Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Transient ischemic attack (TIA)

Transient ischemic attack (TIA)
  • В клініці «Оберіг» працює Інсультний центр – медичний підрозділ, який надає повний цикл діагностики, лікування і при необхідності нейрореабілітаційної допомоги пацієнтам, які перенесли інсульт або транзиторну ішемічну атаку (ТІА).
  • Прийом ведуть висококваліфіковані лікарі, які спеціалізуються на лікуванні судинних захворювань головного мозку та постійно підвищують свою кваліфікацію.
  • Доступні всі необхідні дослідження для визначення причин ТІА (КТ, МРТ, УЗД, лабораторна діагностика і т.д.), а також консультації суміжних спеціалістів (кардіолога, ендокринолога).

Транзиторна ішемічна атака (ТІА) – це короткий (зазвичай до години) епізод порушення мозкового кровообігу, який викликав раптові неврологічні порушення (наприклад, слабкість руки і/або ноги на одній стороні тіла, порушення мови або зору, запаморочення з нудотою і блювотою). ТІА часто називають «мікроінсультом». Прояви ТІА практично такі ж, як у гострого інсульту, але вони швидко зникають без медичного втручання.

Оскільки після ТІА не залишається жодних неврологічних порушень, люди, які її перенесли, не часто звертаються до лікаря, вважаючи, що їм нічого не загрожує. Це велика помилка!

ТІА свідчить про високий ризик повномасштабного ішемічного інсульту в найближчі дні або тижні, тому пацієнт повинен невідкладно пройти обстеження для визначення причин порушення мозкового кровообігу і призначення лікування з метою попередження інсульту.

Як і у випадку інсульту, ризик ТІА підвищений у людей, які страждають підвищеним артеріальним тиском та іншими серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, ожирінням, а також у тих, хто палить або зловживає алкоголем.

СИМПТОМИ ТІА

В більшості випадків ТІА відбувається у людей старше 55 років. Симптоми транзиторної ішемічної атаки такі самі, як і у гострого інсульту:

  • Раптова слабкість або заніміння половини обличчя, однієї руки або ноги;
  • Раптова неспроможність говорити або розуміти звернену мову;
  • Раптове порушення зору (наприклад, часткова або повна втрата зору на одне око або двоїння);
  • Раптовий і надзвичайно сильний головний біль;
  • Раптове порушення рівноваги і нездатність ходити без сторонньої допомоги.

ПРИЧИНИ ТІА

Найбільш поширена причина ТІА – це атеросклероз, утворення жирових відкладень на стінках артерій, які несуть кров до головного мозку. Фактори ризику атеросклерозу включають паління, підвищений кров’яний тиск, вживання великої кількості тваринних жирів, зайва вага і малорухомий спосіб життя, цукровий діабет. Ознакою атеросклерозу є високий рівень холестерину в крові.

Атеросклеротична бляшка може пошкодитись, і в цьому місці утворюється тромб (згусток крові), який частково або повністю перекриває артерію. Крім того, тромб може відриватися і рухатися з потоком крові, доки не закупорить більш вузьку судину в головному мозку.

В деяких випадках (наприклад, при одному з різновидів серцевих аритмій – мерехтливій) тромб формується в серці і звідти з кров’ю потрапляє в головний мозок, викликаючи ТІА.

ТІА ТА РИЗИК ІНСУЛЬТУ

Якщо артерія заблокована довше декількох хвилин, розвивається пошкодження ділянки мозку, яка недоотримує кров. Однак при ТІА, на відміну від інсульту, в головному мозку не встигає сформуватися велика ділянка некрозу, а з’являються тільки невеликі пошкодження. При ТІА в більшості випадків симптоми повністю проходять за 1-2 години, в той час як інсульт може мати стійкі неврологічні наслідки.

При ТІА найбільший ризик повномасштабного інсульту припадає на перші декілька днів. Він оцінюється в 4-10%. Особливо велика загроза інсульту при наявності наступних особливостей:

  • вік старше 60 років,
  • цукровий діабет,
  • підвищений артеріальний тиск (вище 140/90) після ТІА,
  • слабкість руки/ноги на одній половині тіла під час ТІА,
  • порушення мови під час ТІА,
  • симптоми ТІА, які тривають 60 хвилин і довше.

