Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Liver cancer

Liver cancer

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕЧІНКИ В УНІВЕРСАЛЬНІЙ КЛІНІЦІ «ОБЕРІГ»

  • Спеціалізований Гастроцентр клініки «Оберіг» забезпечує комплексний індивідуальний підхід в діагностиці та лікуванні розповсюджених захворювань печінки, які підвищують ризик раку (цироз, гепатити та ін.).
  • УЗД печінки виконується висококваліфікованими спеціалістами на апараті експертного класу, в тому числі, з використанням Shеar Wave еластографії для визначення фіброзу печінки.
  • Біопсія печінки проводиться під контролем УЗД інтервенційним радіологом з великим практичним досвідом.
  • Власний Патогістологічний центр для дослідження зразків тканин печінки, отриманих при біопсії.
  • Сучасне обладнання для радіологічних досліджень: МСКТ та МРТ.


Рак печінки – це термін, який об’єднує декілька онкологічних захворювань. Найбільш поширений вид раку печінки – гепатоцелюлярна карцинома, яка утворюється з гепатоцитів, основних клітин печінки. На гепатоцелюлярну карциному припадає близько 90% всіх випадків раку печінки.


Рідкий вид раку, який діагностується переважно у молодих пацієнтів, називається фіброламелярна карцинома. Порівняно зі звичайною гепатоцелюлярною карциномою пухлина є добре обмеженою. Діагностується і лікується – так само, як і гепатоцелюлярна карцинома.


Інші види раку печінки утворюються з клітин жовчних протоків (холангіоцелюлярний рак), кровоносних судин (ангіосаркома та гемангіосаркома). У дітей до 3 років зустрічається гепатобластома, рак печінки ембріонального походження.


Також в печінці часто виявляють метастази інших видів раку, таких як рак кишечника, легень, грудей, матки, яєчників і т.д. В цьому випадку захворювання називають не раком печінки, а метастазуванням малігнізованої пухлини відповідного органа. Метастатичний рак зустрічається в декілька десятків разів частіше, ніж первинний рак. Через особливості кровообігу в печінку легко потрапляють ракові клітини з інших органів.


В цій статті ми розглянемо первинну гепатоцелюлярну карциному.

СИМПТОМИ РАКУ ПЕЧІНКИ

Захворювання виявляється в переважній більшості у людей старше 50 років. Рак печінки частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок (скоріше за все, це пов’язано не зі статтю як такою, а з особливістю способу життя чоловіків – вживання алкоголю, абдомінальне ожиріння, паління).


На ранніх стадіях рак печінки в більшості випадків перебігає безсимптомно. Ознаки раку печінки з’являються, коли захворювання прогресує. Серед них:

  • Незрозуміла втрата ваги;
  • Відсутність апетиту;
  • Біль у верхній частині живота;
  • Нудота та блювання;
  • Загальна слабкість;
  • Набряк живота;
  • Жовтий відтінок шкіри і склер очей;
  • Знебарвлений стілець.

ПРИЧИНИ РАКУ ПЕЧІНКИ

У більшості пацієнтів раку печінки передує цироз, при якому нормальні клітини печінки заміщуються фіброзною тканиною, що порушує функціонування органа.


Основний фактор ризику, який сприяє розвитку цирозу і гепатоцелюлярної карциноми, – це хронічні вірусні гепатити В і С. У всьому світі 50% випадків раку печінки пов’язані з гепатитом В, і 25% – з гепатитом С. Гепатит В може викликати рак печінки напряму, минаючи стадію цирозу. Вірус здатен вбудовувати власну ДНК в ДНК клітин печінки, викликаючи генні мутації.


Антивірусна терапія знижує ризик розвитку раку печінки. Своєчасна діагностика та лікування гепатитів – ефективна профілактика гепатоцелюлярної карциноми.


Зловживання алкоголем протягом тривалого часу пошкоджує печінку і сприяє розвитку раку. В країнах з низьким рівнем інфікування гепатитами, алкоголь – причина раку печінки №1.


Ризик гепатоцелюлярної карциноми підвищений у людей з спадковими захворюваннями, такими як гемохроматоз і дефіцит альфа-1-антитрипсину.


Неалкогольна жирова хвороба печінки і неалкогольний стеатогепатит – це захворювання, які також можуть привести до цирозу та раку. Вони пов’язані з ожирінням і цукровим діабетом, тому ожиріння і діабет вважаються факторами ризику гепатоцелюлярної карциноми. Здоровий спосіб життя дозволяє попередити розвиток неалкогольної жирової хвороби печінки.


Також рак печінки може бути викликаний впливом токсичних речовин. Анаболічні стероїди – це гормони, які приймають деякі спортсмени з метою збільшення сили і м’язової маси. Довготривале використання анаболічних стероїдів збільшує ризик гепатоцелюлярної аденоми, доброякісного утворення, яке може перетворитися на рак.


Гепатоцелюлярна карцинома може бути пов’язана також з їжею, забрудненою афлатоксином. Ця речовина виробляється грибом, який вражає деякі продукти при неналежному зберіганні (арахіс, пшеницю, соєві боби, кукурудзу, рис).

