатний набувати стійкості до антибіотиків.
Ефективність стандартної потрійної терапії знизилась з 90% в 1990-х роках до <60% в наш час. Як же вилікувати хронічний гастрит шлунку за даних обставин? Для підвищення результативності лікування використовується квадротерапія.
В Гастроцентрі Універсальної клініки «Оберіг» ми керуємося IV Маастріхтським консенсусом, який регламентує ерадикаційну терапію. В країнах з низькою резистентністю до кларитроміцину можна використовувати стандартну потрійну терапію, а в країнах з високою резистентністю до кларитроміцину – четвертну.
При тривалому перебігу хронічного гастриту розвивається атрофія слизової оболонки. Залози, які виробляють шлунковий сік, постійно заміщуються сполучною тканиною. В результаті погіршується процес травлення. Частота розвитку і ступінь важкості атрофії неухильно збільшується з віком.
Основна причина атрофічного гастриту – порушення оновлення слизової оболонки, викликане інфекцією Helicobacter pylori. Старі клітини гинуть, а нові не утворюються. Також атрофічний гастрит може бути викликаний аутоімунними процесами. Симптоми хронічного атрофічного гастриту пов’язані з поганим травленням через нестачу залоз.
Атрофія слизової оболонки шлунку часто супроводжується метаплазією: виникають клітини, нормальні для кишечника, але не для шлунку. Дані зміни відбуваються на клітинному рівні, і при звичайній ендоскопії їх неможливо розпізнати.
Обстеження при хронічному гастриті повинно обов’язково включати гастроскопію з хромоскопією. Використання барвників дозволяє виявити ділянки метаплазії. Остаточний діагноз підтверджує морфологічний аналіз шматочків слизової оболонки шлунку, взятих під час ендоскопії.
Перший і обов’язковий крок в лікуванні хронічного атрофічного гастриту – ерадикація Helicobacter pylori. Доведено, що успішне знищення бактерії сприяє відновленню слизової оболонки шлунку, в тому числі, зменшенню осередків метаплазії.
В деяких випадках, наслідки хронічного гастриту залишаються незворотними. Тоді на допомогу приходить сучасна ендоскопічна хірургія. В Універсальній клініці «Оберіг» передракові зміни слизової оболонки шлунку видаляються різними способами: аргоноплазмова абляція, ендоскопічна резекція слизової оболонки, ендоскопічна підслизова дисекція.
Звертайтесь в Універсальну клініку «Оберіг»! В нашому Гастроцентрі ви зможете пройти повноцінну якісну діагностику, в тому числі, гастроскопію без болю, в стані медикаментозного сну.
В клініці ви отримаєте лікування відповідно до світових стандартів, яке з високою ефективністю позбавляє від Helicobacter pylori і відновлює здоров’я шлунку.
Не затягуйте з відвідуванням лікаря. Чим довше ви не лікуєте хронічний гастрит, тим більше клітин слизової оболонки шлунку гине або піддається передраковим змінам. Телефонуйте прямо зараз за номером:
(044) 521 30 03