Незважаючи на те, що ТІА швидко проходить самостійно, вона є приводом для негайної госпіталізації, обстеження і профілактичного лікування. Ще одна причина для виклику невідкладної допомоги полягає в тому, що перші симптоми інсульту і ТІА не відрізняються, і те, що здається ТІА, може виявитися інсультом з хвилеподібним перебігом. При появі симптомів, що насторожують, не варто чекати на їхнє зникнення, і потрібно негайно викликати «Швидку допомогу». Діяти потрібно виходячи з припущення, що трапився інсульт.

ДІАГНОСТИКА ТІА

Діагноз «ТІА» ставиться ретроспективно, якщо на момент огляду невролога порушення відсутні. Рекомендується провести ряд лабораторних тестів, включаючи клінічний аналіз крові з підрахунком тромбоцитів, біохімічний профіль з ліпідограмою і т.д.

Всім пацієнтам, які перенесли ТІА, необхідно провести нейровізуалізацію (КТ або МРТ голови), щоб уточнити наявність і характер ураження головного мозку. За допомогою КТ або МРТ також можна оцінити стан судин, які живлять мозок, – ці методи називають відповідно КТ- і МРТ-ангіографією. З метою визначення звуження або закупорки судин також може використовуватися ультразвукове дослідження (доплерографія).

Для діагностики стану серця і виявлення аномальних серцевих ритмів призначають електрокардіографію (ЕКГ) або довготривалий моніторинг серцевого ритму. При підозрі, що тромб знаходиться в серці, може знадобитись ехокардіографія (УЗД серця). Також може бути використано холтеровське моніторирування (довготривала реєстрація ЕКГ) в разі підозри на порушення серцевого ритму.

ЛІКУВАННЯ ТІА

Всім пацієнтам з високим ризиком інсульту показана госпіталізація в стаціонар. Оптимальний план лікування визначається в залежності від причини ТІА, часу, який пройшов з моменту появи перших симптомів і супутніх захворювань. Мета терапії – знизити ризик інсульту. Для цього використовуються наступні види лікування:

  • Корекція факторів ризику, таких як підвищений артеріальний тиск, цукровий діабет та ін..;
  • Антитромботична терапія;
  • Зниження рівня холестерину;
  • Антикоагулянтна терапія;
  • Реваскуляризація.

Антитромботична терапія призначається для попередження повторного утворення тромбів. Добре відомий приклад антитромботичних засобів – ацетилсаліцилова кислота, яка має таку важливу перевагу, як доступна ціна. Також використовується клопідогрел.

Антикоагулянтна терапія також знижує ризик формування тромбів, однак вона показана не всім пацієнтам. Найчастіше вона використовується при такому порушенні серцевого ритму, як мерехтлива аритмія.

Реваскуляризація – це медичний термін, який означає відновлення кровотоку в органі. Деяким пацієнтам показано хірургічне втручання – відновлення просвіту сонної артерії.

Всім пацієнтам, які перенесли ТІА, наполегливо рекомендується вести здоровий спосіб життя – відмовитися від куріння, позбавитися зайвих кілограмів, регулярно займатися фізичною активністю і правильно харчуватися.

Ефективність профілактичних заходів часто недооцінюється. Між тим, є дані, що припинення паління знижує ризик інсульту на 60% лише за півроку, а перехід на середземноморську дієту – на 50% за два роки.

Більшість інсультів є ішемічними, і приблизно кожному п’ятому випадку гострого ішемічного інсульту передує ТІА. Своєчасне лікування ТІА дає можливість попередити розвиток повномасштабного інсульту з катастрофічними наслідками.

Якщо ви перенесли ТІА, телефонуйте в Універсальну клініку «Оберіг» за номером 521-30-03 і запишіться на прийом до невролога Інсультного центру! Ми забезпечимо швидке обстеження і профілактичне лікування для зниження ризику інсульту. Зверніться до спеціалістів!