Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Cervical cancer

Cervical cancer

ЧОМУ ВАЖЛИВО ПРОХОДИТИ СКРИНІНГ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ (РШМ)?

Більшості випадків захворювання на рак шийки матки можливо запобігти. Завдяки сучасній кольпоскопії та цитологічному дослідженню мазків (так званий ПАП-тест) лікарі в змозі виявити та лікувати передракові захворювання шийки матки на ранній стадії, до того як вони перетворяться на рак. Найпоширенішими захворюваннями шийки матки є ерозія та дисплазія. Остання може перероджуватись на рак. Рак шийки матки може розвинутися у жінок будь-якого віку, які хоча б раз мали статеві відносини. Кожного року в Україні діагностують біля 5000 випадків захворювань на рак шийки матки.

ЩО ТАКЕ ШИЙКА МАТКИ?

Шийка матки (ШМ) – це дуже сильний м’яз, який з’єднує порожнину матки та піхву. Вона формує маленький отвір, через який виходить менструальна кров та потрапляє сперма. Під час пологів шийка матки розкривається та дозволяє дитині вийти з матки назовні.

ЩО ТАКЕ РАК ШИЙКИ МАТКИ (РШМ)?

РШМ зазвичай зароджується у клітинах на поверхні шийки матки. Це трапляється тоді, коли клітини починають неконтрольовано рости та ділитися. На початковій стадії розвитку хвороби на ШМ виникає дисплазія клітин, яка є проявом збою в нормальному рості клітин. Ці клітини поширюються у тканини шийки матки. Звідти вони можуть перейти до інших частин: піхви, порожнини матки, яєчників і навіть метастазувати в інші органи та системи організму людини. РШМ - найпоширеніша злоякісна пухлина статевих органів у жінок віком від 15 до 54 років.

ЩО ТАКЕ ПАПІЛОМА-ВІРУС ЛЮДИНИ (ПВЛ)?

Вчені пов’язують майже всі випадки РШМ з інфікуванням вірусом папіломи людини (ПВЛ). ПВЛ може призвести до змін у ШМ, що, в свою чергу, призводить до РШМ.

 • ПВЛ – це вірус, який передається статевим шляхом.
 • Зазвичай після інфікування цей вірус не турбує та протікає безсимптомно.
 • Якщо він все ж таки присутній в організмі, це стає причиною змін у клітинах ШМ. Ці зміни призводять до раку, якщо не лікувати вірусне захворювання.
 • Сам ПВЛ неможливо діагностувати скринінгом, так як з початком статевого життя більшість людей інфікуються.
 • Скринінг РШМ діагностує зміни, які відбулися у клітинах через ПВЛ. Лікування цих процесів (дисплазій) попереджає розвиток онкологічної хвороби.
 • Поширена думка, що генітальні бородавки також є наслідком ПВЛ. Це вірно, але їх спричиняє інший тип ПВЛ, який не викликає захворювання на рак.
 • Доведено, що РШМ спричиняє ПВЛ 16 та 18 типів.
 • Без інфікування ПВЛ рак шийки матки не виникає, з іншого боку - тільки одного інфікування теж недостатньо для виникнення хвороби. Причина РШМ у одночасній дії декількох факторів.

ЧОМУ СКРИНІНГ РШМ ТАКИЙ ВАЖЛИВИЙ?

Скринінг дозволяє отримати інформацію про стан ШМ. Основою скринінгу є ПАП-тест (цитологічне дослідження матеріалу з ШМ). Ця процедура допомагає лікарям діагностувати захворювання на ранній стадії та почати своєчасне лікування виявлених патологічних змін. У такому випадку лікування проходить легко та ефективно.


Скринінг ШМ рятує життя тисячам жінок кожного року.

ХТО ПОВИНЕН ПРОХОДИТИ ПРОЦЕДУРУ СКРИНІНГУ?

Зазвичай жінкам віком від 20 до 60 років рекомендують проходити цю процедуру кожних 3-5 років.

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ ПРОЦЕДУРА СКРИНІНГУ?

ПАП-тест дуже простий та займає лише декілька хвилин. Сама процедура не викликає болю, хоча деякі жінки вважають її трішки неприємною.


Після проведення кольпоскопії (огляду ШМ через спеціальний мікроскоп) лікар або медична сестра візьмуть зразок клітин ШМ за допомогою маленької щіточки. Після цього зразок відправляють до лабораторії, де його фарбують спеціальною фарбою і вивчають під мікроскопом (цитологічне дослідження).


У більшості жінок результати цього тесту нормальні, та іноді зразок не досить «чистий». У такому випадку лікар порадить пройти ряд інших тестів.

ЧИ МАЄ РШМ СИМПТОМИ?

Дуже часто, особливо на ранніх стадіях, захворювання протікає безсимптомно. Але обов’язково зверніться до лікаря, якщо у Вас:

 • Міжменструальна кровотеча
 • Кровотеча під час або після статевого акту
 • Кровотеча після настання клімактеричного періоду
 • Неприємні відчуття, дискомфорт або біль під час статевого акту 


Вказані симптоми можуть бути проявами інших, захворювань. Їхня поява ще не означає, що Ви хворієте на рак.

ЩО НАРАЖАЄ ВАС НА РИЗИК?

 • Не проходження процедури скринінгу раз на 3 - 5 років. Без проведення процедури лікар не зможе діагностувати захворювання на ранній стадії, таким чином Ви ризикуєте захворіти на РШМ.
 • Куріння подвоює можливість захворіти на рак. Хімічні речовини, які знаходяться у цигарках, спричиняють руйнування клітин, у тому числі клітин ШМ.
 • Слабка імунна система. Якщо Ваша імунна система слабка – Вашому організму набагато важче справитися з ПВ. Імунну систему може ослаблювати сам вірус, вживання деяких ліків та інші чинники.
 • Часта зміна статевих партнерів
 • Незахищений секс
 • Тривале вживання протизаплідних пігулок без консультацій лікаря

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗАХВОРЮВАННЯ НА РШМ

Найвизначнішим досягненням у боротьбі з раковими хворобами є розробка вакцини проти папілома вірусу людини 16, 18 типу. Вакцинація - єдиний доведений захід, що попереджає розвиток РШМ. Вакцина не лікує, але значно зменшує вірогідність інфікування ПВЛ. Вакцина призначається дівчаткам після 12 років, але тільки після консультації лікаря.


ПАМ’ЯТАЙТЕ: РШМ – це тип раку, який найлегше попередити!


Вакцинація як захист від папілома-вірусної інфекції та комплексна консультація лікаря-гінеколога, під час якої Вам виконають кольпоскопію і візьмуть матеріал для цитологічного дослідження (ПАП-тест) з метою скринінгу РШМ, є однією із багатьох послуг, що надає «Центр здоров’я жінки» універсальної клініки «Оберіг».


Не зволікайте з візитом до гінеколога, телефонуйте:

(044) 521 30 03