Водянка яєчка (гідроцеле) — захворювання, при якому серозна рідина накопичується між оболонками яєчка. Зовні це виглядає, як заповнений рідиною мішечок, навколишній яєчко, що призводить до збільшення розмірів мошонки. Розрізняють вроджену патологію (водянка яєчка), при якій канал по якому яєчко опускається в мошонку у плода повністю не закрився і, внаслідок цього рідина з черевної порожнини надходить у мошонку. Також, буває набута водянка яєчка (частіше посттравматичного характеру, іноді внаслідок інших екзогенних факторів). Існує так звана водянка новонароджених (набряклість, спровокована здавленням яєчок в процесі пологів), яка проходить сама собою протягом першого місяця. Гідроцеле може бути одно і двостороннім.
Гідроцеле звичайно не викликає жодних больових відчуттів або дискомфорту, але у дітей може погіршувати розвиток яєчка.
Для водянки яєчка характерне періодичне збільшення розмірів мошонки: при крику, здутті животика, а з моменту, коли дитина почала активно ходити — збільшення можливе до вечора, внаслідок «стікання» рідини з вищерозміщеного відділу (черевної порожнини в нищележачий — мошонку, а до ранку розмір останньої може нормалізуватися). При цьому яєчко не страждає, оскільки мошонка добре розтягується, але «мігруюча» рідина може здавлювати в паховому каналі кровоносні судини, які живлять яєчко, через що воно гірше розвивається. Така патологія вимагає хірургічного вирішення - закриття каналу між черевною порожниною і мошонкою. Оптимальним терміном для операції є вік 12-16 місяців (за стандартами МОЗ України).
Лікування.
Залежно від форми гідроцеле можливий лапароскопічний (малоінвазивний) метод — без розрізу, а через проколи крізь які в черевну порожнину вводяться тонкі маніпулятори і камера для візуалізації - визначається місце з’єднання і закривається, що значно зменшує операційну травму і скорочує період відновлення дитини. Саме такий підхід ми пропонуємо в Центрі Інноваційних технологій в дитячій хірургії та урології.
Звичайно, це вимагає певних навичок лікарів-урологів, а також наявності необхідного устаткування (лапароскопічної стійки). В Україні, на жаль, ще мало спеціалізованих центрів, де володіють такими технологіями. Однак в Центрі малоінвазивної хірургії та урології Універсальної клініки «Оберіг» такі операції виконуються регулярно.
Вашій дитині рекомендували оперативне втручання і Ви шукаєте найбільш правильне рішення? Дізнайтеся думку професійних дитячих хірургів і переконайтеся, що Вам озвучили всі доступні сучасній медицині методи лікування! Телефонуйте:
(044) 521 30 03