ДІАГНОСТИКА РАКУ ПЕЧІНКИ

Пацієнтам з цирозом печінки, вірусними гепатитами, неалкогольною жировою хворобою печінки рекомендується проходити регулярне обстеження, щоб виявити рак на ранній стадії.


Перший крок в діагностиці раку печінки – це ультразвукове дослідження. Якщо виявлено новоутворення менше 1 см, ймовірність того, що це – рак, невелика. Тому рекомендується спостереження з проведенням УЗД кожні півроку.


Якщо на УЗД виявлено підозріле новоутворення розміром від 1 до 2 см, необхідне проведення радіологічних обстежень (комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія з контрастним підсиленням). У випадку, коли вони не дозволяють поставити точний діагноз раку, призначається біопсія печінки. Це процедура забору зразка тканин печінки за допомогою спеціальної товстої голки. Отриманий матеріал відправляється на аналіз в патогістологічну лабораторію.


Інколи в біопсії немає потреби. Діагноз раку вважається обґрунтованим без морфологічного дослідження, якщо розмір новоутворення складає більше 2 см, і воно має типовий вигляд злоякісної пухлини; а також, якщо при наявності новоутворення будь-якого розміру, рівень альфа-фетопротеїну складає більше 400 нг/мл або постійно зростає.


Альфа-фетопротеїн в високій концентрації присутній в крові плода, але його рівень сильно знижується незабаром після народження. Підвищений рівень альфа-фетопротеїну у дорослих людей може бути ознакою раку печінки. Аналіз на альфа-фетопротеїн проводиться тільки в комбінації з УЗД, оскільки існує багато особливостей змін його рівня, які не дозволяють використовувати його як самостійний діагностичний метод.


Розповсюдженість захворювання в організмі оцінюється за допомогою СКТ (спіральна комп’ютерна томографія з контрастуванням), МРТ (магнітно-резонансна томографія з контрастуванням), ПЕТ (позитронно-емісійна томографія).


Онкологи використовують у випадку раку печінки дві системи стадіювання – від I до IV (TNM класифікація) або від A до D (Барселонська система стадіювання). Стадія IV або D означає утворення метастазів в інших органах і має найгірший прогноз.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ПЕЧІНКИ

Схема лікування гепатоцелюлярної карциноми залежить від стадії захворювання, наявності і ступеню цирозу, функціональних резервів печінки, а також віку і загального стану здоров’я пацієнта. Ключову роль грає хірургічна резекція печінки.


При локалізованій пухлині невеликого розміру за відсутності цирозу печінки, видаляється сама пухлина і частина здорових тканин, які її оточують. Печінка має хорошу здатність до регенерації, і через півроку її об’єм відновлюється.


Невеликій кількості пацієнтів з раком печінки, які потрапляють під так звані міланські критерії (одна пухлина до 5 см або не більше трьох пухлин, кожна з яких не перевищує 3 см), може бути показана пересадка печінки від донора.


Якщо резекція або трансплантація печінки неможлива, для лікування гепатоцелюлярної карциноми використовуються методи локальної деструкції новоутворення. При радіочастотній абляції пухлина «випалюється» радіочастотним випромінюванням. Інструменти вводяться через невеликі розрізи на животі під контролем УЗД. Ще один локальний метод – алкоголізація (введення етанолу в пухлину під контролем УЗД).


Для лікування гепатоцелюлярної карциноми також використовується трансартеріальна хіміоемболізація – інфузія хіміопрепаратів (зазвичай використовується цисплатин, мітоміцин та доксорубіцин) в печінкову артерію через катетер з наступним «блокуванням» артерії. В результаті зупиняється кровотік, який живить пухлину, і ракові клітини гинуть. Здорові клітини печінки розщеплюють хіміопрепарат, тому він не потрапляє в інші органи.


Останніми роками в якості емболізуючого матеріалу стали використовуватися мікросфери з доксорубіцином, що суттєво покращило результати лікування хворих з раком печінки. Ці мікросфери одночасно виділяють хіміопрепарат і блокують артерію.


Системна хіміотерапія не використовується при гепатоцелюлярній карциномі, оскільки має низьку ефективність. Також не рекомендується радіотерапія через високу чутливість клітин печінки до опромінення.


Можливе використання сучасних, високотехнологічних видів радіотерапії, коли проводиться направлене опромінення пухлини з мінімальним впливом на решту тканин печінки (3D конформна променева терапія).


При раку печінки також використовується таргетна терапія, яка показана для пацієнтів з поширеним пухлинним процесом, при наявності метастазів в інших органах. Використовується препарат Сорафеніб, який ізольовано блокує ріст пухлинних клітин печінки.


Рання діагностика раку печінки підвищує шанси на одужання. Якщо ви належите до групи ризику (тобто, маєте цироз печінки, вірусні гепатити, спадкові захворювання печінки, НАЖХП), вам необхідно регулярно проходити обстеження – УЗД печінки, а також аналіз на альфа-фетопротеїн. Звертайтесь в Універсальну клініку «Оберіг», де ви зможете отримати якісну діагностику та лікування. Телефонуйте за номером:

(044) 521 30 03