Більшості випадків захворювання на рак шийки матки можливо запобігти. Завдяки сучасній кольпоскопії та цитологічному дослідженню мазків (так званий ПАП-тест) лікарі в змозі виявити та лікувати передракові захворювання шийки матки на ранній стадії, до того як вони перетворяться на рак. Найпоширенішими захворюваннями шийки матки є ерозія та дисплазія. Остання може перероджуватись на рак. Рак шийки матки може розвинутися у жінок будь-якого віку, які хоча б раз мали статеві відносини. Кожного року в Україні діагностують біля 5000 випадків захворювань на рак шийки матки.
Шийка матки (ШМ) – це дуже сильний м’яз, який з’єднує порожнину матки та піхву. Вона формує маленький отвір, через який виходить менструальна кров та потрапляє сперма. Під час пологів шийка матки розкривається та дозволяє дитині вийти з матки назовні.
РШМ зазвичай зароджується у клітинах на поверхні шийки матки. Це трапляється тоді, коли клітини починають неконтрольовано рости та ділитися. На початковій стадії розвитку хвороби на ШМ виникає дисплазія клітин, яка є проявом збою в нормальному рості клітин. Ці клітини поширюються у тканини шийки матки. Звідти вони можуть перейти до інших частин: піхви, порожнини матки, яєчників і навіть метастазувати в інші органи та системи організму людини. РШМ - найпоширеніша злоякісна пухлина статевих органів у жінок віком від 15 до 54 років.
Вчені пов’язують майже всі випадки РШМ з інфікуванням вірусом папіломи людини (ПВЛ). ПВЛ може призвести до змін у ШМ, що, в свою чергу, призводить до РШМ.
Скринінг дозволяє отримати інформацію про стан ШМ. Основою скринінгу є ПАП-тест (цитологічне дослідження матеріалу з ШМ). Ця процедура допомагає лікарям діагностувати захворювання на ранній стадії та почати своєчасне лікування виявлених патологічних змін. У такому випадку лікування проходить легко та ефективно.
Скринінг ШМ рятує життя тисячам жінок кожного року.
Зазвичай жінкам віком від 20 до 60 років рекомендують проходити цю процедуру кожних 3-5 років.
ПАП-тест дуже простий та займає лише декілька хвилин. Сама процедура не викликає болю, хоча деякі жінки вважають її трішки неприємною.
Після проведення кольпоскопії (огляду ШМ через спеціальний мікроскоп) лікар або медична сестра візьмуть зразок клітин ШМ за допомогою маленької щіточки. Після цього зразок відправляють до лабораторії, де його фарбують спеціальною фарбою і вивчають під мікроскопом (цитологічне дослідження).
У більшості жінок результати цього тесту нормальні, та іноді зразок не досить «чистий». У такому випадку лікар порадить пройти ряд інших тестів.
Дуже часто, особливо на ранніх стадіях, захворювання протікає безсимптомно. Але обов’язково зверніться до лікаря, якщо у Вас:
Вказані симптоми можуть бути проявами інших, захворювань. Їхня поява ще не означає, що Ви хворієте на рак.
Найвизначнішим досягненням у боротьбі з раковими хворобами є розробка вакцини проти папілома вірусу людини 16, 18 типу. Вакцинація - єдиний доведений захід, що попереджає розвиток РШМ. Вакцина не лікує, але значно зменшує вірогідність інфікування ПВЛ. Вакцина призначається дівчаткам після 12 років, але тільки після консультації лікаря.
ПАМ’ЯТАЙТЕ: РШМ – це тип раку, який найлегше попередити!
Вакцинація як захист від папілома-вірусної інфекції та комплексна консультація лікаря-гінеколога, під час якої Вам виконають кольпоскопію і візьмуть матеріал для цитологічного дослідження (ПАП-тест) з метою скринінгу РШМ, є однією із багатьох послуг, що надає «Центр здоров’я жінки» універсальної клініки «Оберіг».
Не зволікайте з візитом до гінеколога, телефонуйте:
(044) 521 30 03